• AMERIKAN DOLARI
  7,6431
  % 1,45
 • € EURO
  9,0807
  % 1,08
 • ALTIN (TL/GR)
  415,57
  % 1,06
 • £ POUND
  10,5814
  % 1,35
 • ¥ YUAN
  1,1714
  % 0,95
 • РУБ RUBLE
  0,1024
  % 0,81
 • BITCOIN/TL
  381245,416
  % -0,84
 • BIST 100
  1.540,28
  % -0,11

Mimar Ne Yapar? Görevi Nedir?

Mimar Ne Yapar? Görevi Nedir?

Türkiye üzerindeki en popüler ve en çok tercih edilen mesleklerin birisi de “mimarlık” mesleğidir. Sadece Türkiye değil dünya üzerindeki binlerce kişi mimarlık yapmak istemektedir. Mimarlık geleceğin meslekleri arasında da yer almaktadır. Halk, mimarlık mesleğine yüksek saygı göstermektedir. Mimarlık mesleği ile alakalı en önemli konu ise maaşlarıdır. Mimarların maaşları ve kazandıkları ücret oldukça yüksektir. Peki mimar maaşları 2020 de ne kadar? Mimar görevleri nedir ? Mimar ve iş yapar? Özel sektörde mimar maaşları 2020 ne kadar? Devlette mimar maaşları 2019 da ne kadardır?

Türkiye üzerinde oldukça ilgi gören mimarlık mesleği ne kadar ilgi görse de herkesin bilmediği ve merak ettiği bazı unsurlar vardır. Bu nedenle “mimar ne iş yapar” veya “mimar görevleri nelerdir?” sorularını halkın aklında bir soru işaretidir. Mimarların A’dan Z’e yüzlerce değişik denklemde sorumluluğu vardır. Mimarlar ofiste veya sahada onlarca sorumluluğa sahiptir. Peki mimar görevleri nelerdir?

Mimarlar bu zaman dek bilimsel yönden geliştirilmiş yöntemleri özümser ve yeni tekniklerin geliştirilmesinde rol oynar.

Mimarın görev bölgeleri arasında arasın da inşaat sahaları ve ofisleri de bulunmaktadır. İnşaat modeli ve inşaat çalışma şekli hususunda çalışmalar yürüten mimarlar müşteriler ile de düzenli olarak diyalog halindedir.

Mimarlar projeler ve kendisine gelen işlerin kapsamında tasarımlar yapar. Tasarım yetenek işi olduğundan ince detayları ile yapan mimarlar yüksek ilgi görmektedir. Örneğin inşa edilmek istenen binaların tasarımı mimar yapmaktadır. İnşaat projelerinin tasarım planı, proje planı ve rehabilitasyonu gibi işler mimarların sorumluğu altındaki görevlerdir. Mimarlar ise bu projeler için planlar ve çizimler yapmaktadır. Ayrıca proje için zaman çizelgesi, maliyet sınırı ve çalışma stili konusunda da planlar yürütmektedir.

Mimar saha içerisinde her türlü personel ile iletişim halinde olmaktadır. Ayrıca çalıştığı kuruluştaki diğer departmanlarda çalışan personellerle de iç içe bir durumdadır.

Mimar sadece binanın veya yapının dışına değil içine de önem vermektedir. Binaların görünüm dizaynını ve işlevini iyileştirmek de onun için ilk hedeflerden birisidir. Bu işlem doğrultusunda tespit edilen problemler için çözüm üretir ve çözüm bulma arayışına girer.

Mimarin görevlerinden birisi de proje kapsamında talimatlara uyulup uyulmadığını da denetlemektir. İnşaat ya da çalışma sahası içerisinde çalışmalar yürütmektedir.

Mimarlar kentleşme konusunda da aktif olarak faaldirler. Akademik olarak ve teknik olarak çalışmalar yapmaktadırlar.

Ayrıca işlemleri sadece akademik ve teknik olarak da sınırlı kalmaz bilimsel faaliyetlerde de görev alırlar. Rapor hazırlar konular hakkında makaleler de yazar incelemeler de yaparlar.

Mimar görevli olduğu projelerde güvenliği benimser. Yol ve trafik kontrolü, hava kontrolü gibi unsurların yanında fiziksel pek çok değişkeni gözden kaçırmadan hesap ederek projelerini tamamlamaktadır.

Mimar Maaşları 2020 Ne Kadar?

Mimarlık Türkiye içerisinde binlerce kişinin hayalini süslemektedir. Özel bir yetenek gerektiren mimarlık kimi kimselere oldukça hitap eder ve oldukça benimsenmektedir. Bu nedenle mimarlar yaptığı işleri eğlenerek yapmaktadır da diyebiliriz. Peki hem hoşumuza giden mesleği yapmak, hemde maaş almak fikri aklımıza güzel görünüyor ise mimarlar ne kadar maaş almaktadırlar?

Mimarlar ve Mühendisler 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak toplam %4,31 oranında maaş artışı alacaklar.

Ayrıca aralık ayı içerisinde gerçekleşecek brüt asgari ücret rakamına göre belirlenecek Asgari Geçim İndirimi Tutarları da kamu maaşlarının aylık net ücretine artış olarak yansıma yapacaktır.

Ancak, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli maaş oranının ne kadar olacağı 3 Ocak 2020 Cuma günü tam olarak belli olacak.

Bu durumların içerisinde enflasyon artış oranının 2019 Ekim ayına ilişkin açıklanmış noktada kalacağından hareketle, kadrolu mimarların 15 Ocak 2020 net maaşlarının konusunda net bilgisi olmadığından asgari geçim indirimi ile aile yardımı hariç 0,31 enflasyon farkı ile en düşük mimar maaşı 5.645 TL olacak. En düşük baş mimar maaşı ise 6,153 TL olacak diyebiliriz. Özel sektör içinde mimar maaşları %10 daha fazla olarak başlayarak 15 bin TL civarlarına kadar çıkabilmektedir. Kişinin derecesine göre bu miktar artmaya devam etmektedir. Yeni mimar 5.645TL ile maşlar 6,153 liraya kadar kıdem kazandıktan sonra baş mimar olarak devam eder.

Araç çubuğuna atla