Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59
Astsubay Nedir ? Astsubay Maaşları 2020’de Ne Kadar ? – Finansal Günlük
 • %
 • %
 • ALTIN (TL/GR)
  499,18
  % 1,70
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  399007,742
  % 4,08
 • BIST 100
  1.385,66
  % -1,13

Astsubay Nedir ? Astsubay Maaşları 2020’de Ne Kadar ?

Astsubay Nedir ? Astsubay Maaşları 2020’de Ne Kadar ?

Türklerin tarih boyunca askeri millet olarak tanınması su götürmez bir gerçektir. Halk arasında “her Türk asker doğar” sözünün kullanılması ile bu durumun hala devam ettiğini söyleyebiliriz. Bu nedenden dolayıdır ki Türk Silahlı Kuvvetleri dünya üzerinde ilk düzenli ordusu ve en güçlü orduları arasında yer almıştır. Türk ordusunun içinde farklı türbe ve pozisyonlar içerisinde binlerce personel çalışmaktadır. O personellerden biriside “astsubay” olarak çalışan personellerdir. Astsubay çok kritik bir rütbedir çünkü en çok personeli barındırır. Her yıl binlerce astsubay da Türk Silahlı Kuvvetleri arasında yerini almaktadır. Peki Astsubay maaşı 2020’de ne kadar ? Astsubay nedir ? Yeni mezun astsubay maaşı 2020’de ne kadar?

Astsubay Nedir ?

Türkiye’de “asker” denilince ilk akla gelen rütbelerden birisidir. Ancak çok az kişi astsubay mesleği hakkında doğru ve ya detaylı bilgi sahibidir. Bu nedenle “astsubay” nedir sorusu sık sık akıllara gelmekte ve sık sık sorulmaktadır. Astsubay kıdem olarak subaydan düşük kıdemdedir. Er ve erbaşların üstüdür. Kara, hava ve deniz kuvvetleri olarak TSK bünyesinde hizmet veren binlerce astsubay vardır. Belki de emir-komuta zincirinin en kritik pozisyonlarından birindedir. Çünkü ordu içinde bulunan binler rütbesiz personeli astsubaylar idare etmektedir.

Astsubay Maaşları 2020’de Ne Kadar ?

Meslek yüksek okulunda 2 yıl boyunca başarılı bir şekilde eğitim aldıktan sonra mezun olarak ülkenin dört bir yanına dağılarak askeri birliklerde görev yapmaya başlarlar. Astsubaylar en kalabalık rütbe olduğu ve binlerce rütbesiz personeli iade ettiği için en kritik rütbelerden birisidir. Bu nedenle personellerle ilgili maaşlar sıkça merak edilir. Maaşlar genel olarak görev yapılan bölgeye, birliğe, gidilen operasyon sayısına, sigorta ve Bireysel Emeklilik Sistemi üzerinden yapılan kesintilere, evli olup olmadığı, çocuğunun olup olmadığı, derece, kıdemine ve rütbesine göre değişik miktarlarda özelleştirilmiş maaşlar alabilir.

Ortalama olarak astsubay maaşları 2020 de 6 bin TL civarındadır. Bu miktar daha çok görev yerine, görev yapılan yere ve operasyon’a göre değişiklik göstererek artmaktadır. Terör tazminatı ile maaş daha da artmaktadır. Örneğin batı illerine çalışan personele kıyasla doğu ilindeki bir astsubay 1000-2000TL arasında daha yüksek ücret alır. Görev tazminatını tam alan personelin maaşı 8 bin TL’yi bulabilir.

Not : Türkiye gibi 1 asırdır savaşlar, krizler, terör saldırıları atlatan, mücadele eden, Doğu Akdeniz, Ege, Ortadoğu gibi kriz alanlarında bayrak dalgalandıran bir ülkede yapılan görevin maddi karşılığı olamaz. Hiçbir miktar Mehmetçiklerin verdiği üstün başarı ve gayretin karşılığı değildir. Bu nedenle bu mesleği para için yapmak isteyen kişilere veya bu mesleği yapan personellerin aldıkları maaşları yargılayanların tekrar düşünmesi konusunda telkinde bulunmak isteriz.

Yeni Mezun Astsubay Maaşı 2020’de Ne Kadar ?

Meslek Yüksek Okullarından yeni mezun olmuş bir astsubay,  göreve başladıktan sonra 2020 yılında ne kadar maaş alacağını merak etmektedir. Astsubay çavuş rütbesiyle mesleğe yeni başlayan astsubay maaşı 2020 yılında 5 bin 500 TL civarındadır. Ancak kıdem ve rütbe artışına bağlı olarak olarak daha da yükselecektir.

Ayrıca 2019 yılında 3 bin TL  ve 5 bin TL arası maaş alan uzman er ve erbaşların maaşlarına da 400 TL zam gelmiştir. Doğu bölgelerinde görev yapanlar evli ve çocuklu olma durumlarına göre 6 bin TL civarına çıkabilmektedir. Bu durumlar arasında dahil olduğu birlik, OHAL tazminatı, komutanlık maaşı gibi durumlarda maaşı yükselten unsurlar arasına dahildir diyebiliriz. Yan ödemeler ile aktif görev yapan uzmanlar 2020 yılında 6.890 TL’ye kadar maaş alabileceklerdir.

Araç çubuğuna atla