Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59
Konut Kredisini Erken Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır? – Finansal Günlük
 • %
 • %
 • ALTIN (TL/GR)
  498,69
  % 1,60
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  398299,350
  % 4,45
 • BIST 100
  1.388,94
  % -0,89

Konut Kredisini Erken Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Konut Kredisini Erken Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Konut kredisi bireylerin ev sahibi olmak için başvurdukları alternatif yöntemlerden bir tanesidir. Bu yöntemde birey satın alacağı ev için bir peşinat ödemekte ve geriye kalan miktarın ödenmesi adına konut kredisi çekmektedir. Banka kuruluşlarından çekilen miktarın son ödeme gününe kadar satın alınan evin çekilen kredi düzeyinde ipotek uygulamaktadır. Konut kredisinde var olan sistem 2007’de kabul edilmiş olan Mortgage yasasına göre işlevi belirlenmektedir. Konut kredilerinde verilen miktar faizli olarak beş ile otuz yıl vade ile verilmektedir. Diğer kredilerin aksine konut kredisi konut kredisi farklı bir mevzuata sahiptir. Diğer kredilerden öne çıkan farkı ise kredinin erken kapatma noktasında farklılık göstermektedir.

Konut kredileri uzun vadeli olarak geri ödeme noktasında farklı türleri de mevcuttur. Konut kredileri üç farklı kategori içerisinde yer almaktadır.

 1. Sabit faizli konut kredisi
 2. Değişken faizli konut kredisi
 3. Düşen-artan faizli konut kredisi

Birincisi,  en çok talep edilen konut kredisi olan sabit faizli konut kredileridir. Çünkü son yıllarda sürekli olarak değişkenlik gösteren ekonomiye bağlı olarak daha fazla tercih edilmektedir. İkinci olarak ise değişken faizli konu kredisi en az tercih edilmekte olan bir konut kredisi türüdür. Üçüncü olarak ise düşen artan faizli konu kredisi duruma bağlı olarak kazancın yüksek olma ya da düşük olma ihtimaline bağlı beklenti içinde olunduğu zamanlarda avantajlı bir tür olarak karşımıza çıkmaktadır.

İnce detayların incelemesini yaptıktan sonra asıl konumuz olan konut kredisinin erken kapatma işlemi hakkında bilgi vermemiz gerekmektedir. Bu konuda akıllarda oluşmakta olan ilk soru erken ödeme durumu söz konusu olduğu zaman bir cezai işlem söz konusu mudur?  Vatandaşlar tarafından kendi isteklerine bağlı olarak ihtiyaç, tüketici ya da araç kredilerinden yararlanmaktadır. Ve kredi işlemlerini erken kapatma istedikleri zaman bankalar çekilmiş olan kredinin toplam miktarını temel alarak indirim uygularken konut kredilerinde bu uygulamanın tam aksine ceza işlemi uygulanmaktadır.

Tüketici Haklarının korunmasına yönelik olarak belirli olan Kanun ve bununla direk olarak ilişkili olan sözleşmeler ile düzenlenen konut kredisi erken kapatma cezasında; eğer konut kredisi alan bireyin kalmış olan taksiyi 36 ay ise en fazla %1 36 aydan fazla ise en fazla %2 tutarında bir cezai işlem uygulanmaktadır.  Bu cezai işlemler karşılıklı olarak yapılmış olan anlaşmalara bağlı olarak düşük olarak da gerçekleşebilmektedir.

Peki, bu cezai işlem neden alınmaktadır?  Bankaların bireylere uzun vadeli olarak konut kredileri verirken karşılıklı olarak imzalanan sözleşme daha sonradan bireye tarafından tek taraflı olarak fes edilmiş olduğu için banka faiz gelirinin düşmesi olarak gösterilmektedir. Hesaplama işlemine bir örnek vermek gerekirse 36 aydan az kalan taksitli bir konut kredisinde 50. 000 TL’lik ise cezai ödeme 500 TL tutarındadır.

Konut kredisinde üç farklı yöntem olduğundan yazının girişinde bahsetmiştik. Bu üç farklı konut kredisinde yer alan ve en çok tercih edilen sabit faizli konu kredisinden cezai işlemler nasıl uygulandığından da bahsederek konuya ilişkin son bilgiyi vermemiz gerekmektedir. Eğer birey sabit faizli konut kredisinden yararlanmış ise cezai işlem uygulanmaktadır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus ise yapılan karşılıklı sözleşmede erken ödeme cezasının yer alıp almamasıdır. Eğer sözleşmede böyle bir noktaya dair içerik yer almıyorsa banka sizden herhangi bir cezai işlem talebinde bulunamayacaktır. Bu konuda bireyler sözleşmeyi imzalamadan önce dikkatli bir şekilde okumaları gerekmektedir. Çünkü imza işlemi gerçekleştirdikten sonra cayma hakkının mevcut değildir.

Araç çubuğuna atla