• AMERIKAN DOLARI
  7,4294
  % 0,98
 • € EURO
  8,9820
  % 0,15
 • ALTIN (TL/GR)
  412,24
  % -1,48
 • £ POUND
  10,3601
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  1,1472
  % 0,90
 • РУБ RUBLE
  0,0998
  % 1,17
 • BITCOIN/TL
  345175,573
  % -1,82
 • BIST 100
  1.471,39
  % -1,13

Aile Hekimi Nedir? 2020 Aile Hekimi Maaşları

Aile Hekimi Nedir? 2020 Aile Hekimi Maaşları

Yeni yılda gelecek maaş zamları ile aile hekimi maaşları da merak konusu olmuştur. Peki 2019’da maaşlar ne kadardı, 2020 de ne kadar olacak ?

Aile hekimi uygulaması Türkiye’de sağlık sisteminin önemli parçalarından birisidir. Türkiye’de sağlık sektörü ve sağlık hizmetleri hızlıca gelişmekte. Gelişmiş ülkelerde sağlık sistemine yoğun yatırım ortak özelliklerdendir. Çünkü bu şekilde vatandaşlarını güvende ve sağlıklı tutabilirler. Bu nedenle kolay teşhis, tedaviyi hızlandırmak, yoğunluğu bölmek amaçlı politikalar üretilir. Aile hekimliği uygulaması da bunlardan sadece birisidir. Her mahallede her mezrada evlerin yakınlarında şehir merkezlerinde bulunan aile hekimliği uygulaması 7’den 70’e milyonlarca kişinin sağlığına yatırımdır. Aile hekimliği için herhangi bir sağlık sigortası sahibi olmanıza da gerek yok. Herhangi bir T.C. vatandaşı ücretsiz muayene olabilmektedir.

Eğer bölgenizde insan sayısı çoksa ya da hızlı artıyorsa aile hekimi sayısı da aynı orantıda arttırılarak hem doktorların çalışma şartları hem de vatandaşın aldığı hizmetin kalitesi arttırılıyor. Nüfusu fazla olan yerleşim bölgelerine daha fazla aile hekime görevlendirilmektedir. Peki aile hekimi nedir, Genel hatları ile Aile hekimi ve 2020 Aile hekimi maaşları nasıldır ?

Genel Olarak Aile Hekimliği Uygulaması

Aile hekimleri Türkiye’nin dört bir noktasında hizmet vermektedir. Aile hekimine gitmek için herhangi bir sağlık güvencenizin olmasına da gerek yok. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de sağlık sektörü hızla gelişmektedir ve halkın yaşam standartlarını arttırmak amaçlı sağlık yatırımları da yapılmaktadır. Aile hekimlerinin tamamen ücretsiz olması nedeni ile vatandaşların tamamı bu hizmetten faydalanmıştır. Ayrıca istediğiniz aile hekimini istediğiniz şekilde online olarak da e-nabız üzerinden dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Aile hekimliği binaları genel olarak Sağlık Ocağı yada Aile Sağlık Merkezi olarak anılmakla birlikte internet üzerinden doktorunuzun bulunduğu Aile Hekimliği binası adresini bulabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı gerekli yatırımları  yaparak binalarda genel olarak her türlü teçhizat, doktora özel oda ile birlikte bilgisayar, masa ve muayenehanesi bulundurmaktadır. Bu yüzden genel olarak çalışma şartları iyidir.

Aile Hekimi çalışma saatleri : Aile hekimleri Türkiye’de 81 İl ve yüzlerce ilçede görev yapmaktadırlar. Peki 2020’de aile hekimi çalışma saatleri nasıl? Diye merak edildiğinin farkındayız. Aile hekimi çalışma saatleri diğer memurlar gibidir. Haftada maksimum 40 saat çalışabilirler. Bazı durumlarda aile hekimi çalışma saatleri değişiklik gösterebilir. Bunun ana nedeni de yatalak hastalar, aile hekimleri tarafından evinde ziyaret edebilir. Aile hekimlikleri hafta içi sabah 08:00’da açılır ve akşam 17:00 itibari ile de kapanır. Yani aile hekimi gün içinde 9 saat çalışır. Bazı bölgelerde veya özel durumlarda nöbetçilik sistemi de uygulanabildiğini unutmamak gerekiyor.

Aile Hekimi Maaşı 2020

Aile hekimleri 2019 yılında ortalama olarak 5 bin 500 lira ile 6 bin Türk Lirası arasında maaş almaktaydı. Bu oran hasta sayısı, görev bölgesi, görev yaptığı yerin nüfusuna göre 2019 yılında bir hayli yükselebilmekteydi. 2020 yılında ise 6 bin Türk Lirası ile 6.500 Türk Lirası arasında maaş alacaklar. Yeni başlayan bir aile hekimi 6 bin Türk Lirası civarında maaş alacaktır. Bahsettiğimiz gibi bu meblağ  sorumlu oldukları hasta sayısı ile günlük muayene ettikleri hasta sayısı ile değişir. Örneğin en düşük hasta bakım ücreti 500TL ile 1000TL arasında değişebilmektedir. Bu hekimin aylığına yansıtılır. Ayrıca sözleşmeli olarak sorumlu oldukları ilk 1000 kişi için bin 500 TL ile 2 bin 500 TL arasında değişken ücret alabilir. Ayrıca sisteme kayıtlı olan herhangi bir kişi için 1 lira kesta ücret de verilmektedir. Bazı kişiler aile hekimlerinin maaşlarının 20 bin TL’e ulaştığını iddia etmektedir. Fakat tüm unsurlar baz alınsa dahi 20 bin TL’e ulaşmamakla birlikte tüm unsurlar dahil olduğunda en fazla 15 bin TL kazanabilmektedirler. Bu nedenle aile hekimlerinin çalışma şartları oldukça iyi diyebiliriz.

Ayrıca aile hekimlerinin çalıştığı hekimliklerin giderleri de maaşlarına ek olarak yansıtılıyor. Örneğin kira, su, elektrik, yakıt, telefon ve internet giderleri gibi bir çok gider de aile hekimlerinin bizzat maaşlarına eklenmektedir. Fakat bu değerler ile ne olursa olsun maaşlar 2019 yılında 20 bin TL’i görmemekteydi. 2020 yılındaki zamlar ile birlikte 20 bin TL’ye ulaşıp ulaşamadıklarını beraber göreceğiz.

Araç çubuğuna atla