• AMERIKAN DOLARI
  7,4294
  % 0,98
 • € EURO
  8,9820
  % 0,15
 • ALTIN (TL/GR)
  412,24
  % -1,48
 • £ POUND
  10,3601
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  1,1472
  % 0,90
 • РУБ RUBLE
  0,0998
  % 1,17
 • BITCOIN/TL
  346967,107
  % -2,07
 • BIST 100
  1.471,39
  % -1,13

Kredi Kartına Yatırılan Fazla Para Nasıl Geri Alınır ?

Kredi Kartına Yatırılan Fazla Para Nasıl Geri Alınır ?

Bankalar, hayatımızın her alanında giderek yaygınlaşan finansal kuruluşlardır. Şirketler çalışanlarına maaş ödemelerini bankalar üzerinden yaparlar. Bunun yanında kişiler; maddi sıkıntılarını gidermek için bankalardan daha iyi bir alternatif bulamazlar.

Ev almak için, yeni bir araç almak için ya da bütçelerine ağır gelen herhangi bir ürünü satın almak için bankalardan kredi ya da kredi kartıyla yararlanırlar.

Kredi kartları; bankalar müşteri kredi notu başta olmak üzere limitleri dahilinde alışveriş imkânı sunan bir banka ürünüdür. Kredi kartlarının herhangi bir kullanım kısıtlaması yoktur. Yani kartınıza aylık çıkan borcu kusursuz öderseniz çok avantajlı bir karttır. Fakat kredi kartlarıyla yaptığınız alışverişler bütçenizi sıkıntıya düşürüyorsa maddi ve manevi olarak sizleri zora sokacaktır.

Kredi kartlarının en büyük avantajlarından birisi de taksitli alışveriş seçeneğinin olmasıdır. Belirli sektörlerde bankanın belirlediği oranlarda kredi kartıyla yaptığınız alışverişi kolaylıkla taksitlendirebilirsiniz. Bu taksitler çoğu zaman faizsiz olsa da bankanın inisiyatifine göre küçük bir faiz de aldığı görülmektedir.

Kredi kartına yapılan fazla ödemeler nasıl alınır?

Kredi kartlarına her ay yaptığınız alışverişe göre bir borç bakiyesi çıkar. Bu borç bakiyesine ekstre adı verilir. Tarafınıza çıkan ekstreler banka tarafından size bildirilir. Bu ekstrelerin bir son ödeme tarihi vardır. Ekstre içerisinde dikkat etmeniz gereken iki tutar bilgisi vardır. Bunlar asgari ödeme ve borç kapama bakiyeleridir.

Asgari ödeme; kredi kartınıza yatırmanız gereken en düşük tutarı belirler. Bu tutarın altında yaptığınız ödemeler kredi notunuzun düşmesine sebep olur. Ayrıca kredi kartınıza bir sonraki ay gecikme faizi işlenmesini sağlar. Asgari tutarı yatırmanız halinde kredi notunuz düşmez, sadece tarafınıza bir sonraki ay gecikme faizi yansıtılır.

Kredi kartınızın ekstresinde belirtilen borcun tamamını yatırırsanız herhangi bir faiz tarafınıza yansımaz ve kredi notunuz olumlu yönde ilerler. Kredi kartınıza yatırdığınız fazla bir ödeme tutarı varsa bunu almak istiyor olabilirsiniz.

Kredi kartınıza yatırdığınız fazla parayı almak için ilk olarak bu tutar kadar alışveriş yapabilirsiniz. Yani; kredi kartınızın ekstresi 1000 TL olarak çıktıysa ve sizler de 2000 TL yatırdıysanız 1000 TL fazla bakiyeniz bulunmaktadır. Bu tutarı dilerseniz alışverişlerinizde herhangi bir faiz işlemeden kullanabilirsiniz.

Yatırdığınız fazla tutarı almanın bir diğer yöntemi de nakit olarak bu paranın iadesini istemektir. Kredi kartınızın bağlı bulunduğu bankanın şubesine ya da bankanın müşteri hizmetlerine durumunuzu anlatarak fazla tutarı alabilirsiniz. Talebinizin olumlu sonuçlanması halinde vadesiz mevduat hesabınıza fazla yatırdığınız tutar hemen işlenir.

Kredi kartınıza yatırdığınız fazla bir tutar varsa; sistem yeni bir ekstre kesilene kadar kartınıza para yatırma limit kısıtı koyabilir. Bunun yanında fazla yatırılan tutarlar kredi kartınızın hiç borcu olmaması halinde tarafınıza iade edilir. Yani; kredi kartınızın limiti 2000 TL varsayalım. Bu ay tarafınıza 1500 TL ekstre çıktı. Sizlerde kartınıza 1600 TL yatırdıysanız bankanızdan 100 TL iade alamayabilirsiniz. Fakat kartınıza 2100 TL yatırdıysanız iade olarak 100 TL alma hakkınız doğacaktır.

Kredi kartınıza yapılan tüm fazla ödemeler kredi notunuzu hiçbir şekilde etkilemez. Kredi kartınıza fazla para yatırdıysanız, bu tutarın iadesini istemek yerine alışverişlerinizde kullanmak sizin yararınıza olacaktır. Yatırdığınız fazla parayı dikkate alarak, alışverişinizi o ölçüde taksitlendiremezsiniz. Yani kredi kartına yatırılan tutar kadar alışveriş yapmayı kendinize limit olarak belirlediyseniz, bu alışverişinizi tek çekim halinde yapmanız gerekir. Kart borcunuzun her ay tamamını ödüyor olmanız, banka gözünde sizi limit arttırma talebine onay verilesi bir müşteri konumuna sokacaktır. İmkanınız varsa kesinlikle ekstre  borcunun tamamını ödeyerek not yükseltmeye gitmelisiniz.

Araç çubuğuna atla