Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59
En Büyük Dolar Banknotu Piyasadaki En Yüksek Değere Sahip Dolar – Finansal Günlük
 • %
 • %
 • ALTIN (TL/GR)
  498,82
  % 1,63
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  397907,393
  % 4,34
 • BIST 100
  1.388,94
  % -0,89

En Büyük Dolar Banknotu Piyasadaki En Yüksek Değere Sahip Dolar

En Büyük Dolar Banknotu Piyasadaki En Yüksek Değere Sahip Dolar

Paranın hepimiz için ne kadar önemli olduğunu inkar edemeyiz. Hiç şüphesiz ünlük hayatımızın her alanında paraya ihtiyaç duyuyoruz. .

Amerika Birleşik Devletleri’nin dünyada kontrol edici güçlerden biri olduğunu, en yüksek para tutarını yönettiklerini ve dünya üzerinde en çok kullanılan para birimine sahip olduklarını hepimiz biliyoruz. Doları sadece bir para birimi olarak görmek de son derece yanlıştır. Dolar, ülkemizde aynı zamanda güçlü bir yatırım aracıdır. Güvenilir, yatırımcıyı yanıltmayan, grafiği güzel bir ürün olduğundan, dünyanın pek çok yerinde de geçtiğinden, kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilir. Kolay kolay değerini kaybetmemesi de kullanıcıların doları tercih etmelerinde önemli bir unsurdur.

Günümüz Amerika’sında kullanılan en büyük dolar banknotu, 100$ ve 50$ meblağlarıdır. Tarihte, Amerika, belirli zaman dilimlerinde, bunlardan çok daha yüksek banknotlar üretmiştir. Askeri, ekonomik gücü ile de kendi parasını dünyaya hükmeder hale getirebilmiştir. Bunu yapmalarındaki amaç, paranın farklı piyasalarda değerlendirilememesi ve net birikimlerle toparlanması arzularıdır. Şimdi kullanımda olmayan o banknotlar, para koleksiyoncularının ilgi odağıdır ve değerlerinden çok daha yüksek meblağlar ile el değiştirirler.

Amerika, parasal güvenliği oluşturmak, kontrol edilemeyen yapılaşmaları azaltabilmek adına, 100$ değerindeki banknotları da kaldırmaları gerekliliğini tartışmaktadır. Tarihte de bakılacak olursa, çeşitli sebeplerden, büyük maliyetlerdeki o para banknotları kullanımdan kalkmıştır. Peki en büyük Amerikan Doları banknotu Neydi?

En Büyük Dolar Banknotu

 • 1 milyon $: Federal yapıda kullanılan en büyük para birimiydi. Koleksiyoncuların elinde bile bulunmaz. Asla halka dağıtımı yapılmamış, devlet içinde kalıp şimdi de ortadan kaybolmuştur. Ekonomik güvenliğin sağlanması adına sadece birkaç tane basımına müsaade edilmiştir. Zaten bu dolar, Amerika’nın prestijinin bir göstergesi olarak düşünülüp, her bir dolar için bu basımda sertifika düzenlemesi yoluna gidilmiştir. İlginç bir veri olarak, 1 milyon dolarlık banknot, ülkemizde Manisa’da ele geçirilmişti. 2015 yılında ele geçirilen bu para, savcılık tarafından derhal Merkez Bankası’na teslim edilmişti.

100 bin $: Basıma giren en yüksek dolar miktarı budur. Federal sistemde kullanılıp, asla vatandaşlara sunulmamıştır. Teknolojik gelişmelerle elektronik para sistemine geçildikten sonra, artık federal yapıda da değerlendirilememiştir. Koleksiyon adına kullanılıp kullanılmadığı hakkında da tarafımıza aktarılan net bir bilgi bulunmamaktadır. Eğer bu meblağa bir şekilde rastlanırsa, değerinden belki iki kat daha pahalıdan alıcı göreceğine inanıyoruz.

 • 5 bin $: 4. ABD başkanı olan; bununla birlikte 1801-1809 yılları arasında da Dışişleri Bakanı olarak karşımıza çıkan james Madison’ın yer verildiği bu para birimi, yaygın olarak dolaşımda değerlendirilmemektedir. Halâ para koleksiyoncuları tarafından değerinden çok daha yüksek fiyatlara alınarak el değiştiren bu dolar banknotu, sınırlı bir sayıda bulunuyor. Yeniden basımı artık hiçbir şekilde yapılamıyor.
 • Bin $: 22. Dönem ve 24. Dönem içerisinde ABD başkanlığı görevinde bulunan başarılı devlet adamı Grover Cleveland para görselinde yer alır. Bu banknot, 1969 yılına kadar aktif basım ve dolaşımdaydı. Artık basımı ve kullanımına izin verilmemektedir. Yine koleksiyoncuların elinde, yüksek meblağlar ile el değiştiren bu banknotun da kısıtlı bir sayıda bulunduğu biliniyor.
 • 5 yüz $: ABD 25. Dönem başkanı olmasının yanı sıra 1891-1896 yılları arasında Ohio eyaletinin valisi olarak da büyük başarılara imza atan William McKinley temsilinin yer aldığı bu banknot, 1934 yılında dolaşımdaydı. Günümüzde de hala dolaşımda olmaya devam ediyor. Ancak artık bu parayla genel olarak koleksiyon tutkunları Alım, paranın değerinin gerçekten çok daha yükseklerinde seyrediyor. Dolaşımda olmasına rağmen basımına son verilmiştir. Elde kalanlar takas yöntemiyle para koleksiyoncuları arasında değiştirilir.
Araç çubuğuna atla