• AMERIKAN DOLARI
  7,4478
  % 0,01
 • € EURO
  8,9794
  % -0,12
 • ALTIN (TL/GR)
  411,09
  % 0,15
 • £ POUND
  10,4015
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  1,1520
  % -0,02
 • РУБ RUBLE
  0,1010
  % 0,12
 • BITCOIN/TL
  369234,242
  % -2,25
 • BIST 100
  1.531,44
  % 0,03

Kredi Kartı Kaç Günde Çıkar Ve Ne Zaman Gönderilir ?

Kredi Kartı Kaç Günde Çıkar Ve Ne Zaman Gönderilir ?

Ülkemizde günden güne yayılan finans kuruluşlarının başında bankalar gelir. Bankalar üzerinden aylık maaşlarımız yatar, faturalarımız ve apartman aidatlarımız gibi ödeneklerimiz ödenir ya da gerekli durumlarda yakınlarımıza para gönderme ve alma işlemleri yaparız.

Bankalarla çalışmanın güzel bir yanı da gerekli durumlarda ihtiyacımız olan finans desteğini bize sağlıyor olmasıdır. Ev alırken konut kredisi, araç alırken taşıt kredisi, sağlık, evlilik ya da eğitim harcamalarımız için tüketici kredisi gibi pek çok avantaj, düzenli ödeme çizelgesi tutturduğumuz zaman bizlere sunulur. Çeşitli kredi desteklerinin yanında, günlük alışverişlerde kullanabileceğimiz, limiti önceden belirlenmiş kredi kartları yine banka tarafından müşterilere sunulan ürünlerdendir. Bu kartların çeşitli avantajları, taksit olanakları, indirim fırsatları gibi avantajları bulunur. Harcamalarımızın türüne göre bu kartlar arasından birine başvuru yapabiliriz.

Kredi kartları, müşterinin bankalarla olan çalışma durumuna göre belirli bir limit dahilinde müşteriye tahsis edilir. Belirlenen bu limit, zaman içerisinde, kişinin ödemelerindeki düzenin sağlanıyor olmasıyla artış gösterebilir. Müşteri, kredi kartı limit arttırma talebini dilerse bankaya bırakır, bunu yapmasa bile, banka gerek duyarsa müşterisine talep artışı verebilir. Müşterinin limit arttırma talebine karşılık, banka en geç üç gün içerisinde, olumlu ya da olumsuz dönüt verir. Bununla birlikte bazı kredi kartlarının limiti sabittir. Bu kartların limiti sabit olduğundan, arttırma talebiniz bankanıza gönderilemeyebilir.

Kredi Kartı Nasıl Çıkarılır?

Tüm alışverişlerinizde, taksitli ya da peşin ödemeli harcama yapabilmek için, üzerinizde nakit olmasa da bankanızın kredi kartını kullanabilirsiniz. Bir bankanın kredi kartına sahip olmak için, başvuru yapacağınız kredi kartını önceden incelemeniz, varsa yıllık kart ücretini bütçenize uygun olup olmadığına göre değerlendirmeniz gerekir. Yine başvuracağınız kredi kartı, sizlere yönelik ne kadar çok kampanya sunuyorsa, yapacağınız alışverişlerde puan kullanımınız yararınıza olacaktır. Yaptığınız alışverişlerde puan kazanmak yerine, çok sık seyahat ediyorsanız, bankaların seyahat puanı kazandıran kartlarına da yönelebilirsiniz. Kısacası, ihtiyaçlarınıza göre bir kredi kartı belirlemeniz, sonraki dönemler açısından elinizi rahatlatacaktır.

Kredi kartı başvuru nasıl yapılır?

Bir bankanın kredi kartına başvuru yapmak için, o bankanın internet şubesinden ya da çağrı merkezinden yararlanabilirsiniz. Bu kanallar, şubeden yapacağınız kredi kartı başvurusuna göre, sizlere zaman kazandıracaktır. Bunun yanında, kredi kartı başvurunuzu bankanızın şubesine giderek de gerçekleştirebilirsiniz.

Yaptığınız kredi kartı başvurusu, en geç bir hafta içerisinde olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlanır. Olumsuz sonuçlanan kredi kartı başvurunuz olursa, kredi notunuz da olumsuz yönde etkilenecektir, arka arkaya başvuru yenilemeniz, sizin için eksi bir puan teşkil edecektir.

Bir bankadan kredi kartı almak istiyorsanız ve hayatınızda ilk kez bir kredi kartına sahip olacaksanız, maaş anlaşmanızın bulunduğu bankaya öncelikle başvurmanız, kartınızın çıkarılmasında etkili olacaktır. Çünkü; bankalarla yeni çalışan bireylerin, geçmişi ve kredi skoru bulunmadığından, maaş aldığınız bankanın dışındaki diğer bankalar size tereddütle yaklaşacaktır. Hatta, maaş aldığınız banka da en az altı ay sonra sizlere kredi kartı verecektir. Maaş aldığınız banka, bu altı aylık süre zarfında, sizlerin gelirinizi inceleyecek, gelirinizin düzenli olarak her ay hesabınıza yatıp yatmadığını saptayacaktır. Bunun yanında asgari ücretin altında çalışan bireylerin, kredi kartı başvurularının olumlu bir şekilde sonuçlanması, zordur.

Bankalarla daha önce çalıştıysanız ve iyi bir kredi skorunuz varsa, dilediğiniz bankanın kredi kartı ürününe sahip olabilirsiniz.

Kredi Kartı Kaç Günde Teslim Edilir?

Bir bankanın kredi kartı ürününe başvuru yaptığınız anda, öncelikle kart başvurunuzun olumlu sonuçlanması gerekir. Sonucun olumlu olduğu banka tarafından kararlaştırılırsa, vermiş olduğunuz iletişim kanalları aracılığıyla, bu bankanız tarafından size bildirilir. Bir sonraki aşamada, kartınıza bir limit belirlenir. Daha sonra, kartınız sizlere gönderilmeden önce, basım işlemine sokulur. Bu basım süreci, kartın adresinize teslimini de kapsayacak şekilde, ortalama yedi ila on gün gibi bir süreye tekabül eder. Kartınız basıldıktan sonra, anlaşmalı kurye firmasına teslim edilir. Kurye, bankadan aldığı bilgilerle adresinize kartınızı gönderir. Kurye yetkilisi, belirttiğiniz adrese gelerek kartınızı size teslim eder. Adreste bulunmamanız halinde, kartınızı başkasına teslim edemez. Böyle bir durumda, kurye firmasını arayarak yeni bir teslimat randevusu almanız gerekir. Aksi halde, kartınız bankanızın bağlı bulunduğu şubeye yönlendirilecektir.

Bankanızdan teslim aldığınız kredi kartını açmadan önce, kuryenizin sizlere verdiği bankacılık hizmet sözleşmesini ve kredi kartı sözleşmesini dikkatle okuyup imzalamanız gerekmektedir. Kurye görevlisine ibraz edilmek üzere, kimlik kartı, ehliyet gibi belgelerden en az birini bulundurmanız gerekir.

Araç çubuğuna atla