Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59
Bitcoin Çeşitleri Nelerdir? – Finansal Günlük
 • %
 • %
 • ALTIN (TL/GR)
  498,89
  % 1,64
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  399363,736
  % 3,82
 • BIST 100
  1.386,73
  % -1,05

Bitcoin Çeşitleri Nelerdir?

Bitcoin Çeşitleri Nelerdir?

Bitcoin aslında bir kripto para ve hem ilk olmanın etkisiyle hem de yakaladığı başarıyla kripto para ifadesi yerine kullanılıyor. İlk ortaya çıktığında güvensiz bulunan Bitcoin, ticari yaşamın içerisinde gerçek para gibi yer almaya başladı. Hatta farklı kripto para türleri yada farklı bir ifadeyle Bitcoin çeşitleri ortaya çıktı.

Aynı zamanda değerli bir yatırım aracı haline de geldi. Bitcoin günlük hayatta kullandığımız gerçek para olmasa bile, gerçek para ile ölçülürken elde ettiği rekor değerle yatırımcıları ilgi odağı haline gelmeye başladı. Artık günlük olarak değeri değişen dünya para birimleri olan Dolar, Euro, Sterlin gibi Bitcoin için de değer belirlemesi yapılıyor. Veri madenciliği olarak ilerleyen yapısı farklı kripto paralarında ortaya çıkmasına neden oldu. Zirveyi kripto para konusunda kaptırmayan Bitcoin’nin yanında Bitcoin çeşitleri olarak görülen, aşağıdaki paralara da yatırım yapmak isteyebilirsiniz.

ETHEREUM (ETH)

2014 yılında Vitalik Buterin tarafından ortaya çıkarılan bu dijital para, Bitcoin gibi blok zincir (blockchain) teknolojisi ile geliştirildi. Ethereum’u farklı yapan ise; özel bir yazılım sistemi kullanarak ve blockchain işletim sistemi ile binlerce altcoin oluşturulmasına izin verilen protokollere sahip olması oldu. Değeri bitcoin kadar yüksek olmasa bile, geleceğe yönelik ciddi yatırımların ilgi odağı olmayı başardı.

RIPPLE (XRP)

İronik biçimde Bitcoin’in halefi olarak gösteriliyor. Aslında 2012 yılında California’da kullanıma açılırken geliştiricileri, bitcoin geliştiricileri olmuştu. New York Times’ın uzmanları bu kripto paranın geleceğini iyi görüyor. Bazı bankaların şimdiden ödeme ve para gönderme sistemi olarak kullandığını, bitcoin için olduğu gibi görebiliyorsunuz. Aslında rakiplerinden farklı olarak bankalara oldukça bağlı ve onlar olmadan bir şey ifade etmiyor. Ucuz olması ve hareketli piyasası nedeniyle birçok kişinin tercihi oluyor. Bankaların, coğrafik konumlara bakılmaksızın hızlı para transferini müşterilerine sunması sayesinde günümüzde oldukça popüler hale gelmektedir.

LITECOIN (LTC)

2011 yılında bir Google çalışanının eseri olarak, diğer kripto paralara nazaran daha geniş bir depolama alanına sahip olarak ortaya çıktı. Bitcoin altın rengi ile ifade ediliyorsa, Litecoin için gümüş rengi uygun görülüyor. LiteCoin ile alışveriş yapmak, para aktarmak hızlı gerçekleşiyor. Yüksek fiyatlara ulaşamamış olsa da, daha ucuz ve daha erişilebilir olması avantajlı olmasını sağlıyor.

DASH

210 yılında tanıştığımız Dash, Bitcoin alt yapısını kullanıyor ve Bitcoin’in alt coini olarak piyasada bulunuyor. Ortaya çıktığı yıllarda düşük fiyatlardan işlem görürken, 2017 yılının şubat ayında atılım yaptı ve ciddi bir hareketlenme ile fiyatı arttı. Bu başarı ile 1500 doları gören Dash, değişmeyen düşüşle günümüzde 1 Dash değerinde en az 100-150 dolar seviyelerinde bulunuyor. Dash ismini almadan XCoin (XCO), Darkcoin, en son olarak da ‘dijital para’dan (digital coin) esinlenerek Dash ismini aldı. Rakiplerinden ayrıldığı nokta; gizliliğe önem vermesi ve para transferlerini anonim olarak gerçekleştirmesiyle farklılaşıyor.

NEO

Çin Ethereum’u olarak biliniyor. Ancak daha iyi yere yerleşmesine başarıyı elde etmesine neden olacak biçimde Ethereum’dan farklı program dillerini destekliyor. Neo, 2017 yılı yaz ayları içinde ciddi bir tırmanış yaşadı. 2018 ocak ayı ile 162 dolar seviyelerini gördü. Ardından yaşadığı düşüşle beraber, günümüzde para birimi 15-20 dolar arasında değişen değerlere sahiptir.

IOTA (MIOTA)

En yeni dijital para aktörü olarak karşımıza çıkıyor. IOTA; Microsoft, Fujitsu ve diğer başka şirketlerle yaptığı işbirliği ile dikkat çekiyor. IOTA yapısı da blok zincir ağına dayanmıyor. IOTA, Tangle adını taşıyan alternatif dağıtımcı hesap sistemine dayanmaktadır. Madencisi de işlem ücreti de yok.

ZCASH

En gizli dijital para türü olarak listede yer alıyor. ZCASH, sıfır bilgi prensibi ile hareket etmeyi seçiyor. Belki de bu durum, çok gizli kalmak isteyen kişiler tarafından kullanılmasına neden oluyor.

 

 

Araç çubuğuna atla