• AMERIKAN DOLARI
  7,4364
  % -0,15
 • € EURO
  8,9596
  % -0,33
 • ALTIN (TL/GR)
  411,05
  % 0,14
 • £ POUND
  10,3912
  % -0,09
 • ¥ YUAN
  1,1498
  % -0,20
 • РУБ RUBLE
  0,1011
  % 0,17
 • BITCOIN/TL
  367512,614
  % -5,15
 • BIST 100
  1.538,50
  % 0,49

CDS Nedir?

CDS Nedir?

Ekonomi dünyasında artan risklerle birlikte çok sık duymaya başladığımız kavramlardan birisi CDS kavramıdır. Bu kavram özellikle yabancı yatırımcılar için son derece önem taşır.  Peki, CDS nedir? Bir kişiye borç verdiğinizde bir başka kimse bu borcu ödeyeceği konusunda size belli bir pay karşılığında kefil olur. Kişi bu borcu ödemezse size paranız geri ödenir. Bu işleme CDS denir. Ödemeniz gereken para ise CDS primi denir.

CDS bir ülkenin hazinesinin veya bir şirketin ihraç ettiği borçlanma senetlerini zamanı geldiğinde ödenmeme riskine karşılık yatırımcının satın aldığı sigortadır. Bu sigorta için ödenen paraya CDS primi denir.  CDS kelimesi İngilizce “Credit Default Swap” kelimelerinin baş harflerinden oluşur. CDS kelimesi Kredi Temerrüt Takası olarak Türkçeye çevrilmiştir.

Alacaklı bir kurumun, borcunu herhangi bir şekilde tahsil edilememesi durumunda karşı alacakların sigortalanması olarak tarif edilir. CDS primleri ülkelerin risk durumunu ortaya koyan bir göstergedir. Bir ülkenin borçlanma aracı ne kadar yüksek prim ödüyorsa o ülkede yatırım riskleri o kadar tüksek demektir. Tıpkı aracınıza yaptırdığınız trafik sigortası gibi.

 CDS Nasıl Yorumlanır?

CDS yalnız tahvil gibi yatırım araçlarının sigortalanmasında kullanılmaz. CDS aynı zamanda ülkelerin risklerini ve ekonomik göstergelerini açıklayan bir işleve sahiptir. Ülke risklerini etkileyen en önemli faktörler ülkedeki siyasi partilerin ülke içerisinde izledikleri politikalardır. Uluslararası yatırımcılar ülkelerin kredi risk ölçümlerinde genelde CDS değerlerini gösterge olarak kabul ederler. Bu değerlere bakarak o ülkeye yatırım yapma ya da yapmama kararı alırlar.

Bir ülkede yaşanan ekonomik krizler ve politika istikrarsızlığı CDS primlerini yükseltir. Risk primlerinin artmasıyla birlikte hem tahvil hem de bono hisse senetleri piyasada çıkış eğilimi gösterir. Buna bağlı olarak piyasada likit problemleri baş gösterir.

CDS değerleri bir ülkedeki ekonomik performansı gösterir. Ekonomik sorunlara karşı ülke ekonomisinin dayanıklılık düzeyini belirler. Borçlanmaları karşılayarak kaynak maliyetlerini etkiler. Ülkede ekonomik birimlerin kredi maliyetlerindeki gelişmeleri, açık bir şekilde yansıtır. Bu nedenle CDS değerleri reel ekonominin performansına ilişkin önemli bir gösterge olarak yorumlanır.

Ülkeler bazında hesaplanan CDS, her 100 baz puan için yüzde 1 oranda maliyete karşılık gelir. Yani CDS primi yüksek olan ülkeler borçlanma ihtiyacını karşılamak için daha yüksek maliyetler öderler. Bu nedenle CDS primi ülke ekonomisi için önemli bir gösterge olma özelliğine sahiptir.

Her ülkenin CDP primleri vadeye göre farklı değerler alır. Bir ülke yapılacak seçimlere bağlı olarak kısa vadeli CDS primleri 5 yıllık olanlara göre daha fazla yükselir. Bir ülkedeki CDS primleri diğer kurumları da etkiler. Bu nedenle CDS fiyatlandırmasının altında yatan dinamiklerin doğru belirlenmesi finansal istikrar için önemlidir. Gelişmekte olan ülkeler borçları üzerinde düzenlenen CDS kontratları yaparlar.

 

 

ÜLKE EKONOMİSİNDE CDS ÖNEMİ

CDS kredi riskinden korunmak için finansal piyasalarda yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. İşlem gören varlıkların sayısı arttıkça piyasada likitte çeşitlilik giderek artmaya başladı. CDS diğer kredi risk ölçütlerine göre daha avantajlıdır. Bu yüzden CDS tercihleri artmıştır. CDS diğer derecelendirme ölçeklerine göre daha büyük avantaj sağlar. Bu avantaj CDS primlerinin düzenli bir şekilde günlük olarak hazırlanması ve güncel piyasa koşullarına göre düzenlenmesidir.

TÜRKİYE’NİN CDS PRİMİ

CDS primi bir ülkenin yabancı yatırımcı gözündeki durumunu yansıtır. Ülke içinde yaşanan durumlar CDS primlerini doğrudan etkiler.  2 Ocak 2018 yılı itibari ile Türkiye’nin 5 yıllık CDS puanı 163,88 Olarak belirlenmiştir. Yani Türkiye üzerinde yatırım yapan kişiler yaptığı yatırım tahvilinin ödenmemesi durumunda tahvilini sigorta yaparken yüzde 1,63 oranında CDS primi öder. Bu rakam 2 Ocak 2019 yılında 367,25 seviyesine yükseldi. Yani maliyet 1,63 oranından 3,67 seviyelerine yükseldi. 1 yıllık süreçte ülke içinde yaşanan gelişmeler CDS primlerinin artmasına neden oldu. Yabancı yatırımcılar da piyasadan uzaklaşmasına neden oldu.

Türkiye’nin 5 yıllık CDS puanı 31 Ağustos 2018 itibari ile 576,62 seviyesine ulaştı. Bu durumda yüzde 5,76 CDS prim maliyetine ulaştı. Bu durum yatırımcılar için Türkiye’nin borçlanma araçlarının riskli bir hale geldiğini göstermektedir.

 

 

Araç çubuğuna atla