• AMERIKAN DOLARI
  7,4374
  % -0,13
 • € EURO
  8,9612
  % -0,32
 • ALTIN (TL/GR)
  411,01
  % 0,13
 • £ POUND
  10,3899
  % -0,09
 • ¥ YUAN
  1,1498
  % -0,20
 • РУБ RUBLE
  0,1010
  % 0,17
 • BITCOIN/TL
  367175,500
  % -5,01
 • BIST 100
  1.538,04
  % 0,46

Ebelik Nedir? Görevleri Nelerdir?

Ebelik Nedir? Görevleri Nelerdir?

Türkiye üzerinde oldukça ilgi ve rağbet gören mesleklerden birisi de ebeliktir. Durum böyle olsa da ebelik hakkında en çok merak edilen ebelik nedir? Ebelik maaşları ne kadar? Ebeler ne kadar aylık alıyorlar? gibi sorular cevap aranıyor. Bunun yanında bu mesleği yapmak isteyen kişiler ebeliğin çalışma saatları, çalışma şartları gibi pek çok bilgiyi de merak ediyor. Bu yazı ile aklınızdaki tüm sorular giderilmiş olacaktır.

Sağlık alanında çok faza unvan bulunmaktadır. Bunlardan birisi de ebelik unvanıdır. Ebe denildiği zaman eminiz ki hemen hemen herkesin aklında doğum yaptıran, doğumdan sorumlu kişi canlanmaktadır. Fakat doğum alanında çalışan ebelik mesleği sadece bundan ibaret değildir. Doğum öncesi ve sonrası pek çok işlemle de ilgilenmek ebenin sorumluluğu olduğu görevleri arasında kalmaktadır.

Ebelerin görevlerini daha iyi anlamak ve soruyu daha iyi cevaplamak adına ebenin görevleri nelerdir bunlara detaylı olarak bakmak gerekmektedir. Ebenin görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Cinsel ve üreme sağlığı hizmetleri içerisinde; gebelik öncesini kapsayan dönemde annenin gebeliğe hazırlık eğitimi ile birlikte anne-babalığa ve doğuma hazırlık programlarının hazırlanmasını ve koordine edilmesini sağlamak ile birlikte, doğurganlık sınırları içerisindeki kadınların üreme sağlığı sınırlarında izlemini yapmak.
 • Gebelik tanısı konusunda tanı koymak, normal izlenimini yapmak ve gebelik hususunda muayeneleri yapmak, riskli durumları erkenden tespit edip ikaz etmek, gerekli önlemleri de alarak hastayı sevk etmek.
 • Doğum sürecini belirli kurallar içerisinde yönetmek; işlem esnasında anne ve bebeğin sağlığını izlemek, normal doğumların ve tabiplerin olmadığı durumlarda ise acil makat doğumları yaptırmak, gerekli ise epizyotomi uygulamak, doğum sürecinde normale aykırı durumları belirlemek, acil durumlar için tedbir uygulamak ve tabibe haber vermek, tabip direktifleri çerçevesinde acil müdahalede bulunmak.
 • Doğumdan sonraki dönemde ise yeni doğanın bakım ve muayenesini yapmak, gerekli ise acil resüsitasyon işlemlerini gerçekleştirmek, anneye emzirme eğitimini vermek, anne bakım ve izlenmini yapmak, normale aykırı durumları tespit ederek hastayı sevk etmek.
 • Acil obstetrik durumları için Bakanlıkça düzenlenmiş olan protoripler doğrultusunda tanımlanmış ilaçları uygulamak
 • Gebelik, doğum ve doğumdan sonraki dönemde anne ve bebek sağlığını korumak, geliştirmek için gerekli eğitim ve danışmanlık hizmetini sağlamak.
 • Aile planlaması hizmeti sağlarken, kadın ve yenidoğana ait tarama programında görev almak
 • 0-6 yaş arasındaki çocukların gelişimini izlemek, özellikle gebe ve 0-6 yaş aşıları olmak üzere bulaşıcı hastalıklar konusunda kontrol ve bağışıklama hizmetini vermek.

Ebe Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri

Sağlık alanındaki çalışanların çalışma saatleri diğer meslek gruplarına nazaran daha zordur. Ebelik de bu zorluktan nasibini almıştır.

Ebeler, yeni doğacak olan bir canlı ve onu taşıyan anne ile haşır neşir olması gerektiği için mesleğin zorluğu tam olarak bu noktada başlamaktadır. Bir anne adayı ile uğraşmak genel olarak yorucu olabilirken, normal veya kritik durumlarda canlının sağ salim doğması esnasında oldukça stresli durumlar yaşabilmektedir.

Çalışma saatleri noktasında ilse kamu görevlilerinin çalışma saatleri yasa ile birlikte haftalık 40 saat olarak belirlenmiştir. Eber ise 45 saat çalışma süresine sahipler. Bu durum elbette çalışılan kuruma, ek mesailer, nöbetler vb. durumlarda değişebilmektedir. Fakat ortalama çalışma saatleri bu civardadır. Fazla çalışmalar eğer eksilik veya aksi bir durum belirtilmedikçe mesai olarak maaşa yansıtılmaktadır.

Kamuda Ebe Maaşı 2020 Yılında Ne Kadar Oldu?

Sağlık alanında zorluk olduğunu ve ebenin de bundan nasibini aldığını belirttik fakat Türkiye şartını baz alırsak bu zorluğa oranla maaşlar kötü değildir. Sağlık alanında çalışan kişilerin ana maaşları normalde düşük gibi görünse de döner sermaye, nöbetler, ek mesailer ve diğer ödemeler vasıtası ile iyileşmektedir.

Ebe maaşları Ocak 2020 yılı içerisinde yeni yapılan maaş zamları ile birlikte 4100 ile 4400 Türk Lirası dolaylarındadır. 300 TL aralık vermemizin nedeni ise daha önce söylediğimiz ek gelir durumlarının farklılık göstermesinden dolayıdır.

Özel Sektörde Ebe Maaşı 2020 Yılında Ne Kadar Oldu?

Özel sektör ile çoğu alanda olduğu gibi bu alanda da yeni başlama noktasında devlet ile yarışamayacak düzeyde maaş miktarına sahiptir. Asgari ücret olan 2324 lira şu an patronların en çok teklif edeceği maaş miktarı olacaktır. Fakat yine de ortalama olarak 2800 lira civarlarında maaş alacaklardır. Asgari ücreti teklif eden kadar 3500 lira gibi iyi maaş teklif eden kurumlar da bulunmaktadır.

 

Araç çubuğuna atla