Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59
Kat Mülkiyeti ve Kat İrtifakı Arasındaki Fark Nedir? – Finansal Günlük
 • %
 • %
 • ALTIN (TL/GR)
  786,21
  % 0,93
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  678384,575
  % 4,90
 • BIST 100
  1.910,41
  % 1,61

Kat Mülkiyeti ve Kat İrtifakı Arasındaki Fark Nedir?

Kat Mülkiyeti ve Kat İrtifakı Arasındaki Fark Nedir?

Her insan, kendi mülkiyetinde olan bir evde yaşamını geçirmek ister. Artan gayrimenkul değerleri olsa bile bu hayaline kavuşan insanlar var. Hem bireysel anlamda hem de aile bireylerinin refahı açısından, yeni bir ev sahibi olmak farklı bir mutluluk kaynağı oluyor. Satın alınan bir taşınmazla, kişi kira vermekten kurtarabilir.  Daha önceden kira için harcadığı parayı yaşam standartlarını yükseltmek için kullanabilir. Elbette zaten bir mülk sahibiyseniz ve yatırım amaçlı bu yeni mülkü alıyorsanız, ek bir kira geliri anlamına gelecektir. Alacağınız mülk için bazı tapu işlemlerini, belediye ile ilgili işlemleri ya da devlet ile ilgili işlemleri yapmanız gerekebilir. Satın alma sürecini tamamlarken kat irtifakı ve kat mülkiyeti kavramları konusunda bilgi sahibi olmanız iyi olacaktır. Bu kavramlar satın alma sürecinde, en fazla karıştırılanlar olur. Yazımızda bu kavramların anlamlarına ve aralarındaki farklara değinerek bilgi vermek istiyoruz.

Kat İrtifakı Nedir?

Kat irtifakı, temel anlamda arsa vasfı olan bir yerde başlanması düşünülen inşaata yönelik mülkiyet hakkıdır. Kat irtifakı, şekil olarak bir tapu çeşididir. Tapu müdürlükleri tarafından arsa tapusu üzerinde işlem yapılarak alınır. Kat irtifakı ile, henüz başlamamış ve tamamlanmamış olan inşaat üzerinde hak sahibi olursunuz. Aynı arsa üzerinde ve aynı inşaatta sahiplerin payı bu belge ile belirtilir ve gösterilir. Devam etmekte olan inşaatlar, yeni projeler bu kat irtifakı çerçevesinde ele alınarak alım satımı gerçekleşir. Kat irtifakı sayesinde buralardan yapacağınız alımlarda, yasal bir dayanak elde edersiniz.

Yeni konut projelerinde henüz ortada inşaat olmadan satışların yapıldığını görebiliyoruz. Henüz inşaat başlamadan ya da inşaat devam ederken yapılacak satışların dayanağı, kat irtifakı olur. Bu alanlarda hak ve söz sahibi olmanın ya da bir başka ifadeyle hukuki anlamda hak elde edebilmek için kurulacak kat irtifakı gereklidir. Bu da Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden alınacak bir belge ile gerçekleşebilir. Bu belge başvurusu için ilgili Tapu müdürlüğüne dilekçe yazılması gerekiyor. Tapuda istenecek bazı belgeler olacaktır. Bunlar; vaziyet planı, yönetim planı, liste, tapu senedi ve nüfus cüzdanı, vergi numarası gibi belgeler olacaktır.

Kat Mülkiyeti Nedir?

Kat irtifakı gibi bir tapu çeşidi olan kat mülkiyeti, alınması için iskan belgesine sahip olmayı gerektirir. İskan belgesi alınması ancak inşaat bittiği zaman mümkün olur ve yapı kullanım belgesi olarak da isimlendirildiği olur. Kat mülkiyeti alınması için bir inşaatın varlığı zorunludur. Yapı belgesinde belirtildiği biçimde ve yasalara uygun olarak yapılmış olan daire, depo, mağaza ya da kat gibi bağımsız bölgeler için alınan kat mülkiyeti alınabilir. Kat mülkiyeti alınması için gerekli bir diğer önemli faktör, alınacak taşınmazın bağımsız olması gerekliliğidir.

Kat İrtifakı ile Kat Mülkiyeti Arasındaki Farklar

 • Kat irtifakı tapusu aslında arsa tapusu için bir ara formdur.
 • Arsa tapusunda başlamış bir inşaattan söz edilmez. Ama kat irtifakı tapusunda inşaatın başlamış olması ve tamamlanmamış olması istenen şeydir.
 • Kat irtifakı, inşaat yapımı sürerken kullanılabilecek bir belgedir.
 • Tam tersi olarak kat mülkiyeti tapusu için da tamamlanmış bir inşaat zorunluluk söz konusudur. Kısaca; inşaat boyunca geçerli olan kat irtifakı, geçici bir süreliğine alınacak belgedir.
 • İnşaat bittiği an, kat irtifakının kat mülkiyetine çevrilmesi gerekir.
 • Tapuya bu dönüşüme gitmeden, inşaatı yapan müteahhidin iskan belgesi başvurusunda bulunması zorunludur.
 • Belediyeler bir dilekçe verilerek iskan ruhsatı başvurusu yapılabilir.
 • Belediyeye yapılan bu başvuru dilekçesi de eklenerek, hak sahibi tarafından kat mülkiyeti tapusu için tapu müdürlüklerine başvuru yapılabilir.

 

 

 

Araç çubuğuna atla