Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59
Kaliteli Makale (Makale Yazarları İçin) Nasıl Yazılır? – Finansal Günlük
 • %
 • %
 • ALTIN (TL/GR)
  498,09
  % 1,48
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  396555,438
  % 4,47
 • BIST 100
  1.389,63
  % -0,84

Kaliteli Makale (Makale Yazarları İçin) Nasıl Yazılır?

Kaliteli Makale (Makale Yazarları İçin) Nasıl Yazılır?

Kaliteli Makale (Makale Yazarları İçin) Nasıl Yazılır?

İster bilimsel bir makale yazın, ister internet ortamındaki blogunuz için bir makale yazın belli başlı uzmanız gereken kurallar vardır. Herhangi bir konuda üreteceğiniz makale için, sıkı bir araştırma ve çalışma yapmanız gerekecektir. Makalenizin konusu için yetkinlik istenebilir. Makale okunurken; nesnellik, mantığa uygun biçimde içerik ve tutarlılık olması beklenecektir.

Farklı türlerde bir makale ortaya çıkaracak dahi olsanız; giriş – gelişme – sonuç yapısına dikkat etmenizde yarar vardır.Giriş bölümlerini, makale konusunu anlattığınız bir bölüm gibi düşünmelisiniz. Bu bölüm en fazla bir-iki paragraf olarak uzunluğunda olmalıdır. Gelişme bölümü, makale yazarı tarafından en çok ilgiyi hak etmesi gereken bölümüdür.  Okuyucunun ilgisini tutacak örneklendirmeler, açıklamalar bu alanda yer bulacaktır. Sonuç bölümü ise, bir anlamda özet bölümü olarak görülür. Makalenin konusunda bağlı olarak sonuç burada okuyucuya verilir.

Kaliteli Bilimsel Makale İçin Olması Gerekenler

Bir makale yazılırken hangi bölümlere yer verileceği başta belirlenmelidir. Başarılı bir bilimsel makale için, makalenin işlevi hakkında bilgi vermelisiniz. Makaleyi okuyacak olanlara bilgilendirme yapmalısınız. Makalenin bölümlerine yer vermeli; makale konusu ile ilgili olarak neye nasıl yer verileceğini, bu bölümlerle okuyucuya göstermelisiniz. Makalede ele alınan konu okuyucuya, hangi yöntemlere başvurularak açıldığı açıklamalarla ifade edilmelidir. Konu üzerine örneklemeler yer almalıdır. Alıntıları ve kaynaklarınızı da eksiksiz belirtmelisiniz. Makalenin giriş ve sonuç kısımları arasında uyumluluk şarttır. Makale sona ererken okuyucuyu tatmin edecek bir çalışma olması sağlanmalıdır.Bilimsel bir makale yazmaya başlamadan, bilimsel bir yazının özelliklerinin bilinmesi ve bu bilimsel çalışma için gözlemlerin yapılması gerektiği de unutulmamalıdır.

Kaliteli Blog Makalesi İçin Olması Gerekenler

Kaliteli makale ihtiyacı, internet ortamında oluşturduğunuz web sayfaları yada bloglar için de gereklidir. Sayfanızın daha fazla hit alması, pagerank değerlerini yükselmesi, arama motorları tarafından blogunuzun daha öne çıkarılabilir olması için kaliteli makale yazmaya ihtiyaç duyarsınız. Blog için yazılacak kaliteli makale, internette öne çıkmasına da yardımcı olur.

Kaliteli blog makaleleri yazmak için şu maddelere özen göstermelisiniz:

 • Kaliteli bir blog makalesi konusu güncel olmalıdır. Konunuz, bugün ve yarını ilgilendiren ve yaşanması beklenen konular arasından seçilmelidir. Eğer kullanıcı için ilgi çekici bir konu belirleyemezseniz bu kurala dikkat etmelisiniz.
 • Kaliteli blog makalesi, yazarın düşüncelerine yer vermelidir. Elbette bunu yaparken kişisel amaçlarınızı bir kenara bırakmalısınız.
 • Makale başlığınız özgün biçimde ve özenerek belirlemelisiniz. Elbette bu başlığa has en iyi düşüncelerle harmanlanan tek bir konu üzerine yoğunlaşılması da hayati önem taşıyor. Eğer amacınız iyi bir makale yazmak ise bu noktalara odaklanmalısınız. Kısa ve özgün başlıklar vermeye özen göstermeniz gerekir.
 • Okuyucunun makaleden sıkılmaması için fazla yabancı kelimeye yer vermemeye özen gösterin. Makaleden sıkılanların sizin blog sayfasından farklı sayfalara yöneleceğini aklınızda tutmalısınız.
 • Yazılacak makale içeriğinde, günlük yaşama ait örnekler vermek okuyucunun ilgisini taze tutacaktır. Yazacağınız içeriğin okunaklı olmasına, bunu yaparken özen göstermelisiniz.
 • Makalede asıl ele almakta olduğunuz konudan bahsederken olabildiğince zengin tutmaya çalışın ve buna uygun bir üslup kullanmaya özen gösterin. Bu zenginliği yakalamak amacıyla abartıya kaçarsanız, makalenin asıl konusundan uzaklaşma riskiniz olacağını da aklınızda tutmalısınız.
 • Kaliteli bir blog makalesi için asıl hedef okuyucudur. Bu amaca ulaşacak bir konu uygun biçimde seçilmeli ve kurallara dikkat edilmelidir. Kaliteli bir blog makalesinde okuyucunun asıl ilgisini çeken şeylerin başında başlangıç ve sonuç kısımları gelmektedir.
 • Yazım hataları yapmamaya ve noktalama işaretleriyle imla kurallarına bağlı kalmaya özen göstermelisiniz. Yanlış yazılmış yazı ve yanlış imla işaretleri, okuyucunun dikkatini dağıtır.

Araç çubuğuna atla