• AMERIKAN DOLARI
  7,4294
  % 0,98
 • € EURO
  8,9820
  % 0,15
 • ALTIN (TL/GR)
  412,24
  % -1,48
 • £ POUND
  10,3601
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  1,1472
  % 0,90
 • РУБ RUBLE
  0,0998
  % 1,17
 • BITCOIN/TL
  346416,474
  % 0,26
 • BIST 100
  1.471,39
  % -1,13

EFT Ve Havale Nedir ? Nasıl Yapılır ?

EFT Ve Havale Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Herkes, bankalar üzerinden para göndermenin kolay olduğunu bilir. Herhangi bir bankada hesabınız varsa, Türkiye’de bulunan herhangi bir banka hesabına, hatta cep telefon numaralarına bile kolaylıkla para gönderebilirsiniz. Günümüzde, bir bankada hesabı olmayan kimsenin kalmadığını biliyoruz. Bununla beraber bir kişiye para göndermek ya da para almak, hiç olmadığı kadar kolaylaşmıştır.

Havale Nedir? Nasıl Yapılır?

Havale, sizinle aynı bankada hesabı bulunan bir kişiye, yedi gün 24 saat para gönderip alabileceğiniz, temel bir para transferi yöntemidir. Havale işleminde, para göndereceğiniz hesabın, sizin bulunduğunuz şubede açılmış olması gerekmez. Yani örnek vermek gerekirse, bir Ziraat Bank müşterisinin hesabına, sizin de Ziraat Bankası’nda bir hesabınız varsa, süre sınırlaması olmadan, kolayca para gönderebileceğiniz anlamına gelir.

Havale işlemi yaparken, öncelikle para göndereceğiniz kişinin hesap numarası ve şube kodu bilgilerine vakıf olmanızda yarar vardır. Bunun yanında, havale işlemini daha kısa sürede gerçekleştirmek için, gönderim yapılacak olan bireyin hesabına ait İBAN numarasını bilmemiz de yeterli olur. İBAN numarası, bir havale ya da EFT işlemi yaparken, göndericiyle paylaşılabilecek tek numaradır. Bu numara, genelde 26 haneden oluşur. Her hesabınıza ait İBAN numarası, farklıdır. Yani, aynı bankada açılan vadesiz hesabınızla, diğer mevduat hesaplarınıza tanımlanan İBAN numaraları, banka aynı da olsa birbirinden farklıdır.

Havale yaparken, birçok seçeneğimiz bulunmaktadır. Bunların başında bankamızın internet ve cep şubeleri gelir. Sisteme giriş yaptığımızda, para transferleri bölümünden, havale kısmını seçerek, bilgileri doldurduğumuzda, karşımıza bir onay ekranı çıkar. Bu ekranda, göndereceğimiz hesap sahibinin isim ve soy isim bilgisi, hesap ya da İBAN numarası ve gönderilecek olan tutar, açık bir şekilde belirtilir. Bunun yanında, havale işleminden kaynaklanan bir masraf tarafımızdan tahsil edilmesi gerekiyorsa, bu işlem ücretini de onay ekranında görüntüleyebiliriz. Genelde havale işlem ücretleri, internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulaması aracılığıyla gerçekleştiriliyorsa, ortalama olarak 3TL olarak değerlendirilir. İşlemin şube personeliyle yüz yüze ya da telefon bankacılığı kullanılarak gerçekleştirilmesi, ücretin, bankanın fiyat politikaları gereğince, daha yüksek bir meblağ olması kaçınılmazdır. Havale işlemine onay verildiği anda, para bekletmesi olmadan, karşı tarafın hesabına anlık olarak geçiş sağlanır.

EFT Nedir? Nasıl Yapılır?

Havale dışında para göndermek için en yaygın olarak kullanılan yöntem, EFT yani Elektronik Fon Transferidir. Bu transfer yöntemi sayesinde, sizin çalıştığınız bankanın müşterisi olmayan bir kimseye para yollayabilirsiniz. Yalnız EFT işlemi, belirli kurallara tabi tutulur. EFT işlemleri, resmi tatiller ve hafta sonları hariç, mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilebilir. EFT işlemlerinde, T.C Merkez Bankası söz sahibidir. Yine bu kuralları değiştirme yetkisi de Merkez Bankası’na aittir.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, son EFT işlem saatini 17.30 olarak belirlemiştir. Ancak çalıştığınız banka, kendi yönetmeliklerine göre son elektronik fon transfer işlem saatini 17.30’u geçmeyecek şekilde yeniden yapılandırabilir.

Bir EFT işlemi gerçekleştirmek için, havalede olduğu gibi karşı tarafın hesabına ait İBAN bilgisine sahip olmak yeterlidir. Buna ek olarak, hesap sahibi kısmına, göndereceğiniz kişinin isim ve soy isim bilgilerini, doğru, kimlik belgesinde bulunduğu şekliyle yazmanız gerekir. Para gönderme işlemlerinde, yazmış olduğunuz bilgiler doğru kabul edilerek Merkez Bankası’na direkt gönderilir. Yazılan bilgilerde, Merkez Bankası’nın bir uyuşmazlık tespit etmesi halinde, para karşı bankaya ulaşmaz. Bir süre sonra, size iadesi sağlanır. EFT işlemini kolayca gerçekleştirmenin yolu bankanızın internet ve cep şube uygulamalarından geçer. Buradan gerçekleştirilen elektronik fon transferi işlemleri, genelde 6,5TL ücrete tabi tutulur. Bunun dışında, EFT işlemini bankanızın farklı kanallarından gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız, yansıtılacak işlem ücretlerinde, ciddi bir artış meydana gelecektir.

EFT işlemlerinin ardından; sizlere bankanız tarafından sorgulama numarası verilir. Bu numara sayesinde, giden para transfer işleminizin karşı bankaya ulaşıp ulaşmadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. EFT işlemlerini mesai saatleri dışında gerçekleştirirseniz, bankanız bu işlemi talimat olarak kaydeder ve takip eden en yakın iş gününde işlemi gerçekleştirecektir.

Bazı Bankalar, daha çok müşteriye hitap etmek için, EFT havale ücretlerini yönetmelikleri dahilinde tahsil etmeyebilirler. Yine maaş aldığınız banka, sizlerden maaş aldığınız süre boyunca EFT ve havale ücreti almayabilir. Kısacası, para transfer ücretleri, bankadan bankaya, hatta bankayla olan münasebetinize göre çeşitlilik gösterir. Sözleşmenizde ve bankanızın yönetmeliklerinde aydınlatıcı metne ulaşabilirsiniz.

Araç çubuğuna atla