• AMERIKAN DOLARI
  7,5345
  % 0,28
 • € EURO
  8,9837
  % -0,40
 • ALTIN (TL/GR)
  411,34
  % 0,25
 • £ POUND
  10,4413
  % -0,27
 • ¥ YUAN
  1,1600
  % -0,09
 • РУБ RUBLE
  0,1016
  % 1,02
 • BITCOIN/TL
  361782,210
  % 0,58
 • BIST 100
  1.541,98
  % 0,26

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Nedir ? BES SMS Kodu

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Nedir ? BES SMS Kodu

BES (bireysel emeklilik sistemi) birikim yapmak isteyenler için devlet destekli bir birikim türüdür. BES ile yatırdığınız paraya ek olarak devlet tarafından %25 katkı tutarı tarafınıza yatırılır.

BES Birikim Yöntemleri

Hayatınızda kolay kolay birikim yapamıyorsanız BES sayesinde birikiminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Birikim yapmak için öncelikle bir şirket üzerinden BES hesabı açmanız gerekmektedir. Genelde BES hesabı olan kişiler; aylık olarak belirledikleri tutarları hesabına yatırırlar. Yatırdıkları bu tutarın üzerine aylık %25 devlet katkısı almaya hak kazanırlar. Bunun yanında, yatırdığınız parayı şirketiniz içerisinde bulunan fonlara aktararak kazancınıza kazanç katabilirsiniz.

BES ile birikim yapmanın bir diğer yolu da hesabınıza toplu para yatırmaktır. Belirlediğiniz periyodlarda hesabınıza toplu para yatırarak da sisteme kolayca üye olabilirsiniz. Bunun dışında, gelirinize göre farklı bir birikim yöntemi şirketiniz tarafından sizlere önerilebilir.

BES Kesintileri

Bir bireysel emeklilik sözleşmeniz varsa; şirketiniz belirli durumlarda sizlerden kesinti uygulayabilir. Bu durumların başında erken ayrılma gelir. Eğer bir BES hesabınız varsa ve erken ayrılmak istiyorsanız, öncelikle şirket sizlerden başta devlet katkısı olmak üzere belirli durumlarda yatırdığınız paradan da kesintiler uygulayabilirsiniz. Sözleşmede öncelikli olarak 10 yıl bulunmanız şirketiniz tarafından istenir. 10 Yıl altındaki iptal taleplerinizde, sözleşmede ne kadar kaldığınız, ne kadar yatırdığınız gibi birçok durum göz önünde bulundurularak sizlerden kesintiler yapılır.

Sözleşmenize göre, yıl boyunca belirli tutarlarda para yatırmamanız halinde şirketiniz tarafından yönetim kesintisi de her yıl sizlerden alınır. Yönetim kesintisi, o yıl içerisinde asgari ücrete yapılan zam ile belirlenir ve her yıl değişir.

Otomatik BES Nedir

1 Ocak 2017 itibariyle, bireysel emekliliğe teşvik amacıyla devlet tarafından Otomatik BES hayatımıza girmiştir. Bu projeyle, özellikle gençlerin birikim yapması amaçlanmaktadır. Fakat bu projeye katılım zorunlu olmadığından, sistemden çıkma kararı sizlere bırakılmıştır. Sisteme dahil olan herkese ek olarak 1000 TL devlet tarafından hesaplarına aktarılmıştır. Kişiler, aylık olarak aldıkları maaşın bir kısmını bu hesabına yatırırlar. Bununla birlikte yatırdıkları tutara bağlı olarak aylık orak devlet tarafından %25 katkı payı almaya devam ederler. Bu sistemde de kişilerin en az 10 yıl birikim yapmaları istenir.

BES Birikim Tutarı Öğrenme

Bir BES hesabınız varsa veya otomatik BES birikim tutarınızı öğrenmek istiyorsanız, birikim tutarınızı sorgulamanın birkaç yolu vardır.

En kolay BES birikim sorgulaması e-Devlet üzerinden gerçekleştirilir. Buradan, BES birikim tutarınızı, kazandığınız devlet katkı tutarınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Ayrıca otomatik BES birikiminizi de e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Birikim tutarınızı sorgulamanın bir diğer yolu da bağlı bulunduğunuz şirketin çağrı merkezini aramaktır. Bunun dışında şirketiniz üzerinden aldığınız internet şubesi şifresiyle de birikiminizi öğrenebilir, aylık ödediğiniz tutarı arttırıp düşürebilirsiniz. Şirketiniz üzerinden yapılan sorgulamalar daha günceldir. E-devlet sistemindeki sorgulamalar, genelde bir ay önceki bilgileri vermektedir.

BES İptali Nasıl Yapılır? BES SMS kodları

Otomatik BES ile birikim yapmaya sıcak bakmıyorsanız, sisteme dahil olduktan sonra en geç iki ay içerisinde sistemden kendi isteğinizle kolaylıkla çıkabilirsiniz. Bu durumda tarafınızdan hiçbir şekilde kesinti uygulanmaz, ancak sisteme katıldığınız anda devlet tarafından teşvik için verilen 1000 TL hakkınızı kaybetmiş olursunuz. Yine kendi isteğinizle bir sözleşme yaptıysanız, iki ay içerisinde kolaylıkla cayabilirsiniz. Bu durumda da sizlerden herhangi bir kesinti yapılmaz.

BES iptalini gerçekleştirmek için öncelikle şirketinizin müşteri hizmetlerini aramanız gerekmektedir. Sistemde iki ayınız dolmadıysa iptaliniz hemen gerçekleşmektedir.

BES SMS iptal kodları

Sistemden çıkmanın bir diğer yolu da SMS ile şirketinize bilgi vermektir. Bazı şirketler tek bir SMS ile sözleşmenizin iptalini gerçekleştirme kolaylığını sunmuştur.

 1. Anadolu Hayat Emeklilik şirketinde sözleşmeniz varsa: cayma yazıp bir boşluk bırakıp T.C Kimlik numaranızı yazarak 5755 numarasına SMS atın.
 2. Halkbank: Şirketinizdeki sözleşmenizi sonlandırmak için ayrılma yazın ve boşluk bırakıp TCKN ekleyerek 2560 numarasına bir mesaj yollayın.
 3. Vakıfbank: Sistemden çıkmak için VEML yazın ve bir boşluk bırakın, kimlik numaranızı yazın yine bir boşluk bırakıp cayma yazıp bir boşluk bırakın ve doğum tarihinizi gün, ay ve yıl formatında yazıp 4933 numarasına gönderin. Örnek mesaj: “VEBL 12345678900 cayma 01011999 “

İki ayı doldurmanız halinde, SMS iptal kodları iptal için yeterli olmadığından, şirketinizi arayıp ayrılma formunun tarafınıza gönderilmesini isteminiz halinde sözleşmeler tarafınıza gönderilecektir. Sözleşmeleri doldurmanız halinde iade süreciniz başlatılacak ve kesintilerinizin ardından kalan tutar 30 gün içerisinde hesabınıza aktarılacaktır.

Araç çubuğuna atla