• AMERIKAN DOLARI
  7,4294
  % 0,98
 • € EURO
  8,9820
  % 0,15
 • ALTIN (TL/GR)
  412,24
  % -1,48
 • £ POUND
  10,3601
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  1,1472
  % 0,90
 • РУБ RUBLE
  0,0998
  % 1,17
 • BITCOIN/TL
  346055,232
  % -2,06
 • BIST 100
  1.471,39
  % -1,13

Bekleyen Provizyon Nedir ?

Bekleyen Provizyon Nedir ?

Kredi kartı veya banka hesap kartınızla herhangi bir alışveriş yaptığınızda işlemler anında gerçekleşir. Yapılan işlemlerin ekstrenize hemen düşmez.  Yaptığınız bazı işlemler provizyonda bekler.  Peki neden aynı gün işlem sonuçlanmaz da işlemler provizyonda bekler. Hemen bu konuya açıklık getirelim. Bankalar güvenlik açısından işlemleri provizyona alırlar. Bu süreçte onay süreci başlar.

Kredi kartı ya da banka kartınızı bir mağazada alışveriş için kullandığınızda pos cihazı ile çekim yapılan satıcı ile banka arasında gerçekleşecek uzun bir süreç başlamış olur. Bu ilk aşamaya ön onay aşaması denir. Bu işlem bizim sandığımız gibi basit bir işlem değildir.  Ön onay alma işlemi müşterinin bir ödeme işlemini tamamlamak için yeterli miktarda bakiye ve kredi limitinin olup olmadığını belirlemek için yapılır. Bu satıcının müşteriye ödeme yapmadığı mal ve hizmeti teslim etme risk durumunu ortadan kaldırır.

 Onay süreci genel olarak şu şekilde işler:

1-   Müşteri satıcıya kart bilgilerini verir.

2-   Satıcı ödeme işlemini kart numarası, işlem tutarı ve satıcı kimlik numarası bankaya ulaşır. Bu işlem için onay isteği kullanılır.

3-   Banka müşterinin yeterli bakiyesinin olup olmadığını kontrol eder.

4-   Yetersiz bakiye varsa müşteriye bakiye yetersizdir deyip çekim işlemine onay vermez.

5-   Yeterli bakiyeniz olması durumunda banka ağ üzerinden müşteriye bir yetkilendirme kodu gönderir.

6-   İşlemler eş zamanlı olarak uygulanır. Kodu girdiğiniz zaman ödeme gerçekleşir. Böylece satıcı istenilen ürünün bedelini aldığı için ürün ve hizmeti müşteriye sunar.

Bekleyen Provizyon Ne Kadar Sürer?

Kredi kartı ya da banka hesap kartıyla bir ödeme yaptığınızda işlemin tamamlanması için bankadan talepte bulunulur. Bu talep onaylanana kadar kullanılabilir kredi kartında limiti harcama yapılan miktara göre azaltılır. Banka bu işlemi bekleyen provizyon olarak gösterir.  Banka gerekli kontrolleri yapıp yetki kodunu alıcıya gönderilir. Yetki kodu onaylandığı zaman bekleyen provizyon kaldırılır. Yapılan işlemler artık ödeme işlemi hesap ekstresinde görünür hale gelir. Bu noktadan sonra kullanılabilir limit ve bakiye de güncellenir. Bekleyen provizyon işlemleri 7 günden uzun sürmez. Bekleyen provizyon ancak uluslararası işlemlerde uzun sürer.

Bekleyen Provizyon Hesapları Nasıl Etkiler?

Bekleyen provizyon kredi kartı ve banka hesap kartları özelinde farklı etkilere sahiptir. Bekleyen provizyon sürecinde kredi kartı limiti, harcama yapılan miktar kadar hesaptan düşer.  Provizyon sonlandığında yapılan harcama kredi kartı ekstresinde görüntülenir.  Banka hesap kartlarında bu durum biraz daha farklıdır. Bekleyen provizyon sürecinde banka kartının bağlı olduğu hesap bakiyesinde bir düşüş gerçekleştirmez. Provizyon sonlandığı zaman kullanılabilir hesap bakiyesi düşerek hesaplar güncellenir.

 

Araç çubuğuna atla