Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59
Harçlık Avans Nedir? – Finansal Günlük
 • %
 • %
 • ALTIN (TL/GR)
  497,79
  % 1,42
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  395133,217
  % 3,83
 • BIST 100
  1.390,52
  % -0,78

Harçlık Avans Nedir?

Harçlık Avans Nedir?

Harçlık avans T.C Ziraat Bankası tarafından önlisans, lisans ya da doktora öğrencilerine ödemekte olduğu burs ya da kredilere ek olarak oluşturduğu harçlık hesabıdır. Maalesef bu hesaptan normal olarak nakit çekim yapılmamaktadır. Bu bir Genç Bankart özelliğidir. Ziraat bankası tarafından üniversite öğrencilerine verilen kartlarda 2020 yılı için her ay belirli günler 550 TL olarak hesaplarına yatan bursların haricinde isteğe göre açılabilen ek hesap (KMH) özelliği bulunmaktadır.

Harçlık Avans Hesabı Nasıl Açılır?

Üniversiteye başlamış KYK bursu alan her öğrenci başvuru yapması durumunda banka kartı almaktadır. Bu kartı dileyen her üniversite öğrencisi alabiliyor yalnız harçlık avansı açtırmak için bölgenizde bulunan size en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek başvuru yapmak durumundasınız.

Harçlık avans harcamaları ödemesi nasıl yapılır?

Aylık KYK ödemeniz geldikten sonra harcadığınız miktar burs/krediden otomatik olarak düşer. Örneğin 550 TL olan bursunuzun/kredinizin 150 TL’sini harçlık avanstan kullandıysanız, burstan/krediden size kalacak olan meblağ 400 TL olacaktır.

Harçlık Avansı Nakde Çevirme Yöntemleri Nelerdir?

Bugün sizlerle harçlık avans hesabından nakit çekme yöntemlerini anlatacağız. Harçlık avans hesabının en önemli ve zor olan yönü alışverişlerde kullanılan hesap olmasıdır. Peki biz hesapta bulunan parayı nasıl nakde çevirebiliriz? Bunun konuda sizin için alternatif yöntemleri bir araya topladık. İlk olarak alışverişi nakde çevirmek yöntemini kullanabilirsiniz. Öğrenciler arasında da çok fazla olarak yapılan yöntemlerden biridir. Büyük market ve alışveriş zincirlerinde mümkün olmasa da tekel bayiiler, marketler ve kuyumcular bu konuda size yardımcı olacak noktalardır. Peki bu işlemi nasıl mı yapıyoruz? Hesabınızdaki parayı pos cihazından geçip onun karşılığında nakit olarak paranızı alıyorsunuz işte bu kadar kolay.

Diğer bir çevirme yöntemi ise öğrenciler arasında da bilinen alman usulü olayıdır. Örneğin arkadaşlarınız ile bir tiyatro oyununa gitmek istiyorsunuz. Ödemeyi onlardan nakit olarak alabilir ardından harçlık avans hesabınızdan toplu ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz, böylelikle de nakit ihtiyacınızın bir kısmı karşılanabilir. Bunun için en iyi öneri kalabalık ve toplu olarak yapılan planlar sizin içinde iyi bir fırsat olabilir.

Diğer ve en çok kullanılan yöntemimiz ise altına çevirmek; bu en yaygın olarak kullanılan yöntemdir. İlk öneride bunu kabul edecek alışveriş noktası bulamayabilirsiniz ama bu öneri kesinlikle sizin için en etkili yollardan biri olacaktır. Peki bu yöntem için ne yapabiliriz? İlk iş olarak bir kuyumcuya gidip hesabınızda ki para ile altın almak, sonrasında ise o altın ile başka bir kuyumcuya gidip altınınızı bozdurmak, işte bu kadar kolay.

Skrill E-Cüzdan ile Nakitte Çevirme

Bizim sizlere önerdiğimiz en güzide yöntem harçlık avans Skrill aracılığıyla bakiyenizi nakit paraya çevirme yöntemidir. Bu yöntem, dışarıya çıkmadan sâdece internet üzerinden halledebileceğiniz, basit ve güvenli bir yöntemdir. Dolayısıyla kimseyle uğraşma derdi olmadan Skrill’i kullanmanızı öneririz. Peki, nedir bu Skrill? Skrill, tıpkı PayPal gibi çok büyük bir çevrimiçi ödeme yöntemidir. Skrill’in internet sitesi ya da mobil uygulamaları aracılığıyla üye olduktan sonra para yatırma işlemi yapıyorsunuz. Böylece harçlık avansında ki para, e-cüzdan hesabınıza geçmiş oluyor. Bundan sonra da istediğiniz karta para çekme talimatı vererek parayı bir şekilde bir iki tur attırıp tekrar size gelmesini sağlıyorsunuz. Üstelik Skrill’in komisyon oranları da oldukça cüzi.

NOT: Skrill, komisyon oranlarında değişikliğe gitmiştir. En güncel oranları, Skrill’in internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

Başka bir yöntem olarak da Harçlık avansınızla n11 online alışveriş sitelerinden alışveriş yapıp sonra iade yaparsanız, para hesabınıza nakit olarak yatacaktır. Bu işlemde tek sıkıntı satıcının parayı iade etme süresi ve hemen işleminizi iptal etmemektedir. Satıcı iade etse de banka iade için 1 hafta bekletebiliyor. Aceleniz yoksa bu yöntemle kesinti olmadan nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Araç çubuğuna atla