• AMERIKAN DOLARI
  7,4294
  % 0,98
 • € EURO
  8,9820
  % 0,15
 • ALTIN (TL/GR)
  412,24
  % -1,48
 • £ POUND
  10,3601
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  1,1472
  % 0,90
 • РУБ RUBLE
  0,0998
  % 1,17
 • BITCOIN/TL
  346595,121
  % -0,43
 • BIST 100
  1.471,39
  % -1,13

Banka Hesabı Nasıl Açılır ? Neler Gerekli Ücretli mi ?

Banka Hesabı Nasıl Açılır ? Neler Gerekli Ücretli mi ?

Bireysel Banka Hesabı Nasıl Açılır

 

Günlük hayatımızda bankaların önemi oldukça fazladır. Artık çalıştığımız iş yerleri, maaşlarımızı banka üzerinden yatırmaktadır. Bunun yanında başkalarına para göndermek ve para almak için mutlaka bir banka hesabımızın olması şarttır.

Bankalar; kullanıcılara çeşitli kampanyalar düzenleyerek müşteri sayılarını arttırmayı amaçlamıştır. Bunun yanında; müşteriye açılan hesaba bağlı bir banka kartı tanımlayarak diledikleri zaman alışveriş yapma imkânını müşteriye sunmuştur.

Birikim yapmak isteyen kişiler, öğrenci olup ailesinden kolayca para almak isteyen kişiler, bir yerde çalışan kişiler, gece ya da gündüz alışveriş yapmak isteyen kişiler banka hesabına ihtiyaç duyarlar.

Bireysel Banka Hesabı Nasıl Açılır

Bir bankada müşteri olmak için en basit yol o bankadan hesap açmaktır. Bankalardan hesap açmanın yolu, şubelerden geçer. Yani ilk olarak bir vadesiz hesap açmak için şubeye gidebilirsiniz. Şube içerisinde bulunan görevliye kimlik ibraz ettiğinizde hesap açma işleminiz kolayca gerçekleşecektir. Hesap açma işlemlerinizin ardından tarafınıza bir hesap cüzdanı verilecektir. Ayrıca çoğu banka tarafınıza alışverişlerde kullanabileceğiniz ve temel bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz bir isimsiz banka kartı da verecektir. Bu banka kartına şifre alarak para yükleyip alışveriş yapabilir ve bankacılık işlemlerinizi şubeye gitmenize gerek kalmadan, gerçekleştirebilirsiniz.

Bireysel banka hesabı açmanın bir diğer yolu da internettir. Artık günümüzde internetin önemi oldukça fazladır. Herkes internet üzerinden birçok bilgiye ulaşmakta ve istediği işlemi yapmaktadır. İnternetin bu kadar yaygın olması bankaların da sistemlerini internet ortamına taşımasına neden olmuştur. Birçok banka; avantajlı kredi kart başvurularını internet üzerinden almaktadır. Bunun yanında vadesiz hesap açmak isteyen kişiler de kolayca bankanın internet şubesine girerek başvuruda bulunabilirler. Bazı bankalar; aldıkları başvuruya göre hesap açmak isteyen kişiyi adresinde ziyaret eder ve işlemlerini gerçekleştirir. Bazı bankalar da; internet ortamında müşterinin bilgilerini doğrular ve yeterli bularak hesap açma işlemlerini gerçekleştirir.

Bireysel banka hesabı avantajları

Bir bankadan hesap açtığınızda; sizin o banka üzerinde bir geçmişiniz olur. Hesap hareketlerinize, ödemelerinizin gecikmeye girip girmemesine bağlı olarak, banka üzerinden kredi kartı ya da kredi başvurusunda daha kolay bulunabilirsiniz. Özellikle kredi kullanmak istediğiniz banka, maaş aldığınız banka olursa, sizin adınıza daha iyi olacaktır. Bankalar genelde kredi kartı ya da kredi kullanmayan kişilerin başvurularını reddeder. Böyle bir durumla karşılaşmamak için banka hesabınızın olması, hesabın da hareketli olması yararınıza olacaktır.

Bankadan hesap açtığınızda sizlere özel yapılan kampanyalarla birikim gerçekleştirebilir, önemli faizlerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca banka kartınızla yaptığınız alışverişlerde puanlar kazanabilirsiniz. Bankanın puan kazanmaya yönelik önceden belirlenen şartlara göre, belirlenen zaman aralıkları içinde, kazandığınız bu puanları harcamanız gerekecektir. Bankanızda yer alan kredi kartınız ya da krediniz varsa; açtığınız hesap üzerinden bunların taksitlerini ödeyebilir ve sevdiklerinizden para gönderip alabilirsiniz. Tüm faturalarınızı yerinizden kalkmadan telefonla ya da internet üzerinden ödeyebilirsiniz.

Sizlere verilen banka kartıyla internet üzerinden 3d şifresi kullanan tüm sitelerden alışverişinizi güvenle gerçekleştirebilirsiniz. Yurt dışında kartınızın türüne göre şifrenizle alışveriş yapabilirsiniz.

Bireysel banka hesabı açılması için gerekli şartlar nedir

Bir bankada vadesiz hesap açmak için tarafınızca birkaç şartın yerine getirilmesi gerekmektedir:

 1. Hesap açılışı sırasında kimlik belgenizin yanınızda olması
 2. 18 Yaşını doldurmanız
 3. Banka tarafından sunulan temel bankacılık sözleşmesini okumanızda, anlamanızda ya da imzalamanızda bir engelinizin bulunmaması gerekir.
 4. 18 Yaşını doldurmamış kişiler, anne ya da babasıyla veya vasileriyle hesap açabilir.
 5. Akıl sağlığı yerinde olmayanların hesap açma işlemleri yine kendilerine atanan vasileri tarafından yapılır.
 6. Hesap açma işlemlerinde banka yetkilisi noter talep edebilir.

Son zamanlarda bir bankadan hesap açtığınızda sizlerden hesap işletim ücreti gibi kesintiler uygulamak isteyenler olabilir. Fakat yeni düzenlemeyle hiçbir şekilde kişilerden hesap işletim ücreti alınmamasına yönelik yasa kabul edilmiştir. Yani; önceden olduğu gibi sizlerden bankalar kaç hesabınız olursa olsun hesap işletim ücreti tahsil edemezler.

Birikimleriniz için faiz kazanmak için bankanızdan vadeli hesap açmanız gerekmektedir. Vadesiz hesaplarda olduğu gibi vadeli hesaplarda da paranızın cinsine yönelik hesap türleri bulunmaktadır. Vadeli hesaplar, kişilere banka tarafından belirlenen faiz oranlarında kazanç sağlamaktadır. Sizlerde bankanız üzerinden ya da internet şubesinden kolaylıkla vadeli hesap açabilirsiniz.

Araç çubuğuna atla