Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59
Kripto Paralara Başlama Rehberi – Finansal Günlük
 • %
 • %
 • ALTIN (TL/GR)
  497,60
  % 1,39
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  380799,674
  % -0,56
 • BIST 100
  1.390,34
  % -0,79

Kripto Paralara Başlama Rehberi

Kripto Paralara Başlama Rehberi

Kripto paralar hayatımıza girdiği günden beri cazibesi ile dikkat çeken yatırım araçları arasında yerini almayı başardı. Mazisi çokta eski olmasa da haklı yerini bitcoin borsası ile korumakta ve yatırımcı sayısı her geçen gün artmaktadır. Şimdi bu sürecin içerisinde yatırımcı olmak isteyen ve bitcoin hakkında bilinmesi gerekenleri “Kripto Paralara Başlama Rehberi” ile bilinmesi gerekenleri paylaşacağız. Hadi şimdi hep birlikte bitcoin ve kripto paralara yakından bakalım.

Bitcoin ve Kripto Para Yasal Mıdır?

Bitcoin: Sanal camianın bankası ve bağlı bulunduğu devleti bulunmayan para birimidir. Yatırımcısının güncel takip edebileceği bitcoin borsası ile artış ve azalışlardan anında vilgi sağlaması mümkün oluyor. Bitcoin yatırımcısı sayısı dünyada olduğu gibi ülkemizde de yatırımcı sayısını her geçen gün artmakta. Bu artış ilerleyen dönemler de istikrarını koruyacak mı ya da hızlı bir düşüş mü yaşayacak önceden kestirmesi zor görünüyor. Bitcoin ve kripto paralar her ne kadar geleceğin alternatif para birimi olarak görünsede yasalar ile desteklenmediği bilinmeli yatırım aracı olarak seçilirken bu özelliği dikkate alınmalıdır. Kimi devletlerin merkez bankaları bitcoin borsasını balon yatırım olarak gördüğü için “Balon bir gün patlarsa kimseyi suçlamayın” diyerek yatırımcıların güvenli limanları tercih etmesi için uyarılarda bulunuyor.

Ülkemizde de durum aynı resmî kurumların ve merkez bankasının bitcoin ve kripto paralar ile ilgili ihracı söz konusu olmadığını ve bu tip para birimlerinin yasal düzenlemenin ülkemizde bulunmadığını dikkat çekmektedirler. Diğer yandan ilerleyen süreçte gerekli yasal düzenlemeler ile sanal para finansal istikrara katkı sağlayacağı görüşü de mevcut.

Öte yandan 21 milyon adet üretim sınırı olması sebebiyle enflasyon ve çökme riski oldukça düşük. Bunun için yatırımcıların ilgisini çekerek tercih sebepleri arasında yerini alıyor.

Kısa Tanımı ile Bitcoin Nedir?

Borsa da kısaltması BTC olan bitcoin için şöyle bir şey söylemek mümkün. Yatırım yapmak istiyorsunuz tercihler arasında altın, gümüş gibi madenler var yatırım miktarınız kadar alıp saklıyorsunuz. Bitcoinde aynı bu mantıkla üretilmiş sınırlı sayıda elektronik maden olarak değerlendirebiliriz. Altın madenlerini doğadan çıkararak işlenip elde edilmesi gibi elektronik ve karmaşık şifreler ile oluşturulmuş dijital ortamda üretilmekte. Sınır sayısına ulaşıncaya kadar da bitcoin madenciliği devam edecek ve bu sayede alım satım yoluyla el değiştirerek kendi borsasında hareketliliği devam ettirecek.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Kripto paraların el değişmesi yani alım satımı için oluşturulmuş yerli ve yabancı birçok platform bulunuyor. Bir dahaki yazımızda bu platformlardan da bahsedeceğiz. Alım satımın gerçekleştiği platformlarda bitcoin yatırımcılarına kredi kartından hesaptan havaleye kadar birçok opsiyon ile işlemlerini gerçekleştirme imkanı sunuluyor. Mevcut koşulda yatırım yapacak miktarın karşılığı olan aynı çeyrek altının fiyatı gibi belirli emtiya karşılığa denk gelen bitcoinlerden sahip oluyorsunuz.

Bitcoinlerin Değeri Nasıl Artıyor?

Tüm kıymetli emtialar gibi yaşanan arz talep dengesinin inişi ve çıkışı kripto paralarınızın değerini belirliyor. Bunun yanı sıra alış ve satışa yönlendiren ekonomik ve ülke bazlı olaylarda kripto piyasasının anlık dalgalanmasına sebep oluyor. Tüm bu gerçekliği ile geleceğin yeni nesil dijital parası bitcoin hakkında çok şeyler konuşmak mümkün olacak. Gelişmelerin yakından takipçisi ve sizlere yeni bilgiler sunmaya devam edeceğiz.

 

 

Araç çubuğuna atla