Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59
Banka Kredi Türleri ve Vade Sayıları – Finansal Günlük
 • %
 • %
 • ALTIN (TL/GR)
  566,67
  % 2,39
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  598037,591
  % 1,28
 • BIST 100
  1.479,93
  % 1,68

Banka Kredi Türleri ve Vade Sayıları

Banka Kredi Türleri ve Vade Sayıları

İhtiyaç duyulan paraya bankaların sağladığı krediler ile kişiler yada kurumlar kolayca ulaşabiliyor. Verilen bu krediler, aynı zamanda bankaların en büyük kalemleri olarak dikkat çekiyor. Yeni kredileri bireysel ve kurumsal müşterilerine açan bankalarda bu gelir kalemlerini güçlü tutmaya çalışıyor. Bankalar tüketicilere bu kredileri verme için bir yarışa giriyor. Bireysel tüketiciler ise; artan maliyetlerini karşılamak, daha iyi eğitim eğitim şartlarına ulaşabilmek, gayrimenkul yada taşıt satın almak gibi amaçlarla bu kredilere yöneliyor. Kurumlar da işleri için gerekli maliyet ihtiyaçları için bu kredilerden kullanabiliyor.

Banka Kredi Türleri

Bankalar tarafından bireysel yada kurumsal müşterilere yönelik birçok kredi çeşidi sunuyor. Bankalar arası oluşan rekabet, kredi çeşitlerini de artırıyor. Bankaların sunduğu başlıca kredi çeşitleri ve genelde uygulanan vade oranları şunlardır:

Kullanım Amaçlarına Göre Kredi Türleri:

Tüketici Kredileri

Daha çok bireysel kullanıcılara yönelik olarak sağlanan, kısa dönemde düşük tutarlı ihtiyaçlar için kullanılan kredi türüdür. Kullanılan miktar da, vade de düşük olur. Vadeleri en fazla 3 yıl olur ve bunun üzerinde tüketici kredisi kullandıracak banka bulmak zor olur. Tüketici kredilerinin vadeleri, 1 ay ile 36 ay arasında değişiklik gösterir. Bireylerin acil veya belli dönemlerde ortaya çıkan ihtiyaçlarını gidermek için kullandıkları kredilerdir. Bu kredide ihtiyaç duyulan para yanında vadenin iyi belirlenmesi gerekir.

Üretici Kredileri

Üretim faaliyeti gösterilen firmalara, çiftçilere verilmesi planlanan kredi tipidir. Sözleşmeli üretim kredisi olarak da adlandırılır. Bu krediyi kullanan çiftçilerin geri ödemesi yani vadesi genel olarak 12 ay sonunda yada tarlasındaki ürün bedelini aldıktan sonra yapılır. Bankaların bu tür kredi kullandırmadaki temel amacı, üretim yapan firmaları ve çitçileri desteklemek olarak ifade edilir. Devlet desteği sağlanabilmektedir. Genel vade oranları 12 ay olsa da 24 ay vade imkanı veren bankalar bulunur.

Yatırım Kredileri

Kurumsal müşterilere yönelik olarak verilen Yatırım Kredisi, yatırımları finanse etmek için  alınan uzun dönem kredilerdir. İmalat sektöründeki firmalara yada hizmet sektöründe çalışma yapan firmalara ihtiyaç duyulan parayı sağlamaktadır. Yine bir destektir ve bir anlamda da istihdamı artırmak hedefler arasında yer alır. Devlet tarafında da desteklenmektedir.

İşletme Kredileri

İşletme kredisi, ticari kredi olarak da ifade edilir ve ticaretle uğraşan esnaflara yönelik bir kredidir. Devlet teşviği ile verilebilen bu krediler, kurumsal müşterilerin ihtiyacını karşılamaya yöneliktir.

Teminatlı Krediler

İhtiyaç duyulan kredi tutarına karşılık olarak bir teminat gösterilerek kullanılabilen kredilerdir. Daha çok bir gayrimenkul teminat olarak istenmektedir. Kurumsal müşterilere yönelik olarak araç, makine, iş yeri gibi teminatlar da istenerek bu kredi imkanı verilebilmektedir.

Vadesine Göre Krediler

Bankalar tarafından verilen kredi türleri arasında dönemsel olarak kısa, orta veya uzun vadeli krediler müşterilerine verilebilmektedir. Kısa vadeli krediler 1-36 arasında, orta vadeli krediler 36-60 ay arasında, uzun vadeli krediler ise daha uzun dönemlerde olabilmektedir. Devlet tarafından da alışverişi, otomotiv sektörünü, emlak sektörünü vb şekilde farklı sektörlerini canlandırmak adına vade süreleri değiştirilebilmektedir.

Kullanıldığı Yerlere Göre Krediler

Çiftçilere verilen Tarım Kredisi, konut sahibi olmak isteyenlere sağlanan Konut Kredisi, eğitim faaliyetlerini artırmak isteyenlere verilen Eğitim Kredisi, taşıt satın almak isteyenlere sağlanan Taşıt Kredisi, firmaların ihracat yapmasını sağlayacak olan İhracat Kredisi bu tarz kredilerdir. İsimlerinden de kullanım amaçları rahatça anlaşılabilir. Vadeleri bankalara ve kullanan müşteri tercihine göre oldukça geniş bir yelpazede olabilmektedir.Devlet tarafından teşvik bu kredi türlerinde de görülebilir. Örneğin sıfır araçların alınmasını teşvik amaçlı kredi vade sürelerinin artırılması yada 12 ay vadeye 0 kredi sağlanması görülebilmektedir.

Kredi Alıcısının Niteliğine Göre Krediler

Kurumsal firmaların yada bireylerin kullandıkları krediler Özel Krediler olarak görülür. Kamu Kredileri ise devlet kurumlarına yada belediye, hastane gibi kamuya ait kurumlara finansman amaçlı verilen kredilerdir. Vadeleri genel anlamda uzun olan kredilerdir.

Araç çubuğuna atla