• AMERIKAN DOLARI
  7,4294
  % 0,98
 • € EURO
  8,9820
  % 0,15
 • ALTIN (TL/GR)
  412,24
  % -1,48
 • £ POUND
  10,3601
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  1,1472
  % 0,90
 • РУБ RUBLE
  0,0998
  % 1,17
 • BITCOIN/TL
  345131,463
  % -2,03
 • BIST 100
  1.471,39
  % -1,13

2020 İtibari ile Geleceğin 4 Mesleği

2020 İtibari ile Geleceğin 4 Mesleği

Geleceğe adım adım yaklaşırken peki gelecek bize nasıl imkanlar sunacağı merak konusu haline geliyor. Gün geçtikçe konular, eşyalar, gündem ve en önemlisi teknoloji farklı boyutlar kazanmakta.  Bunlarla beraber meslekler de değişiyor. Eskiden meslek seçimi kısa ve öz olurken mesela öğretmen, berber ve doktor gibi sıradan meslekler iken şimdi insanların mesleklere olan bakış açıları da değişti. Teknoloji hayatımıza girdiğinden beri birçok değişiklik yaşandığını ve bunlardan en önemlisi ise insan hayatındaki değişim mesela teknolojiyle sağlık alanı değişti, eğitim değişti ve mesleklerde değişti. Şimdi ise gelecekte iş imkânı olanağı sağlayacak dört iş olanağından bahsedelim.

Bilgisayar Yazılımı

Günümüzde popüler olan bilgisayar yazılımı mesleği her geçen gün yerini sağlamlaştırarak gitmekte ve günümüzde en önemli mesleklerden bir tanesi. Bunun için birçok mühendis yetiştiriliyor.  Bu alanda önemli yazılımcılar Hindistan’dan yetiştiriliyor. Dünya üzerinde ulaşımdan, üretime kendine her alanda yer bulan bu meslek hızlı bir şekilde yayılıyor.

Uzay Bilimi

Bundan 100 yıl öncesine kadar hayal bile edilemeyen uzay şimdi bir adım ötemizdeymiş gibi teknoloji sayesinde incelenebiliyor, gerektiğinde ise uzaya çıkılabiliyor. Bununla beraber şimdinin ve geleceğin önemli mesleklerinden biri olan astronomi ve astronot geleceğin meslekleri arasın da önemli bir yer alıyor. Uzay pastasından bir dilim almak için birçok gözlem evi açıldı, uzayı incelemek adına imal edilmiş roketler uzayın farklı bölgelerine gönderildi. Gelecekte en önemli meslekler arasında uzay bilimi meslekleri yer alıyor.

İnternet Üzerinden Meslekler

Teknolojinin en önemli katkılarından bir tanesi ise internet. Süreç radyo, televizyon ile başlayıp doksanlı yıllar ile hayatımıza giren internet ve bilgisayar radyo ve televizyonu es geçti. Şimdi önemli meslekler arasında yer alan internet fenomeni ve sosyal medya kullanımının ve bunun ticarete, meslek haline dönüştürülmesi geleceğe bu konular hakkında yön veriyor hatta gelecekte önemli bir meslek dalı olarak yer alıyor.

Robot Üretimi

Bir diğer meslek grubu robotik çalışmalar. Sürece başta Doğu Asya’da yani Japonya ve Çin’de tanık olsak da dünyayı saran ve popüler hale gelen bir meslek haline geldi. İnsanların hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla robotlar yapmaya başlanılmasıyla bu süreç gelişmeye başladı. İnsanların uzun yıllar ve uzun uğraşlar sonucu başarı elde gittikleri bir teknolojik gelişme oldu. Birçok dalda kullanılan robotlar ileriye dönük bir meslek ve kullanım amacı olarak düşünülüyor. Bu robotlar hayatımıza ilk başta hayatımızı kolaylaştırmak amacıyla mutfaklarımızda daha sonra ise insanların hayatını daha da kolaylaştırmak için insan şeklinde yapılarak farklı amaçlar ile kullanmak için üretilmeye başladı. Robotların insan görünüm dışında insani özellikler de katılmaya başlandı.

Anlaşıldığı üzere gelecekteki yani 2020’den sonraki yaşamınızda meslek seçimlerinin büyük bir çoğunluğu teknoloji üzerine olacağı apaçık ortada. Doksanlara damga vuran jetgiller çizgi dizide ki o yaşam belki de artık bize uzak değil. Gün geçtikçe değişen dünya ve insanlar kendilerine dair her şeyi değiştirdikleri gibi mesleklerini de değiştiriyorlar. Bu meslekleri kendi yaşam koşullarına göre şekillendiriyorlar.

Araç çubuğuna atla