Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59
Corona Virüsünün Ekonomiye Zararları Nelerdir? – Finansal Günlük
 • %
 • %
 • ALTIN (TL/GR)
  786,21
  % 0,93
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  678899,281
  % 3,01
 • BIST 100
  1.910,41
  % 1,61

Corona Virüsünün Ekonomiye Zararları Nelerdir?

Corona Virüsünün Ekonomiye Zararları Nelerdir?

Dünya üzerinde etkisini 180 üzerindeki ülkede bir şekilde gösteren corona virüs, ülkelerin ekonomilerine de ciddi zararlar veriyor. Belki henüz virüs mücadelesi nedeniyle insanlar can derdine düşmüş olsalar da, bir süre sonra ekonomi yani mal üzerindeki etkileri de dikkatli biçimde incelenip çözümler aranacak. Şu an bile bazı sektörler bu etkiyi yoğun biçimde hissedebiliyor. Bazı ülkeler şu anda bile buna yönelik çalışmalar yürütürken, Corona virüsün ekonomiye zararları için ülke yönetiminde bulunan siyasetçilerin alacağı tedbirlere ihtiyaç olacaktır.

Dünyanı üretim açısından en güçlü ülkelerinden olan Çin’de başlayan corona virüs salgını, zaten bazı sektörlerde ürün ya da ara parça sıkıntısı yaşatmaya başlamıştı. Tedbir amaçlı olarak bazı ülkelerin şu anda aldığı üretim yerlerinin kapanmasını, Çin virüsün ilk göründüğü andan itibaren uyguluyor. Ülkedeki fabrikaların büyük bir kısmı virüs sebebi ile kapalı bulunuyor ve dünyanın ihtiyaç duyabileceği ürünler burada üretilmiyor.

Otomotivden plastik sektörüne bu üretimin durması etkisini yavaş yavaş göstermeye başlayacaktır. Ülkeler; Gıda, oyuncak, otomotiv sektörü, teknoloji, akıllı cihazlar endüstrisi, çip üretimi, alışveriş gibi birçok sektörünün mal ihtiyacı için Çin’e göbekten bağlıdır. Dünyanın en büyük mal, hizmet ve ham madde üreticisi 1,4 milyar nüfusuyla Çin’dir. Oradan üretim için destek alınmaması ve ülkelerin kendi ülkelerinde üretim yapan fabrikalarını kapatması ciddi sıkıntılar yaşatabilir.

Corona virüs etkisini hemen gösterecek sektörlerin başında hizmet sektörü geliyor. İnsanların sosyal mesafeyi koruması mücadele için önem taşıyor. Cafeler, barlar, lokantalar gibi buluşma yerleri tedbir amaçlı hizmetlerine son vermeye başladı. Bu sektör çalışanlarının, kazanç elde etmeden ne kadar hayatlarını sürdürebileceği ekonomi açısından önemli bir yük oluşturabilir.

Turizm ise corona virüs sebebiyle durma noktasına gelecek gibi görünüyor. Seyahat edilmemesi istendiği gibi, bunu gerçekleştirmek de bir hayli zor hale getiriliyor. Ülkeler arası uçuşlar birer birer kapatılıyor. Havayolu ulaşım firmaları, yolcu olmadan çalışamaz. Ayrıca virüsün başlangıç noktası Çin, en kalabalık turist grubuna sahip ülke. Ama Çinliler ülke dışına çıkamıyor. Turizm sektörü şu anda bile rezervasyon oluşturması gerekirken bir belirsizliği yaşamaya başladı bile.

Uzmanlar, corona virüsün küresel ekonomiye etkisinin 1,1 trilyon dolar olacağı yönünde tahminler yapmaya başladı ve salgının sürdüğü unutulmamalıdır.

 

 

Araç çubuğuna atla