• AMERIKAN DOLARI
  7,4539
  % 0,09
 • € EURO
  8,9865
  % -0,03
 • ALTIN (TL/GR)
  410,59
  % 0,03
 • £ POUND
  10,4121
  % 0,11
 • ¥ YUAN
  1,1525
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,1013
  % 0,41
 • BITCOIN/TL
  369877,490
  % -2,59
 • BIST 100
  1.539,06
  % 0,52

Corona Virüsünün Görülmesinden Sonra Fiyatı Artan Temel Ürünler

Corona Virüsünün Görülmesinden Sonra Fiyatı Artan Temel Ürünler

Her yaşanan kriz, bazılarına fırsat yaratıyor. Ama özellikle can söz konusu iken bazılarının fırsatçılığa yönelmesi tepkilere neden oluyor. Corona virüs tehdidine karşı ülkemizde insanların evlerinden çıkmaması istendi. 65 yaş üzerindeki vatandaşlara da yasak getirildi. Virüse tedbir amaçlı bulundurulmak istenen ürünlerin yanına şimdi farklı ürünleri de eklemek durumdayız. Bu durum özellikle perakende olarak oldukça ucuz fiyatlarla alabileceğimiz birçok üründe fahiş fiyatlarla karşılaşmamıza neden oldu. Corona virüsün görülmesinden sonra fiyatın artan temel ürünler, insanların ekonomilerine önemli oranda olumsuz etki yapacaktır.

Temizlik ve El Dezenfektan Ürünleri

Corona virüs için en önemli mücadele temizlik ile sağlanabiliyor. Bu temizliğe, yaşama alanlarımızı yada kişisel temizliğimi katabilirsiniz. Özellikle de el temizliğini. Bu durumda fiyat artışı ilk görülen ürünler el dezekfektan ürünleri oldu. Normal zamanda küçük bir şişesine vereceğimiz fiyat, şimdi 4-5 katlarına kadar yükseldi. Bu durumun yaşanmasına eczane, market gibi satış yerlerinde rastlarken, onlar da bu fiyat artışının üreticilerden kaynaklandığını ifade ediyor. Antibakteriyel ve antiseptik el temizliği sağlayan ürünler konusunda fiyat artışları sürerken, devletin bu konuda daha acil ve radikal çözümler üretmesi gerekiyor.

Evlerimizde misafirlerimiz için bulundurduğumuz en kolay bulabileceğimiz temizlik ürünü olarak değer kazandı. Ama onun fiyatları da oldukça arttı ve bulmak zorlaştı. Bu yönde denetimlerin sıklaştığı ifade edilse bile, henüz fiyatlar normal düzeyine inmedi ve inecek gibi de görünmüyor.

Corona virüs için yaşam alanlarımızda bulunan yüzeylerin, kapı kollarının ve sürekli elimizin temas ettiği priz gibi yerlerin temizliği de önem kazandı. Aynı zamanda dış mekanlardan döndüğümüzde çamaşırların yıkanması da hayli önemli görülüyor. Ev temizliğinde kullandığımız birçok temizlik ürünü de artışlardan nasibini aldı. Çamaşır suyu, parke temizleme ürünleri, deterjan gibi birçok üründe fiyat artışları görülebiliyor.

Gıda Ürünleri

Şu an için bazı ülkeler sokağa çıkma yasağını uygularken biz bu yola gitmedik. Kısıtlama sadece 65 yaş üstü olanlar için geldi. Ancak sokağa çıkma yasağının yaşanabileceği söylentisi bile bazı gıda ürünlerini fiyatını artırmak için yeterli oldu. Özellikle makarna, kuru bakliyat gibi ürünlerinde yaşanan fiyat artışı marketlere gidildiğinde görülebiliyor.

Corona virüsün görülmesinden sonra fiyatı artmış ola temel ürünler, insanların virüse karşı mücadele etmesinde olumsuzluk olarak ele alınmalıdır. Bu yönde devlet kurumların yeterli denetimleri hem perakende satış yapan yerler için hem de üretim yapanlar için yapması gerekir.

Araç çubuğuna atla