Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59
ETF Nedir? Borsa Yatırım Fonu – Finansal Günlük
 • %
 • %
 • ALTIN (TL/GR)
  497,80
  % 1,42
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  374059,728
  % -2,15
 • BIST 100
  1.389,68
  % -0,84

ETF Nedir? Borsa Yatırım Fonu

ETF Nedir? Borsa Yatırım Fonu

ETF; diğer adıyla borsa yatırım fonu, bono ya da hisse senedi gibi tüm yatırım içeriklerinin genel tanımına denir. Yatırımcılara, çeşitli risk endekslerinin performansını hissettirir.

Borsa, bir uzmanlık işidir. Güvenli bir yatırım yapmak, her yatırımcı ve yatırımcı adayının başlıca isteğidir. Bunun için günlerce araştırmalar yapılır, doğru olan tahvile yatırım yapmak, burada asıl konudur. ETF, menkul kıymetler borsasında alınıp satılan, işlem gören fonlara denir. Yatırım yaparken endeks ETF türleri değerlendirilirse, kâr zarar oranı, borsanın işlem gördüğü seviyelere göre çeşitlilik gösterir. Düşük işlem ücreti, daha düşük yatırım bakiyesi ve esneklik gibi avantajları beraberinde getirir. Hisselerin bireysel değerleri, belirli endekslere bağlı ETF yatırımlarında göz ardı edilir. Bu durumda kazanç elde etme ihtimali yüksektir.

Yatırımdan vazgeçmeniz halinde, bunlar pazarlanabilir fonlar olduğundan, ETF kolayca satışı gerçekleştirebilirsiniz. Yine bunlar; likit fonlar olduğundan, alım satımda ETF fiyatları değişkenlik gösterebilir. Öncelerde, yatırımcılar tek tek şirketlerin hisselerine sahip oluyordu. Bu da ağır bedeller ve yükümlülükler demekti. Şimdi örnek verecek olursak; S&P 500 endeksine bağlı bir fona girildiğinde, aldığınız hisse ile 500 şirketin kontrolünü bir anda etkilemiş oluyorsunuz. Daha düşük komisyon ve işlem ücretleriyle, daha yüksek yatırımlar elde edebiliyorsunuz bu sayede kâr oranınızı daha güvenli ve yüksek bir biçimde ilerletebiliyorsunuz.

Peki S&P nedir? S&P 500; adından da anlayacağınız üzere NASDAQ ya da NYSE bünyesinde bulunan borsa değeri en yüksek 500 şirketi n bulunduğu bir endeks olarak bilinir. Kısacası, bu endekse ETF ile katıldığınızda 500 şirketten hisse almış olursunuz. Bundan önceki süreçlerde kişiler farklı şirketlerin hisselerine ayrı ayrı sahip oluyorlardı. Bu süreç, kişilere ya da kurumlara büyük masraflar ve komisyon ücretleri getiriyordu. Bunun önlenmesi amacıyla ETF sistemi ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte ETF sistemine dahil olduğunuzda, tek bir yatırım için zamanınızdan da tasarruf etmeniz amaçlanmaktadır.

ETF’ler borsada likit kaynaklar sınıfında yer aldığı için, bunların sabit bir ücreti yoktur. Yani alım satım yapacağınız zamanlarda çok hızlı kur değişimine şahit olabilirsiniz. Bu arada elinizdeki ETF’ler çok kolay satılabilir. Bunları gerek duyduğunuzda kolaylıkla nakit para olarak değerlendirebilirsiniz.

Neden ETF yatırımı

Bir ETF yatırımı yapmak istediğinizde öncelikle araya herhangi bir kişi ya da finans danışmanı olmadan kolayca sisteme dahil olma şansınız mevcut. Bunun yanında aktif fonlarda olduğu gibi yüksek komisyonlar ve sürpriz masraflarla karşılaşmazsınız. Çünkü ETF’ler bir endeks bazlıdır.

Daha küçük bir yatırımla daha çok alternatife sahip olmak istiyorsanız endeks bazlı ETF sistemine katılmak sizin için bir avantaj olacaktır.

S&P 500 şirketinde ayrı ayrı işlem yapacağınızı varsayalım. Buna göre; en büyük şirketler listesinde yer alan Apple şirketi için birim hissesine ödeyeceğiniz fiyat 231 dolardır. Amazon için bu oran 2018 yılının eylül ayına göre 1.952,07 olarak belirlenmiştir. Hisse birim fiyatları 9 Eylül 2018 tarihinde Google Finance tarafından açıklanmıştır.

Kısacası; yüksek hisse birimlerine yatırım yapmaktansa her birim için 287.60 ödeyerek SPY yatırımı yaptığınızda bu ve bunun gibi şirketlerden işlem yapmanız mümkün ve kârlıdır.

ETF yatırımının riskleri var mı?

Borsanın içerisinde her zaman risk vardır. ETF için en büyük risk ise yatırım yaptığınız piyasanın ETF’leri geriye düşerse piyasadan etkilenen ETF ile yatırım yaptığınızda bir düşüş meydana gelecektir.

Elinizde bulunan ETF’leri satmak istediğinizde, beklediğiniz fiyat tekliflerini alamama şansı da mevcuttur.

Uluslararası piyasalarında yer alan bir ETF yatırımınız varsa, uluslararası piyasalarındaki dalgalanmalardan dolayı elinizde bulunan ETF yatırımında bir düşüş olabilir.

Araç çubuğuna atla