Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59
Araştırma Görevlisi Kimdir? – Finansal Günlük
 • %
 • %
 • ALTIN (TL/GR)
  499,34
  % 1,74
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  398310,568
  % 4,06
 • BIST 100
  1.388,94
  % -0,89

Araştırma Görevlisi Kimdir?

Araştırma Görevlisi Kimdir?

Araştırma Görevlisi Olmak İsteyenler İçin Cevaplar

Kariyerini araştırma görevlisi olarak hedefleyen herkese faydalı bilgileri ulaştırmak adına bu yazımızı kaleme aldık.

Araştırma Görevlisi Kimdir?

Araştırma görevlileri, yüksek öğretim kurumlarında(üniversite, fakülte ve yüksekokul), yetkili kişilerce verilen vazifeleri yerine getirmekle ve yapılan araştırma, tetkik ve deneylerde yardım etmekle hükümlü olan öğretim personelleridir.

Araştırma Görevlisi Olmak İçin Neler Gerekir?

 • 2547 sayılı kanunun 33/a maddesince yüksekokul veya fakülte kadrosuna en çok 3 yıl süreyle ataması olan kişilerin araştırma görevlisi olarak işe başlayabileceklerinden söz edilir.
 • 2547 sayılı kanunun 50/d maddesince lisansüstü eğitimleri boyunca atanan araştırma görevlilerinin lisansüstü eğitimleri bittiğinde kadrodan çıkarılacakları ve çalıştıkları kurumla bağlarının kesileceği dile getirilmektedir.

Araştırma Görevlisi Olmak İçin Lisans Şart Mı?

Günümüzde yüksek lisansa başlamış ya da yüksek lisans yapmış çoğu öğrencinin en büyük isteği, iyi bir kariyerdir. Akademik kariyer yapmanın en önemli adımı ise hiç kuşkusuz araştırma görevlisi olmaktır. Alımlarda ‘‘araştırma görevlisi kadrosuna başvuru yapabilmek için en az lisans mezunu olmak’’zorunluluğu bulunmaktadır. Fakat her yükseköğretim kurumu, araştırma görevlisi alımlarında özel kriterler koymaktadır. Bu nedenle araştırma görevlisi alımlarında ilanları ve şartlarını dikkatlice incelemek gerekmektedir.

Araştırma Görevlisi Olmak İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

 • 657 sayılı kanunun 48. maddesinde istenilen koşulları yerine getirmek;
 • ALES’ den ( Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı) en az 70 puan almış olmak.
 • Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından gerçekleştirilen (KPDS) Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından, (ÜDS) Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavından ya da (YDS) Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavından en az 50,0 puan almış olmak.
 • Üniversiteden itibaren seçtiğiniz alanda başarılı bir performans sergilemek ve derslerinizde başarı sağlamak.
 • En az tezli yüksek lisans derecesine sahip olmak.
 • Lisans ve yüksek lisans derecesini birlikte veren programlardan mezun olmak.
 • Lisans mezunu olup belgelendirmek şartıyla branşında en az 3 yıl tecrübe edinmek.
 • Yüksek lisansa başlamış ya da yüksek lisans yapmış olmak.

Araştırma Görevlisi Olmak İçin Yaş Sınırı Var Mı?

Alınan karar ile yükseköğretim araştırma görevlisi kadrolarında 35 yaş sınırı kaldırıldı. Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından alınan karar ile ‘‘araştırma görevlisi kadrosuna başvurabilmek için ilana ilk başvuru tarihi itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olma’’ şartı yürürlükten kaldırıldı.

Araştırma Görevlisi Kadrolarına Başvuru Nasıl Yapılır?

Üniversiteler, araştırma görevlisi ihtiyaçlarına göre, kadroda eksik personel olduğu takdirde, alım için ilan verirler. Tüm personel alımlarında Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının internet sitesinde bulunan Akademik Kadro İlanları menüsünden duyurulur. Bütün üniversiteler alımlarını buradan yapar, herhangi bir üniversite bu menü harici araştırma görevlisi alımı yapamaz.

Başvurunuzu, seçtiğiniz üniversitenin ilan şartlarının size uyması durumunda, sayfada yer alan adreslere istenilen evraklarla birlikte yapabilirsiniz.

Her üniversitenin ilandaki kriteri aynı olmaz. Araştırma Görevlisi alımlarında sabit koşullar yoktur. Başvuru yapmadan önce ilandaki şartları dikkatle incelemeniz sizin için daha iyi olacaktır. Ek olarak, bütün üniversiteler başvuruda aşağıdaki evrakları mutlaka istemektedir.

 • Lisans diploması ( ilan sayfasındaki özel şartlara göre Yüksek Lisans ya da Doktora belgeleri…)
 • Lisans Transkript (orijinali ya da onaylı suretinin başvuruda iletilmesi gerekmektedir.)
 • C kimlik fotokopisi
 • Biyometrik fotoğraf
 • CV (özgeçmiş)

Araştırma Görevlisi Maaşları Ne Kadar?

Araştırma görevlisi olma koşullarını yerine getiren ve devlet veya vakıf üniversitelerine başvuru yapmayı isteyen kişiler, araştırma görevlilerinin maaşlarını da merak etmektedirler. Araştırma görevlilerinin maaşlarında yapılan iyileştirmelerden sonra, geçmiş yıllara göre oldukça artış görülmektedir. Bölgelere göre değişkenlik göstermekle birlikte bir araştırma görevlisi ayda ortalama 4000-6000 TL maaş almaktadır.

Araştırma Görevlisi Olmak Zor Mu?

Araştırma görevlileri çoğunlukla not ortalamaları 3 ve üzeri olan öğrenciler arasından yapılır. ALES sınavından yüksek puan da ön değerlendirme sırasında %60’lık etkiye sahip olması sebebiyle araştırma görevlisi olmak için çok önemlidir. Üniversitelerin çoğunun başvuru koşullarında yüksek lisans yapmış olmak ya da yüksek lisansa devam ediyor olmak, maddesi yer alır. Bu sebepten ötürü araştırma görevlisi olmak isteyenlere üniversiteden mezun olduktan sonra zaman kaybetmeden alanlarıyla ilgili yüksek lisans programına kayıt olmaları tavsiye edilmektedir.

Araştırma Görevlisi Olmak İçin Gerekli ÖYP Puan Hesaplaması

Lisans ortalamasının %35’i, Akademik Personel Ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) puanının %50’si ve varsa yabancı dil sınavının %15’i dikkate alınır. YÖK isterse bu düzeni değiştirebilir.

Alan Sınav Puanı ile ÖYP araştırma görevlisi kadrolarına başvuru yapacak adaylarda ise; ÖYP puanının hesaplanmasında lisans ortalamasının %20’si, Akademik Personel Ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı(ALES) puanının %25’i, alan sınav puanının %40’ı ve varsa Yabancı Dil Sınav Puanının %15’i göz önünde bulundurularak alınır.

Alan sınavı sözlü olarak yapılmaktadır. Bu sözlü sınav, ilan edilen kadroların 4 katı kadar kişiye yapılır.

 

 

 

 

Araç çubuğuna atla