• AMERIKAN DOLARI
  7,4612
  % 0,18
 • € EURO
  8,9961
  % 0,06
 • ALTIN (TL/GR)
  411,09
  % 0,15
 • £ POUND
  10,4093
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  1,1530
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,1011
  % 0,22
 • BITCOIN/TL
  367249,156
  % -3,01
 • BIST 100
  1.530,92
  % -0,01

Diş Hekimi Maaşları Ne Kadar ?

Diş Hekimi Maaşları Ne Kadar ?

Diş hekimi olmak için üniversitelerin diş hekimi fakültelerinden mezun olmak gereklidir. Kamu kurumlarında diş hekimi olmak isteyen kişiler devlet memuru olarak 8/2 seviyesinden memur olurlar. Devlet Memurları kapsamında 657 sayılı kanun gereğince çalışan kadrolu veya sözleşmeli diş hekimleri çalışma koşullarının ağırlığından şikayet etmektedir. Özlük haklarının daha iyi yapılmasını talep eden diş hekimleri aylık ödemelerinin ek ödemeler kapsamında daha iyi yapılmasını talep etmektedirler. Bu talep göz önünde bulundurularak kadrolu olarak görev yapan diş hekimleri, görev yerleri göz önünde bulundurularak belirlenmiş ek özel hizmet tazminatından faydalanmaya başlamışlardır. Buna göre diş hekimlerinin güncel maaşları; 2019 yılının ilk yarısındaki aylarda çalışma alanları ve çalışma süreleri göz önünde bulundurularak 5 ila 6 bin lira aralığında değerlendirilir. Bu maaşlar ek ödemeler ile birlikte ve eş ve çocuk yardımı da ilave edilir. Ayrıca hekimin çalışma tablosuna bakarak alacağı ücrette  yükselmektedir.

Nasıl Diş Hekimi Olunur?

Gençler arasında en rağbet gören mesleklerden birisi olan diş hekimliği, tıp fakültesi kategorisinde değerlendirilmektedir. Sağlık alanları arasında en çok tercih edilen mesleklerden birisi olan diş hekimliğinin eğitimi beş yıl kadar sürmektedir. Diş hekimliği fakültesi üniversite imtihanında sayısal sorular diğer sorulara nazaran daha fazla cevaplanması gereklidir.

Üniversite sınavından diş hekimliği hususunda tam puan alarak özel veya devlet üniversitelerinin birinde diş fakültesi bitirmek, hazırlık haricinde beş yıl süre ile devam edilen bir eğitim sürecine sahiptir. 5 yıl süreyle hem pratik uygulamalar hem de teorik bilgiler ile diş hekimliği olma hakkı kazanılır. Teori eğitimi diş hekimliğinde 2 yıl süre ile devam etmektedir. Pratik eğitim ve teorik eğitimden tam sınıf puanı alan öğrenciler sonuç olarak 5 yıllık eğitim sonrasında diş hekimi olmaya hak kazanırlar.

Diş hekimliğinin bölümleri kendi içeriğinde; oral diagnoz, radyoloji, ortodonti, diş tedavi, periodontoloji, diş protez ve diş cerrahi olarak bazı bölümlere ayrılır. Diş hekimliğinde bölümlere ayrılma devresi staj devresidir. Her bir bölüm için farklı stajlar alınır. Bu staj aşamalarında başarı kazanan diş fakültesi öğrencileri diş hekimi olmaya hak kazanır. Daha sonra diş hekimi lisans diploması alarak Ağız ve Diş Sağlığı merkezlerinde hasta kabulüne başlayabilirler.

Diş hekimleri yaptıkları stajlara göre devlet hastanelerinde, özel kliniklerinde veya kendilerine ait olan muayenehanelerinde oral diagnoz, radyoloji, ortodonti, diş tedavi, periodontoloji, diş protez ve diş cerrahi bölümlerinde görev yapabilirler. Diş hekimlerinin kendilerine ait muayenehane açma hakları bulunmaktadır.

Diş Hekimi Olmak İsteyenlerde Hangi Özellikler Aranır?

Devlet hastanelerinde, üniversite hastanelerde, özel hastanelerde veya diş hekimlerinin kendileri açtıkları muayenehanelerinde alışabilmeleri için diş hekimlerinden aranan bazı özellikler bulunmaktadır. Bu özelliklere haiz olan kişiler diş kazanmış oldukları oral diagnoz, radyoloji, ortodonti, diş tedavi, periodontoloji, diş protez ve diş cerrahi bölümlerinde görev yapabilirler.

Diş Hekimliği Fakültesi bitirmiş olan kişilerde diş hekimi olabilmesi için aranan özellikler, estetik ve dikkat becerisi ve anlayışına sahip olması, renk algısının gelişmiş olması, el becerisinin güçlü olması, elleri ve gözleri uyumlu bir şekilde çalışabiliyor olması özellikleri aranmaktadır. Bu özelliklerin bulunduğu tüm Diş Hekimliği Fakültesi mezunları diş hekimi olmaya hak kazanır.

Diş hekimlerinin görevleri arasında çene ve ağız hastalıkları ile alakalı rahatsızlığı bulunan kişilerin bu alanda tüm tedavisini yapmaları ve tedavi sürecini olması gerektiği gibi sürdürmeleri beklenmektedir. Diş eti hastalıklarının giderilmesi, çarpık dişlerin tedavi edilmesi ve eksik dişlerin yerine protez dişlerin yapılabilmesi işlemleri de diş hekimlerinin yapması gereken görevleri arasındadır.

Araç çubuğuna atla