Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59
Demir Fiyatları İnşaat Demir Ölçüleri – Finansal Günlük
 • %
 • %
 • ALTIN (TL/GR)
  564,43
  % 1,99
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  600584,709
  % 1,40
 • BIST 100
  1.479,93
  % 1,68

Demir Fiyatları İnşaat Demir Ölçüleri

Demir Fiyatları İnşaat Demir Ölçüleri

En çok tercih edilen inşaat malzemesi olan demir fiyat listesi her yıl değişkenlik gösteriyor. İnşaat sektöründe meydana gelen fiyat dengesizlikleri beraberinde demir fiyatlarında da farklılıklara neden olabiliyor. Ülkemizin en önemli ekonomik kolon taşıyıcısı inşaat sektörüdür. Bu bağlamda inşaat sektörünün kalbi konumunda demir malzemesi yer alıyor. Dolaysıyla çeşitli nedenlere bağlı olarak inşaat sektörünü olumlu veya olumsuz yönde etkileyen inşaat demiri Türkiye ekonomisinde de kayda değer düzeyde bir öneme sahiptir. Tüm inşaat malzemelerinde olduğu gibi inşaat demiri satışlarında da Katma Değer Vergisi dâhil değildir. Dolaysıyla KDV oranıyla birlikte inşaat demiri güncel fiyat tarifesi ek ücret üzerinden hesaplanıyor.

İnşaat Demiri Fiyat Tarifeleri

İnşaat demiri 8’lik, 10’luk, 12’lik, 20’lik, 24’lük ve 32’lik olmak üzere pek çok farklı ölçülerden üretiliyor. Bu bakımdan inşaat demiri güncel fiyat listesi de demirin ölçüsü bazından hesaplanıyor. Türkiye genelinden 8’lik inşaat demiri güncel fiyat tarifesi ortalama olarak 3270 TL üzerinden hesaplanıyor. Bu fiyat tarifesi ayrıca bazı illerimiz üzerinden daha düşük bir şekilde hesaplanabiliyor. 10’luk inşaat demiri fiyat tarifesi ise ilden ile farklı olmakla birlikte 3330 TL ila 3270 TL aralığında değişebiliyor. 12’lik ve 32’lik inşaat demiri fiyat listesi ise ilden ile değişkenlik göstermekle birlikte 3210 TL ila 3250 TL aralığında değişebiliyor. Dolaysıyla birçok inşaat malzemelerinde olduğu gibi inşaat demiri fiyat listeleri de bölgeler bazından farklılık gösteriyor.

İnşaat Demiri Fiyat Tarifesi Hesaplaması

İnşaat demiri fiyat tarifesi ise statik projeler üzerinden hesaplanarak çapları baz alınarak adet üzerinden toplanarak hesaplanır. Uzmanlık gerektirmesi sebebiyle bu işlemin alanında uzman olan personel tarafından gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu işlemden sonrasında ise inşaat demiri ince ve kalın olarak familyalara ayrılarak ton türünden demir toplamına erişilir. İnce yapıdaki inşaat demirleri Q12 ve altında yer alan çaplara kalın yapıdaki demirlere ise Q14 ve üzerinde yer alan rakamlara sunulan isimdir. Bu işlemlerden hemen sonrasında ise inşaat demiri piyasalarından elde edilen ton değerleri üzerinden çarpım işlemi gerçekleştirilerek ortalama harcama değerine erişilir. İnşaat demiri fiyat tarifesi her dönem güncellenir. Bu anlamda kaliteli inşaat firmaları siteleri üzerinden de 2020 güncel inşaat demiri fiyat listesine erişebilir.

2020 İnşaat Demiri Fiyat Tarifesi Ne Kadar Olabilir?

İnşaat demiri başlı başına önemli bir sektörü kapsıyor. Bu bağlamda inşaat piyasalarında meydana gelen sarsılmalara doğrudan inşaat demiri fiyat listesi üzerinde de etki oluşturabiliyor. 2019 dönemi 2018 döneminde olduğu gibi çelik sektöründeki fiyat yükselmesi belirsizliğini tüm yıl boyunca devam ettirmesi öngörülüyordu. Ancak 2018 döneminde inşaat demirinde meydana gelen kayda değer yükselmelerin de göz ardı edilmemelidir. 2018 döneminde özellikle döviz kurlarında meydana gelen yükselmeyle birlikte inşaat demiri fiyatlarında da kayda değeri düzeyde yükselme meydana gelmişti. Pek çok alanlarda olduğu gibi inşaat demiri alanında da fiyat listelerinin yükselmesi ve düşmesi döviz kurlarının yükselmesi ve düşmesine bağlı olarak gerçekleşebiliyor. Dolaysıyla 2019 yılında da döviz kurlarında yükselme meydana gelmesi beraberinde 2020 yılında demir sektöründe de fiyat artışına sebep olabiliyor.

 

İnşaat Demiri Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tüm inşaat malzemelerinde olduğu gibi inşaat demiri de satın alınırken bazı önemli ayrıntılara dikkat edilmesi gerekiyor. İnşaat demiri her dönemi farklı fiyat listesine sahip olduğundan uzman eşliğinde güncel fiyat listesi takip edilmelidir. Demir kalitesi yapının maksimum sağlam ve dayanıklı olması açısından hayati bir önem taşıyor. Dolaysıyla inşaat demiri satın alırken ikinci el demir yerine sıfır inşaat demiri tercih edilmelidir. İkinci el inşaat demiri özellikle uzun süreli olarak kullanılması durumunda paslanma gibi negatif durumlara maruz kalabiliyor. Bu da beraberinde inşaat halindeki yapının dezavantajlı olmasına sebep olabiliyor. İnşaat demiri satın alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de kaliteli firmanın tercih edilmesidir. Tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat sektöründe de merdiven altı diye tabir edilen firmalar yer alıyor. Bu tür firmalardan kalitesiz ve garantisiz inşaat demiri satın alınması durumunda konut açısından yüksek riskler söz konusu olabiliyor.

İnşaat Demiri Kullanıldığı Alanlar

İnşaat demirinin kullanım sahası oldukça geniştir. Hemen hemen tüm inşaat sahalarında inşaat demiri kullanılıyor. Konut inşaatında, eğitim kurumu inşaatında, sağlık kurumu inşaatında, otel ve rezidans inşaatında ve daha pek çok inşaat yapılarında kaliteli inşaat demiri tercih ediliyor. Ton bazından satışa sunulan inşaat demiri yüksek kalitesi sayesinde uzun yıllar boyunca kalitesini koruyor.

Araç çubuğuna atla