• AMERIKAN DOLARI
  7,4294
  % 0,98
 • € EURO
  8,9820
  % 0,15
 • ALTIN (TL/GR)
  412,24
  % -1,48
 • £ POUND
  10,3601
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  1,1472
  % 0,90
 • РУБ RUBLE
  0,0998
  % 1,17
 • BITCOIN/TL
  347339,436
  % -1,82
 • BIST 100
  1.471,39
  % -1,13

CVV Nedir ? CVV Kodu Nerede Yazar ?

CVV Nedir ? CVV Kodu Nerede Yazar ?

Kredi kartlarımız hayatımızda alış veriş yapmamız için bizlere birçok alternatif ve kolaylıklar sunar. Kredi kartına sahip olmanın en büyük avantajı; İnternet üzerinden ya da telefon yardımıyla kolayca ödeme ve alışveriş yapabiliyor olmamızdır.

CVV kodu nedir?

CVV; Card Validation Value açılımıdır. Bu kod; İnternet ya da telefon üzerinden yaptığımız ödemeler için bizlerden talep edilir. CVV kodunun yanında kredi kart numaramız ve kartımızın son geçerlilik tarihi de ödeme yapacağımız şirket tarafından alınır.

CVV kodu; mastercard ve Visa kredi kartlarında yer alır. Bu kod, kartınızın arkasında ve imza alanının çevresinde yer alır. CVV kodu Mastercard ve Visa kartlarında üç haneden oluşmaktadır. Bu kodun banka yetkilileri dahil; hiçbir kişi ya da kurum tarafından görünmesi mümkün değildir.

CVV Kodunun Amacı Nedir?

1 Ocak 2001 yılından itibaren dünya kart kuruluşlarının başında gelen Visa; kullanıcıların internet üzerinden daha güvenli alışveriş yapabilmeleri, internet üzerinden ödemelerini gerçekleştirmeleri için ekstra bir güvenlik adımına gerek duymuştur. Bu güvenlik adımını CVV kodu ile sağlamayı amaçlamıştır. Kredi kartlarının yanında banka kartlarına da bu kodu entegre ederek herkese kusursuz bir kredi kartı kullanımını sunmayı amaçlamıştır. Yapılan alışverişlerde; kullanıcılardan kredi kartı şifresi istenmemesi için CVV kodu girmeleri istenir.

Son zamanlarda; CVV kodunun yanında internet üzerinden yapılan alışverişler için 3d şifresi talep edilmektedir. Bu şifre, her ne kadar güvenli bir alışveriş deneyimi sunsa da hala bazı sitelerde kullanılmamaktadır. Bu siteler, CVV kodu ile alışveriş yapılmasını yeterli görmüşlerdir. Ayrıca telefonla yapılan kredi kart ödemelerinde de CVV kodu istenilmektedir.

Ülkemizde banka kartları üzerinden alışveriş yapma imkanı başlamıştır. Banka kartları üzerinde yer alan CVV kodları da tıpkı kredi kartlarında olduğu gibi üç hane olarak kartınızın arkasında yer alır. Bu sayede banka kartınızla kolaylıkla alışveriş yapabilirsiniz. Banka kartlarıyla alışveriş yapabilmek için; CVV koduna ek olarak cep telefonunuza gelen tek kullanımlık şifreyi de ilgili alana girmeniz gerekecektir. Bu, sizler için sıkıcı bir gereklilik olabilir. Lakin İnternet dolandırıcılıklarına karşın, gerçekten gereken bir önlem olduğunu belirtmeliyiz.

CVV kodu; her karta özel olarak belirlenir. Bir kredi kartında; kredi kart numarası, kartın son kullanım tarihi ve adınız soyadınız kabartmalar halinde basılı gelir. Ancak CVV kodu kartın arkasında ve kabartma kullanılmadan yazılır. Bu sayıların silinme olasılığı da fazladır. Kartınızı kaybettiğinizde ya da kartınızın son kullanım tarihi geçtiğinde bankanız tarafından gönderilen yeni kart üzerinde de CVV kodu yer alır. Bu kod, diğer kartınızda yer alan kod ile farklıdır. Kod değişkenliğiyle, kartın çalınması halinde internetten bilgiler girilerek alışveriş yapılması riskinin önüne geçilmiştir.

CVV kodu american Express kartlarında farklı olsa da genelde ülkemizde yer alan Visa ve Mastercard kartlarında 3 hane olarak, belirtildiği gibi kartın arkasında yer alır.

Son zamanlarda İnternet dolandırıcıları artmıştır. Bu nedenle CVV kodu sanal kartlara da taşınmıştır. CVV kodu her ne kadar güvenliğiniz için kartlarda yer alsa da bilinmeyen sitelerden alışveriş yapmamanız yararınıza olacaktır. Ayrıca alışveriş yaptığınız sitenin kredi kart bilgilerinizi saklamadığına emin olmalısınız.

Alışveriş yaptığınız site üzerinde kredi kartınızı otomatik kaydetmeyin. siteye yapılan otomatik kayıtlar sonrasında kart bilgilerinizin başkalarının eline geçmesi mümkün olacağını unutmayınız.

Genelde İnternet alışverişlerinde CVV koduna ek olarak cep telefonlarına gönderilen 3d şifresini destekleyen sitelerden alışveriş yapmanız güvenliğinizi bir kat daha arttıracaktır. Kurumsal kimliğe sahip, köklü İnternet sitelerinde güvenlik adımı olarak telefon doğrulama kodu, zaten bir standart halini almıştır.

Araç çubuğuna atla