• AMERIKAN DOLARI
  7,4364
  % -0,15
 • € EURO
  8,9596
  % -0,33
 • ALTIN (TL/GR)
  411,04
  % 0,14
 • £ POUND
  10,3912
  % -0,09
 • ¥ YUAN
  1,1498
  % -0,20
 • РУБ RUBLE
  0,1011
  % 0,17
 • BITCOIN/TL
  367524,686
  % -5,06
 • BIST 100
  1.538,50
  % 0,49

Emperyalizm Nedir? Emperyalist Kime Denir?

Emperyalizm Nedir? Emperyalist Kime Denir?

Emperyalist kelimesinin kökenine baktığımızda Fransızca bir kelime olduğunu görüyoruz. Emperyalizmin tanıtımını yapacak olursak -basit bir tabirle- herhangi bir ülkenin gücünü kullanarak bir başka ülkenin sınırlarının işgal edilmesi yahut politik, kültürel, ekonomik ve benzeri alanlarda yozlaştırmak ve kendi kültürünü empoze etmek olarak nitelendirebiliriz. İnsanların çoğu emperyalizmi illegal bir durum olarak görürken aslında emperyalizm bir devlet politikasıdır ve dış politikada sürekli olarak kullanılmaktadır.

Emperyalizm kelimesi ile aynı anlama gelen imparatorluk ve yayılmacılık kavramları da bulunmaktadır. Askeri güç her zaman emperyalizmin bir aracı olarak kullanılmamaktadır. Sadece silah ve kaba kuvvetle değil ekonomik ve kültürel alanda da herhangi bir ülkenin değerleri hedef alınabilir. Ülkenin siyaset adamlarını birtakım güzel tekliflerle kendi bünyesine çekebilir. Aynı zamanda yaşayan halka televizyon, gazete, dergi, müzik gibi iletişim kanalları yoluyla kendi değerlerini empoze edip istediği şekilde yozlaştırabilir.

Emperyalizm Ne Demek

Emperyalizmin kelime anlamına biraz daha geniş bir çerçevede bakacak olursak herhangi bir ülkenin yeraltı ve yer üstü zenginliklerini ve çalışanların iş gücünün sömürülmesi denilebilir. Türk Dil Kurumu tarafından yapılan tanıma baktığımızda ise “Bir ülkenin sömürü temeline dayanarak başka bir ülkeyi ekonomik, siyasi ve kültürel egemenlik altına alıp kendi değerini yaymak, yayılmacılık.”

Emperyalizmdeki en tuhaf olaylardan birisi de zayıf herhangi bir ülke ele geçirildiğinde emperyalist olan devletin o ülkeyi ele geçirme çabasında bulunduğu süreçteki tüm maliyet, sömürülen millet tarafından karşılanmaktadır. İşgal edilen ve sömürülen ülkeye ise sömürge devlet denilmektedir. Dünya siyasi tarihine baktığımız zaman ise emperyalizm her zaman haklı gösterilmiştir. Geçmişten günümüze kadar büyük imparatorluklar sürekli başka ülkeleri sömürerek büyümüş ve güçlenmiştir.

Araç çubuğuna atla