Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59
Borsa Nedir ? – Finansal Günlük
 • %
 • %
 • ALTIN (TL/GR)
  497,47
  % 1,35
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  378343,198
  % -0,94
 • BIST 100
  1.390,71
  % -0,77

Borsa Nedir ?

Borsa Nedir ?

Birikimlerini değerlendirmek ve çoğaltmak isteyen herkes mutlaka borsaya merak salar. Borsa nedir, nasıl oynanır, nasıl para kazanılır gibi tüm soruları bu yazı dizimizde ele aldık. Sizin için sağlam kaynaklar tarayarak borsa hakkında merak edilen konuları araştırdık. Elde ettiğimiz bilgileri anlaşılır bir hale getirip sizlere sunduk.

 Borsa alıcı ile satıcının bir araya geldiği bir Pazar olarak düşünülebilir. Taraflar arasında hisse senedi, bono, tahvil gibi yatırım araçları belli kural çerçevesinde el değiştirir. Bu yer değiştirme işlemi sanal ortamda gerçekleşir. Yani gerçek hayatta olduğu gibi alıcı ile satıcı yüz yüze gelmez. Taraflar alım yapmak istedikleri işlemleri emirler aracılığıyla iletir. Böylece alım ve satım işlemi gerçekleşir. Hisse senedi ve ticari mal tanımı yapılan emtiaların işlem gördüğü kurumsal piyasaya biz borsa diyoruz. Borsada fiyatlar arz ve talebe göre şekillenir. Ülke içinde ve dünyada yaşanan gelişmeler arz ve talep dengesini sürekli değiştirdiği için borsada rakamlar sürekli değişir. Borsa bir düşer bir yükselir yerinde uzun süre sabit kalmaz.

 Borsada alım satım işlemleri elektronik ortamda arz ve talebe göre gerçekleşir. Bütün emirler elektronik ortamda toplanır. Alım isteğine talep emri, satış isteğine ise arz emri denir. Bütün emirler birbirlerini karşıladığı zaman işlem gerçekleşir. Sizin almak istediğiniz seviyeden bir ürünü satmak isteyen birisi olduğunda emriniz yerine getirilir.

 Borsa Para Kazandırır Mı?

Borsada doğru yerde doğru hamleler yaparak ciddi kazanç elde edebilirsiniz. Borsadan para kazanmak için sağlam bir psikolojiye, iyi bir yatırım danışmanına ve sabırlı olmaya ihtiyaç vardır. En ufak bir kayıpta paniğe kapılıp bütün paramı kaybedeceğim korkusu ile almış olduğunuz hisse senedini hemen satarsanız zarar edersiniz. Kısa süreli al sat işlemleri genelde zararla sonuçlanır. O yüzden borsada işlem gördüğünüz yatırım aracı düştüğü zaman hemen paniğe kapılıp ürünü satmanın peşine düşmeyin. Sabırlı olup biraz yükselmesini bekleyin. Ya da kazanmaya başladığınızda hemen ürünü bozdurup bu kadar kazandığım yeter ya düşerse bu kazandığımı kaybedersem endişesine düşmeyin. Bu seferde kardan zarar etmiş olursunuz. Yani çok kazanabilecek en az kazançla kendinizi sınırlandırmış olursunuz. Borsadan para kazanmak için yatırım yapacağınız aracı iyi seçmelisiniz. Yatırım yapacağınız araçla ilgili her şeyi derinlemesine araştırmalısınız.

 Borsaya Nasıl Başlanır?

Borsaya giriş yapmak için ilk etapta resmi bir yatırımcı olmalısınız. Bunun için yasal hizmet veren borsaya aracılık eden bir banka ya da kurumla iletişime geçmelisiniz. Aracı kurumun şartlarını, komisyon ücretlerini ve güvenirlik düzeyini iyi araştırmalısınız. Yatırım hesabı açmak işlemin en kolay aşamasıdır. İşlemlere başlamadan önce piyasa hareketlerini bir süre incelemelisiniz. Hangi yatırım aracına yatırım yapacağınıza bu inceleme sonucunda karar vermelisiniz.

Borsaya Girmek İçin Kaç Para Gerekir?

Borsaya girmek için çok yüksek bir birikimin olması gerektiği bilgisi yanlış bir bilgidir. Borsaya ister 100 lira ile ister 50 bin lira ile girebilirsiniz. Borsaya 1 adet hisse senedi ve aracı kuruma vereceğiniz komisyon ücreti ile giriş yapabilirsiniz. Önemli olan borsaya kaç para ile girdiğiniz değil kendinize borsada doğru bir yol belirleyip o doğrultuda ilerlemektir.

 Borsada Ne Alınır Ne Satılır?

Borsa genelde hisse senetleri ile anılır. Fakat borsa sadece hisse senedi alım ve satımı yapılan yer değildir. Borsada; tahvil, bono, endeksler, dövizler, emtialar, vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri gibi birçok enstrüman işlem görür.  Bu enstrümanların her biri farklı özelliklere sahiptir. Başarılı yatırımcılar, hisse senedi portföylerini dengelemek ve kazançlarını maksimuma çıkartmak için genellikle diğer yatırım araçlarını da portföylerine dahil ederler. Borsa da tek bir yatırım aracına yatırım yapmak doğru değildir. Borsaya yatırdığınız parayı farklı yatırım araçlarına dengeli oranda dağıtmalısınız. Böylece riskleri kontrol edebilir daha fazla kazanç elde edebilirsiniz.

  Hisse Senedi Nedir?

Borsa denilince akla ilk olarak hisse senedi gelir. Borsada en çok işlem yapılan araç hisse senedidir. Sermaye şirketlerinin ortaklarına paylarını belirlemek için verdikleri kıymetli kağıtlara hisse senedi denir. Her şirket hisse senedi çıkaramaz. Belli şirketler hisse senedi çıkarabilir. Hisse senetleri halka arz edilir ve borsaya kayıt ettirirlerse yatırımcılar tarafından alınıp satılabilir. Hisse senedinin borsada işlem görmesi için bazı şartları yerine getiriyor olması gerekir. Borsada işlem gören hisse senetlerinin belli bir değeri vardır. Bu değer arz ve talep dengesine göre değişiklik gösterir. Yatırımcılar bu fiyatları takip ederek uygun gördükleri yerde alım ve satım işlemleri yaparlar.

İnsanlar hisse senedi alım satım işini para kazanmak için yaparlar. Hisse senedi borsanın en kilit yatırım aracıdır. Fiyatlarda hızlı değişim ve nakit akışı görülür. İster kısa vade ister uzun vade olsun yatırım yapmak isteyen kişiler hisse senedi alımı satım işlemi yaparak kazanç elde ederler. Hisse senetleri ait oldukları şirketleri yansıtırlar. Yatırımcılar için çok önemli bilgiler taşır. Bir şirketin geleceğinin iyi olacağını düşünen bir yatırımcı o şirketin hisse senetlerini alarak yatırım yapar. Düşük fiyattan satın aldığı hisse senedini yükselince iyi bir noktada satabilir.

 

 

Araç çubuğuna atla