• AMERIKAN DOLARI
  7,4294
  % 0,98
 • € EURO
  8,9820
  % 0,15
 • ALTIN (TL/GR)
  412,24
  % -1,48
 • £ POUND
  10,3601
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  1,1472
  % 0,90
 • РУБ RUBLE
  0,0998
  % 1,17
 • BITCOIN/TL
  346913,339
  % -0,39
 • BIST 100
  1.471,39
  % -1,13

Banka Kartına Taksit Olur mu ? Yapan Siteler Varmı ?

Banka Kartına Taksit Olur mu ? Yapan Siteler Varmı ?

Banka Kartına Taksit Olur mu?

Ülkemizde maaş ücretlerinin banka hesabına yatırılma mecburiyeti getirilmesi banka kartının yaşantımızın her alanında kullanılmaya başlanmasını hızlandırmıştır. Banka kartlarının kullanım alanlarının gelişmesine dolayısıyla alışveriş işlemlerinde kullanımını da artırmıştır. Hesabında para bulunduran kişiler; banka kartlarıyla diledikleri gibi alışveriş yapma şansına sahiptir. Bunun yanında tüm bankacılık işlemlerini kendi banka kartları sayesinde kolayca gerçekleştirebilirler.

Banka kartı avantajları

Bir banka kartınız varsa; kartınız sizlere birçok avantaj sunar:

 1. Banka kartınızla yaptığınız alışverişlerden puan ya da indirim kazanabilirsiniz.
 2. Banka kartınızla hesabınızda para olmasa bile kredili mevduat hesabı (KMH) sayesinde alışveriş yapıp sonradan ödeme yapabilirsiniz.
 3. Kolayca cep telefonu, internet, elektrik, su, doğalgaz, ev telefonu, vergi ödemeleriniz gibi faturalarınızı bu kart ile gerçekleştirebilirsiniz.
 4. Vadesiz ya da vadeli hesabınıza kolayca bu kart sayesinde para yatırabilirsiniz, diğer bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 5. İnternet üzerinden 3d şifresi desteği sunan sitelerden alışveriş ve ödeme yapabilirsiniz.

Banka kartına taksit olur mu?

Banka kartları, temel bankacılık işlemlerinin yanında alışveriş imkânı ve puan kazanma şansını her ne kadar bizlere sunsa da kredi kartları gibi taksit imkanını şu an için bizlere sunmamaktadır.

Banka kartınız varsa; yaptığınız alışveriş tutarı anında hesap bakiyenizden düşer. Bunun yanında sizlere bir kredili mevduat hesabı limiti tanımlanmış olsa dahi yaptığınız alışverişler taksitlendirilemez.

Yine internet üzerinden alışveriş yaparken banka kartınızı kullanırsanız, bu alışverişe taksit yapılmadığını belirten bir sayfa karşınıza çıkacaktır.

Kredi kartı kullanan kişiler, pahalı olan bir ürünü almak istediklerinde banka kartın türüne göre bir taksit planı hazırlar. Böylelikle kredi kartına taksit yapan kişi borcunu aylık dilimlerde ödemeye mecbur kılınır. Banka kartları ülkemizde henüz o avantajı sunmamaktadır. Bunun yerine bankalar müşterilerine banka kartlarıyla kullanabilecekleri bir ek hesap limiti tanımlamayı uygun görmüştür. Bu limitleri kullanan müşteriler; takip eden ayın sonunda kullandığı limitin tamamını bankaya ödemek durumundadır. Ayrıca kullandığı limiti ödemedikleri gün başına bir faiz tutarı müşteri tarafına  yansıtılmaktadır. Yine banka kartınız üzerinden hesabınıza tanımlanan eksi limit ile taksitli nakit çekme işlemi yapılamaz.

 

Banka kartı kullanım alanları

Kredi kartı kullanmak istemeyen kişiler mecburen banka kartlarına yönelmiştir. Şirketler ya da devlet kurumları; çalışanlarının maaşlarını anlaşmalı oldukları banka şubesine yatırırlar. Artık maaşlarını elden alan işçilerin sayısı yok denilecek kadar azdır. Bankalar da kendi bünyelerine daha fazla müşteri kazandırmak için banka kartlarına da kampanyalar ve avantajlar hazırlarlar. Son zamanlarda bankaların sunmuş olduğu en büyük avantaj banka kartlarının puan kazanması olmuştur.

Banka kartı sahipleri; yaptıkları alışverişlerden taksit imkanından yararlanamasa da tutarın fazlalığına göre bankasından puan kazanma şansını elde etmiştir. Yine banka kartı sahipleri; diledikleri kurumun faturasını hesabından otomatik ödenmesi için talimat verebilir ve buna göre düzenlenen kampanyadan ödül puan kazanabilir.

Banka kartları her ne kadar kredi kartı gibi taksitli alışverişi desteklemese de tüm dünyada hesaplarının içerisinde yer alan limitler dahilinde tek bir şifreyle alışverişlerini gerçekleştirebilir.

Kısacası; banka kartlarının şu an için tek olumsuz yanı kredi kartları gibi taksitli alışveriş yapma imkanını sunmuyor oluşudur. İnternet üzerinde yer alan tüm marketlerden alışveriş yapma imkanını bizlerle buluşturan banka kartları; yine kredi kartlar gibi sanal kart oluşturmayı da desteklemiyor.

Banka kartlarını kullanan kişilerin yaygınlaşması sonucunda bankalar müşterilerine ileride taksitli alışveriş imkanı sunacaktır. Yine ileride banka kartlarına temasız alışveriş avantajı kazandırılacaktır. Bu sayede 90 TL ve altındaki tüm işlemlerinizi kredi kartında olduğu gibi banka kartınızla da şifre girmeden gerçekleştirme şansınız bulunacaktır.

Araç çubuğuna atla