Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59
İşsizlik Maaşı (Ödeneği) Nedir Nasıl Alınır ? – Finansal Günlük
  • %
  • %
  • ALTIN (TL/GR)
    501,36
    % 0,50
  • %
  • %
  • %
  • BITCOIN/TL
    363511,137
    % 2,99
  • BIST 100
    1.459,57
    % 0,37

İşsizlik Maaşı (Ödeneği) Nedir Nasıl Alınır ?

İşsizlik Maaşı (Ödeneği) Nedir Nasıl Alınır ?

Bugün yine son dönemlerde sıkça karşılaştığımız bir konu olan işsizlik ödeneği hakkında sizlerin faydalanacağını düşündüğümüz güzel bir yazı hazırladık. Son günlerde en çok merak edilen sorulardan bir tanesi olan işsizlik maaşı hakkında 5 Madde olarak soru ve cevap şeklinde aşama aşama paylaştık daha fazla sorunuz varsa eğer konu altından bizlere sormaktan çekinmeyin lütfen.

İşsizlik Maaşı Nedir ? Nasıl Alınır ?

İçinde yaşadığımız hayat kimi zamanlarda hayal ettiğimiz gibi gitmiyor değil mi? Bu konuda hepimizin hayatında bazen olmadık şeyler olabiliyor. Bu durum çalışma hayatı içinde geçerli oluyor. İş hayatında bazen yükseliyor bazen de tam tersine daha da düşeriz. Çalıştığımız yerden çıkarılma ya da firmanın iflas etmesi gibi olaylar, bireyi zor bir dönemece iter. Fakat, bu tarz olaylarda çalışan kişiyi güvene alan bir sistem devlet tarafından var ve haklar korunmaktadır. İşte tam da bu noktada işsizlik maaşı devreye giriyor. Ummadık anda her ay çalıştığımız emeğimiz karşılığında verilen para kesilince ne yapacağımızı düşünmeye başlarız. Ancak dert etmeyin bir süre bizi idare edecek parayı devlet bize işsizlik maaşı olarak ödenmektedir. Her ne kadar uzun süre olmasa da yeni bir iş bulana kadar bununla idare etmemiz gerekir. İşsizlik maaşına başvuru yapıp hiç yoktan bir zaman daha elimize para geçer ve bununla idare etmemiz mümkündür. Biz de sizlere 2020 yılı için işsizlik maaşının detaylarını anlatmak istiyoruz.

İşsizlik Maaşı Başvuru Şartları

İşsizlik maaşı alabilmemiz için ilk olarak işten çıkarılmış olmak gerekir. Kendimiz kendi isteğimiz ile işten ayrılırsak o zaman işsizlik maaşı ne yazık ki alamayız. Ama işten çıkarılmanın dışında olan bazı dönemlerde de işsizlik maaşı almamız mümkündür. Örnek olarak çalıştığımız yerin kapanma durumu gibi. Yani bizlerin elinde olmayan sebeplerden dolayı işten ayrılmak zorunda kalırsak, işsizlik maaşını almak bizlerin hakkı olmaktadır. Bazı istisnai durumlar vardır ki işten ayrılan kişi biz olsak bile, işsizlik maaşı alma hakkından faydalanabiliyoruz.

İşsizlik Maaşı Almak İçin İşten Çıkarılmak Yeterli midir?

Bu soruya verilecek yanıt tabii ki de hayır olacaktır. İşsizlik maaşını alabilmemiz için yalnızca işten çıkarılmış olmamız yeterli olmaz. Şayet ilk çalıştığımız yerde sigorta süremiz 120 günün altında olursa bu haktan yararlanmamız söz konusu değildir. İlk çalıştığımız yer değilse de bu durumda prim gün sayımız 600’den fazla olmalıdır.

İşsizlik Maaşı İçin Nereye Başvurmamız Gerekiyor

İşsizlik maaşı almak için başvurumuzu İŞKUR’a yapmamız gerekir. Sadece burada dikkat etmemizi gerektiren bir konu var. Bu da 30 gün şartıdır. İşsizlik maaşı almamız için işten çıktığımız gün esas alınarak 30 gün içinde işsizlik maaşına başvuru yapmamız gerekiyor. Şayet ki başvuru yapmamış olursak işsizlik maaşı alma hakkımız da ortadan kaybolur.

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır ?

İşsizlik maaşı daha önceki iş yerinden almış olduğunuz maaş miktarına göre farklılık göstermektedir. İşsizlik maaşı son 4 ay içerisinde almış olduğumuz prime göre hesaplanır. Maksimum 10 ay verilecek olan işsizlik maaşı yine prim gününe bağlı olarak veriliyor. 600 gün sigortalı şekilde çalıştıktan sonra işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsiz kişilere 180 gün, 900 gün sigortalı şekilde çalıştıktan sonra işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsiz kişilere 240 gün, 1080 gün sigortalı şekilde çalıştıktan sonra işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsiz bireylere 300 günlük süre boyunca işsizlik ödeneği verilmektedir.

Burada önemli bir konu var. Asla unutmayın işsizlik maaşı için önemli olan şey 30 gün içinde mutlaka başvuru yapmamız ve prim gün sayımız olmaktadır. Yukarıda saydığımız şartları tamamlarsak işsizlik maaşı almaya hak kazanmış oluruz.

Araç çubuğuna atla