• AMERIKAN DOLARI
  7,4388
  % -0,14
 • € EURO
  8,9632
  % -0,30
 • ALTIN (TL/GR)
  410,80
  % 0,08
 • £ POUND
  10,3874
  % -0,11
 • ¥ YUAN
  1,1498
  % -0,20
 • РУБ RUBLE
  0,1011
  % 0,18
 • BITCOIN/TL
  367481,717
  % -5,24
 • BIST 100
  1.536,05
  % 0,33

BCH Nedir ? Nasıl Bir Kredi Türüdür ?

BCH Nedir ? Nasıl Bir Kredi Türüdür ?

 BCH açılımı, (Borçlu Cari Hesap) olarak adlandırılır. Ticari işletmelere verilen bir kredidir ve kısa zaman aralıklarıyla geri ödenmesi gerekir. Ödenmediği her yeni gün, faiz artışına tekabül edecektir. BCH kredisini en fazla bir sene vade ile çekebilirsiniz. Bankanızla, acil durumlar için bir BCH kredisi sözleşmesi yapmanız, yararınıza olacaktır. Çeşitli bankalar, aynı günde BCH hesabı açabilir, krediyi de yine akabinde aynı gün uygulayabilirler.

Diğer adı rotatif kredi olarak bilinen BCH, pek çok Kobi tarafından anlık gereksinmelere göre kullanılabilir. Özellikle hızlı bir şekilde çekilen anlık paranın geri ödenmesi gerekir. Eğer geri ödeme vadesi uzun sürecekse, sürekli faiz gelmemesi açısından, ticari farklı bir kredi tipine yönelim sağlanabilir.

BCH Nasıl Kullanılır?

Rotatif kredi, anlık gereklere göre kullanılır. Bir örnek ile anlatmak gerekirse:

Bir ihracat yapmanız gerekiyor, küçük bir açığınız oldu. Yaklaşık 100 bin TL gibi bir meblağ bu ihracatı yaparken elinizde yok. Ancak on gün kadar zaman geçerse o paranız, farklı gelir kaynaklarından elinize gelecek. Böyle bir durumda, bankanızla iletişime geçerek, önceden belirlenen limitiniz dahilinde BCH talebinde bulunursunuz. Krediniz genel itibariyle aynı gün onaylanır ve ihracatınızı halletmiş olursunuz. Faizin günlük olarak işlemesi sebebiyle, gelen parayla hemen kredinizi kapatmalısınız ki maliyet yükünün altında çok kalmayın.

Örneğimizi vermişken, size bankanın belirlediği limitten daha yüksek bir başvuruda bulunamazsınız. 300 bin TL limiti, banka tarafından belirlenen bir işletme, acil durumlar için 50 bin TL kredi çektikten sonra, bir dahaki acil durumda, halihazırdaki kredisinin de ödemesini yapmadı ise, yalnızca 250 bin TL çekim talep edebilir. Kredi borcunu kapatan bir işletme, borcun kapandığı andan itibaren yine 300 bin TL kredi bankasından talep edebilir. Talep ettiği kredi, herhangi bir onaya sunulmadan anında şirketinin hesabına tanımlanır.

BCH Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rotatif krediler, en fazla bir senelik vadelerde, yani 12 ay çekilebilir. Faiz hesaplamaları, anlık olarak başvuruya göre değişkenlik gösterir; net bir faiz tablosu bulunmaz. BCH kredinizin faizini kabaca hesaplamak isterseniz; kullandığınız kredinin miktarı, bankanızın tarafınıza uygulayacağı faiz miktarını öğrenmeniz gerekmektedir. Ana paranızı çektiğiniz gün ve ödediğiniz gün ile kolayca hesaplayabilirsiniz. Çıkan tabloya ek olarak 1.05 BSMV tarafınızdan tahsil edilecektir.

BCH; kısa vadeli gereklilikler için değerlendirilmelidir.

Ana para dışındaki kalan tutarın, yılın belirli zamanlarında ödenebildiğini dikkate alırsak, bu kredi türünün cari hesap sözleşmesiyle benzerlik gösterdiğinden bahsedebiliriz.

Pariteler üzerindeki anlık dalgalanmalardan hem bankaların hem de işletmelerin olumsuz etkilenmemeleri adına, döviz üzerinden BCH kullanımı tercih edilmemektedir. Türk yatırımcıların, TL üzerinden kredi kullanmaları, ödemede sorun yaşamamak adına yararlarına olacaktır.

Gün içerisinde nakit girişleri ve çıkışları olan, aktif olarak para alışverişi sağlayabilen firmaların, anlık gereksinimlerine uygun olsa da en azından aylık periyotlarda para alımı sağlayamayan firmaların ticari kredilere yönelmelerinde fayda vardır.

Çektiğiniz BCH kredisinde, ana parayı mutlaka en kısa sürede yatırmalı, 3 aylık periyodlarda da faizini ödemelisiniz. Bazı firmalar, sadece belirli zamanlarda oluşan faizleri ödeyerek kredi limitlerini riske atmaktadır.

BCH başvurusu nasıl yapılır?

Bankanıza BCH limiti talebinde bulunduğunuzda, bankanız sizlerden çeşitli evraklar ve teminatlar isteyecektir. Bu evrakların başında vergi levhanızın olması gerekmektedir. İkinci koşul ise; şirketinizin en az 1 yıl açık bulunması gerekir.

Bunun dışında, şirketinizin istikrarı ve daha farklı detaylar, bankanın size limit belirlemesinde etkin rol oynarlar. Şirket sahibinin kredi notu olumlu değilse üçüncü bir kişinin kefaleti istenir. Ek olarak; varsa taşınmazların ipotek edilmesi gerekebilir. Limit arttırma talebi için bankanıza ek teminatlar sunmanız gerekebilir.

 

Araç çubuğuna atla