• AMERIKAN DOLARI
  7,4294
  % 0,98
 • € EURO
  8,9820
  % 0,15
 • ALTIN (TL/GR)
  412,24
  % -1,48
 • £ POUND
  10,3601
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  1,1472
  % 0,90
 • РУБ RUBLE
  0,0998
  % 1,17
 • BITCOIN/TL
  346117,420
  % -2,01
 • BIST 100
  1.471,39
  % -1,13

PTT Çalışma Saatleri Öğle Molası Kaçta?

PTT Çalışma Saatleri Öğle Molası Kaçta?

İşte iletişim, kargo, EFT, havale, fatura ödemesi ve benzeri gibi işlerde önemli rolü olan, hatta bu işlemlerde sektörünün öncüsü sayılan, A Milli takımımızın ve Voleybol Milli takımımızın resmi kargo tedarikçisi olan PTT kurumu hakkında genel bilgiler…

PTT Kurumu şubeleri hafta içi her gün sabah 8.30 da açılıyor. Öğle molasına 12.30 saatinde giriyor ve 13.30’da tekrardan açılıyor. Akşam saat 17.00’da kapanıyor. Hafta sonu ise sadece belli şubeler Cumartesi günü 8.30’dan 13.30’a kadar hizmet vermektedir. İl ve ilçenizdeki açık PTT şubelerini aşağıdaki numaradan öğrenebilirsiniz.

 

PTT İletişim Numarası: 444 1 788

PTT hizmet alanları

PTT kargo hizmeti ile PTT şube çalışma saatleri içinde yasaklı madde olmayan her ürününüzü kolayca gönderebilirsiniz. Yapmanız gereken ürünü paketlemeden şubeye götürüp kargo bilgilerini doldurup şubeye teslim etmektir. Ürünlerinizin kargo ücreti ürününüzün ağırlık ve desi değerine göre hesaplanır. Desi değeri ürününüzün en, boy, yükseklik değerlerinin çarpımını 3000’e böldüğünüzde çıkan değerdir. PTT kargoda 0-1000 gram arası ürünlerinizden il içi 11,75TL il dışı 16,25TL, 1001-2000 gram arası ürünlerinizden il içi 15,75TL il dışı 18,25TL, 2001-3000 gram arası ürünlerinizden il içi 16,25TL il dışı 20TL ve 3001 gram sonrası her bir KG/DESİ kesrinden birim başı 1,80TL alınmaktadır.(Ocak 2020 itibarıyla güncel değerlerdir.) Gıda gönderimleri için ise hızlı bozulmayan, güzel muhafaza edilen, kırılıp ezilip akmayacak ürünlerin kabulü yapılmaktadır.

 

PTT Kurumu ile kargo dışında yurtiçi yurtdışı para gönderimi yapabilirsiniz. Yurtiçi işlemleri için genelde Havale, PARAPOSTA ve UPT yolu kullanılır. Yurtdışı işlemleri için ise UPT ve WesternUnion kullanılabilir.

Ülke genelinde herhangi bir PTT işyerine başvurarak istediğiniz ad ve adrese anında havale gönderebilir hatta havalelerin alıcı konutlarında ödenmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlemi, posta çeki hesabınız olması ve Merkezlerimizden hesabınızı interaktif kullanıma açtırmanız durumunda interaktif posta çeki hizmeti ile bilgisayar veya cep telefonunuzdan internet bağlantısının olduğu her yerde gerçekleştirebilirsiniz.

Gönderdiğiniz havaleler çevrimiçi olarak anında varış yerlerine iletilmektedir. Havalelerinizi USD veya EURO olarak da gönderebilirsiniz.

Havalelere uygulanan ek hizmetler şunlardır;

Konutta Teslim: Belli bir miktara gönderdiğiniz havalenin alıcının adresinde ödenmesini isteyebilirsiniz.

-Postrestant (PTT İşyerinde Teslim): Havalenizi istediğiniz PTT işyerinde ödenmek üzere gönderebilirsiniz.

-Telefonla Haber Verme: Bu ek hizmet ile alıcıya havalesinin geldiği bilgisinin telefonla haber verilmesini isteyebilirsiniz.

Aktif bank Ucuz Para Transferi (UPT) ile yurtiçi yurtdışı Türk Lirası, USD ya da EUR cinsinden para transferi yapabilirsiniz. UPT sistemi banka ve diğer para transferi şirketlerinden daha kolay, ucuz ve hızlıdır.

PARAPOSTA, PTT İşyerlerinden veya interaktif kanallarından bankalara, bankalardan PTT Posta Çeki Hesaplarına kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde para göndermeyi sağlayan para transferi markasıdır.

PTT’de hesabı olanlar, PTT İşyerlerinden veya kurumun interaktif kanallarından Posta Çeki Hesabını kullanarak hesaba, IBAN’a ve Kredi Kartına TL cinsinden para gönderebilmektedir. PTT’de hesabı olmayanlar, PTT İşyerlerinden nakit olarak, Hesaba, IBAN’na ve Kredi Kartına TL cinsinden para gönderebilmektedir. WesternUnion, PARAPOSTA, UPT, Havale işlemleri hakkında detaylı bilgi almak için PTT şubelerinden, PTT resmi internet sitesinden ve PTT iletişim numarasından yardım alabilirsiniz.

PTT Kurumu ile fatura ödemesi, ceza ve aidat ödemesi, e-devlet şifre işlemleri, HGS ödemesi, iletişim hizmetleri, mektup, iadeli taahhütlü gönderiler, posta gönderimi, Sigortacılık işlemleri, TCDD bilet alma işlemi, Arama Kartı satışı (Türk Telekom A.Ş.-İkon İlet. Telekomünikasyon A.Ş.-IPC Telekomünikasyon Tic. Ltd. Şti.-A Plus Teknoloji ve İlet. Hzm. San. ve Tic. Ltd. Şti.),GSM TL yükleme(Pttcell-Turkcell-Vodafone-TT Mobil ),PTTCELL abonelik işlemi, İninal Kart, Passolig Kart, PARRA Kart, PAYCELL Kart satışı yapılmaktadır.

E-devlet ilk şifre alma işlem ücreti için 2TL alınmaktadır ve sonraki alınan her şifresi için 4TL tahsil edilmektedir.

Pttcell fatura tahsilâtı işlemleri işlem ücreti alınmadan yapılmaktadır.

Diğer GSM şirketlerine ait fatura tahsilâtlarında 1 TL işlem ücreti alınmaktadır.

İninal kart için ise 5TL ücret alınmaktadır.

Mektup ve posta kartı için birim başına 2.40TL, Faks ücreti için sayfa başına 5.5TL alınmaktadır.

Araç çubuğuna atla