Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59
Bankalar Eve Haciz Gönderebilir Mi? – Finansal Günlük
 • %
 • %
 • ALTIN (TL/GR)
  497,14
  % 1,29
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  380808,246
  % -0,22
 • BIST 100
  1.391,50
  % -0,71

Bankalar Eve Haciz Gönderebilir Mi?

Bankalar Eve Haciz Gönderebilir Mi?

Günümüzde çoğu kimse bankalardan kredi ve kredi kartı almaktadırlar. Bunun içinde banka tarafından birçok sözleşme imzalanmaktadır. Bu sözleşmeleri iyi okunmamaktadır. Böylece insanların aklına Bankalar eve haciz gönderebilir mi? gibi sorular takılabilmektedir.

Krediler ve kredi kartları acil ihtiyaçlarda kullanıldığı için bu sorular çoğu kişilerin aklına gelmez. Borç ödenmediği durumlarda akıllara gelir. Ya da bankanın alacakları için görevlendirmiş olduğu avukat tarafından borcunuzu ödemediğinize dair bilgi verir ve yasal sürecin başladığını ihtar ederek kredi taksitlerinde ve kredi borcundan sizi haberdar eder. İşte bu süreçten sonra haciz işlemleri banka avukatları tarafından takibe alarak alacağın tahsili için gerekli işlemler başlatılır. Takip eden süreçte sizi banka avukatları hukuk bürosuna davet ederek borcun ifası ile ilgili sizden taahhüd isteyebilir. 

 

Bazı kişiler birkaç yıl öncesine kadar borçlardan dolayı hacizle karşılaştılar. Bu borç nedeni ile bazı kişiler hapis yattılar. Artık günümüzde kimse banka borcundan dolayı hapse girmiyor. Bankalar borçlu kişiyi arayarak borcunuzu ödemezseniz hakkınızda yasal işleme başvuracağız gibi sözlerle borçlu kişiyi korkutarak hapse girebilirsiniz sözleri etmektedirler. Anayasanın 38. Maddesi 8. Fıkrasında hiçbir borçlu sözleşmede yer alan yükümlülüğünü yerine getirmediği için hapis cezası alınamaz hükmü bulunmaktadır.

Banka yasal işlemleri başlattığında yasal takip sürecin bitimine müteakip haciz gönderebilir. Haciz esnasında ya da icra dosyası aşamasında ödeme sözünde bulunur ve ödemeyi yapmaz iseniz bu durumda hapis cezası devreye girer. Bunun haricinde borçlu kişiler icra dosyalarını ve toplam borçlarını e-devlet üzerinden görebilirler ayrıca banka avukatları tarafından yasal faiz oranları ile belirlenmiş borç bildirisi tarafınıza posta yolu ile bilgilendiriyorlar. Bu bildiriye rağmen hala alacaklarını tahsil edemiyorlar ise yasal süreci başlatıyorlar.

Yasal takibin başlamasından sonra icra memurları vasıtası ile eve haciz geliyor ya da icra dairesi tarafından borçlunun maaşına haciz konulabiliyor. Bir zaman önce eve gelen hacizlerde söz konusu alacak karşılığı hangi mallara haciz konulacağı, hangi mallara haciz konulamayacağı kesin olarak bildirilmiştir. Bu düzenlemeyle çoğu kişiler bankalar artık evlere haciz gönderemiyorlar gibi yanılgılara kapıldılar.

Bankalar alacaklarını tahsil edemediği takdirde icra yoluna başvurarak alacaklının evine icra memurları aracılığı ile eve haciz geliyor fakat her eşyaya haciz koyamazlar. Kişilerin yaşamlarını devam ettirmelerine yönelik eşyalar yani buzdolabı, çamaşır makinası, koltuk ve yatak gibi eşyalar haciz edilemez. Evdeki eşyalardan birden fazla var ise bu eşyaların değer ve kıymeti belirlenerek  haciz koyabilirler.

Evde bulunan eşyalardan antikalar, değerli taşlar ve büyük ekran televizyonlar haciz edilebilirler. Yani bu eşyalara haciz var aklınızda bulunsun. Böyle durumlara düşmemek için bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarını ödemede çok dikkat edilmelidir. Evlere haciz gelmiyor gibi kulaktan dolma bilgilere ve duyumlara pek itibar edilmemelidir.

 

Araç çubuğuna atla