Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59
EFT Ne Zaman Hesaba Geçer, Banka EFT Saatleri – Finansal Günlük
 • %
 • %
 • ALTIN (TL/GR)
  499,33
  % 1,73
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  398797,478
  % 4,27
 • BIST 100
  1.387,12
  % -1,02

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer, Banka EFT Saatleri

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer, Banka EFT Saatleri

EFT yani elektronik fon transferi; bir bankadan başka bir bankanın müşterisine para gönderimi işlemidir. Ülkemizde en sık kullanılan transfer işlemleri arasında havale ile yer alır.  EFT Merkez Bankası tarafından kontrol edildiğinden, gönderim ya da alım işlemleri belirli saatler arasında yapılır. Merkez bankasının belirlediği zaman aralıkları içerisinde, bankalar kendilerine göre zaman daraltmaları yapabilirler. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB); EFT işleminin saatlerini 08:30 ile 1730 arasında yapılmasına karar vermiştir. Bu süreye hafta sonları ve resmî tatiller dahil değildir.

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

EFT günün her saatinde yapılabilir. Yalnız Merkez Bankası tarafından onaylanma sürecine kadar, yaptığınız işlemler bankanıza talimat kaydı olarak geçirilir. Hafta sonları, resmî tatiller, bayramlar, mesai saatleri dışında kalan gece vakitlerinde asla EFT karşı bankanın hesabına geçirilemez. Bu zaman aralıklarında yapılan işlemler, takip eden iş gününün mesai saati başlangıcında bankanızdan diğer bankaya yollanabilir. Tatil günlerinde yapılan EFT işlemleri talimat olarak kaydedildiği için, ilk iş günü hesabınızda EFT işleminin tutarı bulunmalıdır. Hesap bakiyenizin yetersiz olması halinde, talimat olarak kaydedilen EFT işlemi gerçekleşmez ve gerekli bilgilendirme bankanız tarafından yatırılır.

Merkez Bankası’nın belirttiği son EFT saatinden önce, belirli bir zaman dilimi bazı bankalar tarafından (Geç EFT) olarak adlandırılır. Normal EFT işlemlerinde alınan ücretin bir miktar yükseği, bu saatler arasında yapılan transfer işlemlerinden kesilir. Biraz da sizlere EFT saatleri hakkında bilgi verelim.

Banka EFT Saatleri

Merkez bankası, 08:30 ile 17:30 arasında EFT gönderimine izin verir. Bu zamandan sonra yapılan her işlem, kayıtta, bir sonraki iş gününü beklemek zorundadır. Ama bazı bankalar, 17.15’e kadar geç EFT zamanı olarak adlandırdığı bir ek zaman dahilinde işlem yaparlar. Geç EFT komisyonu olarak da belirli bir meblağ tutarında müşteriden para keserler. Acil transferlerinizde, bunu da kullanabilirsiniz.

Genellikle bankaların EFT saatleri 09:00 başlangıcından, 17:30’a kadar devam eder.

EFT nasıl yapılır?

Bankanız üzerinden EFT yapmanın en yaygın yolu internet ve mobil şubeden geçer. Para transferi yapacağınız kişinin İBAN numarasını bilmeniz, EFT için yeterlidir. İBAN numarası; genellikle 26 haneden oluşur. Her hesabın İBAN numarası farklıdır.

Bir hesap numarasının İBAN numarasını bilmiyorsanız; o bankanın İBAN sorgulama sayfasından kolaylıkla para göndereceğiniz kişinin hesap numarasını girerek İBAN numarasını öğrenebilirsiniz.

Türkiye’de bulunan kredi kartlarına da kolaylıkla dilediğiniz tutarda EFT yapabilirsiniz. Bunun için İBAN yerine göndereceğiniz kişinin kredi kart numarasını yazmanız gerekmektedir. Kredi kartlarının numarası 16 haneden oluşmaktadır.

EFT işleminde alıcı adını ve soyadını doğru yazmanız gerekmektedir.

EFT yapmanın diğer yolu bankanızın çağrı merkezini aramaktır. Çağrı merkezinde de göndereceğiniz kişinin bilgileri alınarak işlemleriniz gerçekleşir.

Şubeye giderek EFT yapmanız her ne kadar mümkün olsa da şubenin işlem ücreti fazla olduğundan son zamanlarda tercih edilmez.

EFT işlem ücretleri

Bir EFT yaptığınızda; bankanız sizden küçük bir komisyon tahsil edecektir. Genelde EFT işlem komisyonu 6.50TL olarak alınır. Maaşınızı aldığınız banka başta olmak üzere, bazı bankalar müşteri çekmek için kampanyalar hazırlayarak EFT ücreti almayabilir. Kısacası EFT işlem ücreti tamamen banka inisiyatifindedir. Telefon bankacılığı ve şubeler üzerinden yapılan EFT işlemlerinde alınan ücret oldukça fazladır. Bu yüzden bankanızdan internet şubesi şifresi alarak kolayca EFT gerçekleştirebilirsiniz.

Çoğu banka, düzenli EFT ve toplu EFT hizmetini kullanıcıyla buluşturmuş durumdadır. Toplu EFT ile özellikle şirketler, tek bir işlemle çalışanlara ödeme yapabilmektedir. Yine düzenli EFT ile belirleyeceğiniz tarihlerde hesabınızda bakiyeniz olması halinde EFT işleminizin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

İleri tarihli EFT yöntemiyle de çoğu banka müşterilerine ileride EFT işlemi için talimat verme şansını sunmuştur. Bu sayede hesabınızın bakiyesinin olması halinde bir ay sonra gerçekleşecek EFT talimatı verebilirsiniz.

Araç çubuğuna atla