• AMERIKAN DOLARI
  7,6447
  % 1,45
 • € EURO
  9,0787
  % 1,04
 • ALTIN (TL/GR)
  412,08
  % 0,22
 • £ POUND
  10,5692
  % 1,23
 • ¥ YUAN
  1,1711
  % 0,91
 • РУБ RUBLE
  0,1023
  % 0,69
 • BITCOIN/TL
  378657,709
  % -1,25
 • BIST 100
  1.546,04
  % 0,26

OSB Levha Nedir? 2020 yılı Güncel Fiyatları ve Ölçüleri Nelerdir?

OSB Levha Nedir? 2020 yılı Güncel Fiyatları ve Ölçüleri Nelerdir?

Çağımızda teknolojik gelişmeler yakından takip edilmekte ve çıkan her yeni gelişme hemen hayatımızın bir kesiminde yerini almaktadır. Günümüz insanları da güncel gelişmeleri izleyerek hayatına yön vermektedir. OSB terimi 2000’li yıllarda ülkemizde duyulmaya başlandı. Yönlendirilmiş yonga levha ya da Plaka levha anlamına gelmektedir. OSB neme ve rutubete karşı dayanıklı bir malzemedir. Yapı ve mobilyalarda kullanılan bu ürün günümüz inşaat firmalarının ve mobilya firmalarının vazgeçilmez en önemli üretim malzemeleri arasındadır. OSB’in yük taşıma kabiliyetleri oldukça yüksektir. Birçok malzemeye göre fiyatları daha makul seçenekler içerir. Kullanım kolaylığı sağlaması ve stoklama, taşıma kolaylığı sağlayan bu ürün çokça tercih edilmektedir.

OSB Hangi Alanda Tercih Edilir

Günümüzde inşaat sektörü sürekli kendini yenileyerek ve katlanarak gelişen bir sektördür. Yeni çıkan her ürün hemen inşaat firmalarının dikkatini çekmektedir. Çünkü ülkemizde hiç beklemediğimiz anlarda depremler, yangınlar, çökmeler gibi aksilikler yaşanmaktadır. Bu sebeple hem insanlar hem de inşaat sahipleri önceden bazı önlemleri alarak işe başlıyorlar. OSB en çok mobilya ve yapı sektöründe tercih edilen bir üründür. Genelde yapılan binaların çevre güvenliğinin sağlanmasında, ara bölme duvarlarda, asma kat diye adlandırılan alanlarda, zemin yerlerinin düzeltilmesinde, çatı kaplamalarında kullanılır. Ayrıca bu ürünün farklı kullanım alanları da bulunmaktadır. Ambalaj kutu yapımında ve reklam panolarının hazırlanmasında da OSB kullanılır.

OSB Levha Ölçüleri

Son yıllarda önemi giderek artan OSB levhalar sağlamlığı ve şıklığı ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Duvarların ve çatıların kaplamalarında kullanılan bu ürünün ölçüleri farklı seçenekleri üretiliyor. Kaliteli ve dayanıklı olan OSB levhalar osb1 osb2 osb3 osb4 diye kategorilere ayrılır. Bu ürünün dayanaklığı birden dörde doğru artarak devam etmektedir. Osb1 ve osb2, osb3 ve osb4 kadar kaliteli olmasalar bile bu ürünlerde suya dayanıklılık açısından son derece önemlidir. Mesela osb2 levhaların ölçülerine bakacak olursak 183×244 ve 183×122 ebatlarında olup, kalınlıkları ise 9, 11, 15, 18, 22 mm olarak imal edilir.

OSB Levha Fiyatları

Osb levhalar yapı malzemeleri içinde büyük bir yer edinen oldukça ekonomik sağlam ve dayanıklı olan bu ürün yeni yapılan tüm binalarda ve çatılarda tercih edilmektedir. Özellikle çatı yalıtımı için çokça tercih edilen bu ürün eski kullanılan ürünlere nazaran daha kaliteli sonuçlar vermektedir. Her ne kadar osb levhalar kendi aralarında kalite yönüyle farklılık gösterse de bu ürünlerin en önemli ortak yönleri suya karşı son derece dayanıklı üretilmişlerdir. Osb levhalar oldukça ekonomik ve görsel manada da şık bir şekilde durmaktadır. Osb levha fiyatlarına bakacak olursak bu fiyatlar kendi arasında farklılık göstermektedir. Fiyatları belirleyen hususlar şöyledir; osb levhanın kalınlığı, palet sayısı ve osb levhaların boyutlarına göre fiyatlar belirlenmektedir. Ayrıca osb levha kategorilerindeki kalite de fiyat noktasında belirleyici olmaktadır.

OSB Levhalarda Boya Seçimi

Teknolojinin bir getirisi olan osb levhalar neme ve suya karşı oldukça sağlam bir şekilde imal edilmiştir. Bu levhaların dış kısımları ahşap olmaları sebebiyle istenilen renk boya ile boyanabilir. Levhalar dış duvar ve çatı kaplamalarında kullanıldığı için önce bu levhalar iç içe geçirilir. Kesinlikle aralarda su sızması veya küçük böceklerin oluşması mümkün değildir. Levhalar üzerine ilk önce mavi bir boya çekilir. Daha sonra balmumu ile ince bir tabaka geçilir. Bu işlemler yapıldıktan ve birleşme işleri bittikten sonra OSB levhalarınızı istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Bu durum tamamen kişilerin tercihine bırakılan bir aşamadır. Tabi kullanılacak boya noktasında da dikkatli olmak gerekir ve kaliteli ürünler kullanılması tercih edilir.

OSB Levhaları Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Ekonomik ve pratik kullanım sağlayan osb levhalar kullanılırken ileride herhangi bir sorun yaşamak istemeyenlerin dikkat etmesi gereken birtakım hususlar bulunur. Bunlar, osb levhaları yerleştirirken levhalar arasında 3 mm boşluk bırakılmalıdır. Bunun nedeni ileride bir genleşme durumu olabilir. Bu levhaları kesinlikle sürekli ıslak olan banyo gibi alanlarda tercih etmeyiniz.  Osb levhalara uygun çivilerin kullanılması önerilir. Osb levhalarını ister dışarıda ister içeri alanlardaki kullanımlarda renk seçimi kişilere aittir. Ağaç işleme aletleri ile osb levhalar üzerinde de istediğiniz işlemi yapabilirsiniz. Çünkü bu levhalar oldukça esnek ve şekil verilebilir durumdadır.

 

 

Araç çubuğuna atla