Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59
Kitap Yazmanın (Yazar Olmanın) İncelikleri – Finansal Günlük
 • %
 • %
 • ALTIN (TL/GR)
  497,16
  % 1,28
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  377988,499
  % -0,89
 • BIST 100
  1.392,30
  % -0,65

Kitap Yazmanın (Yazar Olmanın) İncelikleri

Kitap Yazmanın (Yazar Olmanın) İncelikleri

Bir yazar olarak, milyonlarca insanı etkilemek niyetiniz varsa bazı kurallara uyarak hareket etmenizde yarar var. Yazarlığa adım atan birçok kişinin tecrübesi, bıkmadan usanmadan deneme yapmasıyla başlıyor. Birçoğu bırakmanın kitabı bitirmekten daha kolay olduğu noktasında birleşiyor. Kitabın ana fikri kaybolduğunda, vermek istediğiniz kendi mesajınız sıktığında, dikkat dağınıklığı yaşandığında ve kitap görevi boğulmaya sebep olduğunda yazmaktan vazgeçilebiliyor.

Kitap yazmaya başlarken; nereden başlamanız gerektiğini bilmeli, bunalmış hissedebileceğiniz anlardan nasıl kaçabileceğinizi bilmeli, kanıtlanmış planlarla adım adım bir planı takip etmelisiniz.

Kitap Yazmaya Başlamadan Önce Yapmanız Gerekenler

Yazmak için kullanacağınız ortamı, size uyacak biçimde yapılandırın. Bazıları kendi evinde çalışma odasında yazmayı ister, bazıları kanepesine gömülüp yazmayı tercih eder,bazıları da bir cafede kahvesini yudumlarken yazmayı ister. Size uyacak yazı alanını belirleyin ve o alanı kitap yazmanız için kullanın. Elbette rahat edebileceğiniz ergonomik bir sandalye gibi gerekecek olan malzemeleri de bu ortamda hazır bulundurun.

Yazmak için daktilodan bilgisayara yada mobil cihazlara kadar çok seçeneğiniz var. Bazıları kitap yazarken el yazısını tercih edip sonrasında temize almayı da seçebiliyor. Kısacası yazım aracı olarak kağıt kalem de yeterli olabilir. Ama bilgisayara her durumda ihtiyaç duyacaksınız. Unutmamanız gereken önemli bir şey, yayıncılık endüstrisinin Microsoft Word ile çalıştığını ve yayın aşamasında Word belge dosyalarını göndermeniz gerekeceği olmalıdır. Yazım alanınızda ihtiyacınız olacak tüm yazı araçlarının elinizin altında olması yararlı olacaktır. Bir liste oluşturun ve yazı yazacağınız alanda o listede olanlara kolayca erişebileceğiniz biçimde yer ayırın. Bu liste içinde kalem –kağıttan, kahve bardağına kadar birçok şey olabilir. Yazı alanınızın gereksinim duyacağınız ögelerle donanımlı hale gelmesini sağlayın.

Kitap Yazmaya Başlamak

Ana fikriniz doğrultusunda yazacağınız kitap için kısa parçalar belirleyin. Elbette kitabınız bir bütün olarak oldukça büyük boyutta olsa da, küçük bölümlerle kitap yazma işinizi sürdürmenizde yarar vardır. Cümlelere, paragraflara, sayfalara odaklanın ve bunları küçük parçalarda birleştirmeye çalışın. Spesifik olmak sizin daha iyi odaklamanızı da sağlayacaktır. Bütün olan büyük parçanıza, ufak parçalarla ilerleyin.

Bütünü tamamlamak için aceleci olmayın. Tutkunuzu kitaba yansıtacak en doğru kelimeleri seçerek cümleleri kurmaya gayret edin. Kitap yazma aşamasında ilerlerken nereye varacağınızı gösterebilecek anahtar kelimeleri belirleyerek kullanmaya gayret edin. Güçlü betimlemeler yapmanız okuyucularınız için önem taşır ve kullanmaya çalışın. Gereksiz kelime yada cümleleri kullanmamaya çalışın.Taslakları yayıncılara vereceğiniz zaman bile, bu anahtar kelimelerle nereye doğru gittiğinizi onlara gösterebilmelisiniz. Yazarken geriye dönüp kontroller yapmayın ve bölümü bitirdiğinizde geriye dönerek kontrol yapmaya özen gösterin. Aklınıza geleni not almayı alışkanlık haline getirin.

Sağlam bir yazma programı ile hareket etmeye çalışın. Bu yazma programına sadık kalmaya çalışın. Hangi zaman diliminde, en verimli yazma yapabileceğinizi belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Farklı şeylerden (aile, arkadaşlar, sosyal etkinlikler gibi) fedakarlık yapmak zorunda olmasınız da, kitap yazmak için zaman ayırmanızın bir zorunluluk olduğunu unutmamalısınız.

Yazarken araştırma yapmanız son derece önemlidir. Yazacağınız kitabın inandırıcı olması için teknik ve tarihsel detaylarınız büyük önem taşır. Kitap ana konunuz ile ilgili başvuru kaynaklarınızı belirleyin ve her zaman ulaşabilir bir yerde olmasını sağlayın. İnterneti de bu amaçla kullanın. Araştırma yaptığınız kaynaklara, kitabınızda yer vermeye özen gösterin. Bu sizin yazar olarak, okuyucu ile güven yaratma konusunda desteğiniz olacaktır.

Kitap yazma aşamasında, odaklanmak için dikkat dağıtıcı tüm unsurları ortadan kaldırmalısınız. Yazmak istediğiniz saatler boyunca e-postalarınızı, sosyal medya hesaplarınızı, oyun uygulamalarını engellemelisiniz. Hatta doğal çalışma ortamını bozacak etkilere karşı da hızlı çözümler üretmelisiniz. Üst kat komşunuzun gürültü yapmasını dahi buna ekleyebilirsiniz.

Etkileyici bir son, her zaman akılda kalıcıdır. Kitabınızı okuyucunuzu aklında kalabilecek biçimde sonlandırın.

Yazdığınız Kitabı Yayınlamak

Kitap yazma işinizin önemli bir yeri, yayın tarihini belirlemektir. Parçaları, taslakları bir araya getirip kitap bütününe erişeceğiniz zamanı hem kendiniz hem de yayıncılar için belirlemelisiniz. Buna uygun çalışmalarınızı yürütmeye çalışmalısınız. Gerektiğinde bu yayın tarihini ertelemek çok da kötü sayılmamalıdır. En iyi sona erişebilmek için, yayın tarihini ileri bir tarihe almaktan korkmayın.

Yayın öncesinde kitabınızı tekrar tekrar, hatta sesli olarak okuyarak kontrol edin. Varsa anlam bozukluğu olan yerleri, yada olmadı diyeceğiniz yerleri değiştirin. Eleştirilere açık olun ve bir yada daha çok kişinin kitap ile ilgili eleştirilerine kulak verin.

Araç çubuğuna atla