• AMERIKAN DOLARI
  7,6667
  % 1,74
 • € EURO
  9,1076
  % 1,32
 • ALTIN (TL/GR)
  411,59
  % 0,10
 • £ POUND
  10,5921
  % 1,45
 • ¥ YUAN
  1,1731
  % 1,08
 • РУБ RUBLE
  0,1026
  % 0,95
 • BITCOIN/TL
  379703,534
  % -1,11
 • BIST 100
  1.544,87
  % 0,19

Sermaye Artırımı Nedir?

Sermaye Artırımı Nedir?

Her yatırımcı zorunlu ve isteğe bağlı olarak yapılan sermaye artırımını bilmelidir. Sermaye artırımı işlem gören şirket hisselerinin fiyatları üzerinde etkilidir. Yatırımcılar alış ve satış talimatı vermeden önce, sermaye artırımı durumuna dikkat ederler. Tecrübeli bir yatırımcı sermaye artırımının yatırım karlarını etkilediğini çok iyi bilir.

Sermaye artırımını şirketler isteğe bağlı veya zorunlu nedenlerle yaparlar. Bu durum hem şirketler için hem de yatırımcılar için yüksek fayda sağlar. Kısa vadeli hisselerdeki belirsizlik net bir şekilde görülmez. Uzun vadede yatırımların başarılı olması durumunda bilançolardaki iyimser beklenti gözle görülür.

Sermaye artırımı şirketlerin bilançosunda gözüken sermayenin belirli bir miktar artırılması anlamına gelir.  Bu işlem, zorunlu nedenlerle yapılabileceği gibi isteğe bağlı olarak da yapılır. Sermaye artırımı şirketlerin kendilerine yeni sermaye yaratma isteklerinden dolayı ortaya çıkmıştır. Şirketlerin elde ettikleri sermaye ile yeni yatırımlar yapabilirler.

Sermaye artırımı zorunlu sebeplerden dolayı yapılıyorsa bu durum farklı sonuçlar doğurur.  Örneğin, şirketin sermayesinin kanunda belirtilen asgari sermaye sınırının altına düşmesi durumunda şirket mecburen sermaye artırımına gider. Şirketler yeni yatırımlar yapmak istediklerinde, bilançolarını güçlendirmek istediklerinde, yeni kredi alarak daha büyük yatırımlar yapmak için sermaye artırımına giderler.

Sermaye Artırım Çeşitleri Nelerdir?

Sermaye artırımı farklı şekillerde yapılır.  Sermaye artırımı isteğe bağlı ve zorunlu olmak üzere iki şekilde yapılır. Sermaye artırımı hangi sebebe bağlı olarak yapıldıysa uygulama yöntemi de o sebebe bağlı olarak değişiklik gösterir. Sermaye artırımı bedelli ve bedelsiz olmak üzere 2 şekilde yapılır.

1- Bedelli Sermaye Artırımı: Bedeli sermaye şirketlerin kendisine kaynak yaratmak amacıyla piyasa değerini belli oranda arttırmasıdır. Şirket hissesini elinde bulunduran ortaklar yeni dağıtılan hisselere belirli bir bedel ödeyerek sahip olurlar. Böylece şirketteki paylarını sermaye artırımı öncesine göre aynı seviyede tutarlar. Yatırımcılarda eğer aksi bir durum yoksa sermaye artırımına katılabilir.

2- Bedelsiz Sermaye Artırımı: Bedelsiz sermaye artırımının bedelli sermaye artırımından farkı şirketin piyasa değerinin değişmemesidir. Bu artırımda şirketin ödenmiş sermayesi değişir. Bedelsiz sermaye artırımı sonucu şirketler kendilerine yeni nakdi finansman sağlayamazlar.

Hisse senedi sayısı artan bir şirketin piyasa değerinin değişmemesi bedelsiz sermaye artırımının yapıldığı gün hisse senedinin nominal fiyatı bedelsiz sermaye artırım oranı kadar değer kaybetmesinden dolayıdır.  Bedelsiz sermaye artırımda amaç, birikmiş kaynakları şirketin ödenmiş sermayesine dâhil etmektir.

Sermaye Artırımı Nasıl Yapılır

Borsada anonim şirketler işlem görür. Anonim şirket demek belli bir sermayesi ve payları eşit şekilde bölünmüş olan şirket demektir. Sermaye artırımı yapmak isteyen şirketler genel kurulunu toplayarak sermaye artırımı yapılmasını oylamaya sunarlar. Oylamada Türk Ticaret Kanunu’na göre oyların 2/3 çoğunluğun sağlanması durumunda şirketler sermaye artırımına gidebilir.

Sermaye artırımı oranının ne olacağı, hangi kaynaklardan karşılandığı, rüçhan hakkı kullanımının durumu gibi konular genel kurulda tartışılır. Yapılması gereken işlemler yapılarak sermaye artırım süreci başlatılır.

Sermaye artırımının yapılabilmesi için şirketin önceki sermayesinin ödenmiş olması gerekir.  Ayrıca borsadaki şirketler halka açık olduğundan Sermaye Piyasası Kurulu’ndan gerekli izinler alınmış olmalıdır. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra sermaye artırımı sonucunda çıkarılacak olan yeni hisse senetleri, Takasbank ve Merkezi Kayıt Kuruluşu’na bildirilip işlem tamamlanır.

Bedelsiz sermaye artırımı değeri kesin olmayan varlıklar bu sürece mahkemece atanmış bilirkişiler aracılığıyla dahil edilir. Bilirkişiler değeri net olarak saptanmayan varlıklara değer belirleyerek bu gayrimenkullerin sermaye artırımında kullanılmasına olanak sağlar.

 

 

 

Araç çubuğuna atla