• AMERIKAN DOLARI
  7,4508
  % 0,03
 • € EURO
  8,9796
  % -0,11
 • ALTIN (TL/GR)
  410,96
  % 0,12
 • £ POUND
  10,4010
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  1,1523
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,1010
  % 0,10
 • BITCOIN/TL
  369234,519
  % -2,25
 • BIST 100
  1.531,44
  % 0,03

Sigorta Acentesi Nasıl Açılır?

Sigorta Acentesi Nasıl Açılır?

Sigorta acentesi ya da sigorta sözleşmeli sigorta şirketi temsilcileri olarak tanımlanır. Acenteliğinin temel görevi sözleşme yaptıkları sigorta şirketinin ürün ya da hizmetlerinin tanıtmak ya da pazarlama yapmaktadır. Görev ve sorumluluklarını bağlı oldukları sigorta şirketlerinin talimatlarına göre yaparlar. Sigorta acenteliğinin kazancı yüksek potansiyeli olduğundan dolayı günümüzde birçok kimsenin meslek seçiminde ilk tercihi bu alanda olmaktadır. Çünkü her geçen gün büyümekte ve gelişmekte olan bir sektör haline gelen sigorta acenteliği bireysel girişimciler için oldukça ideal bir seçenek olmaktadır. Dolayısı ile bu sektörün içinde olmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan birisi de sigorta acenteliği nasıl açılır ve nasıl bir yol izlenir gibi konular olmaktadır.

Sigorta Acenteliği Açmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de sigorta sektörü oldukça geniş bir potansiyele sahip olup, günden güne de büyümeye devam etmektedir. Bu sektöre bireysel olarak girmek isteyenlerin de tercih edebileceği en kolay yol sigorta acenteliği açmaktır. Ancak şöyle bir durum var ki bu sektörde başarılı olmak istiyorsanız bilgi ve deneyiminizin olması şarttır.  Sigorta şirketleri arasında önemli bir rekabet olduğundan dolayı mutlaka kendinize güvenilir bir ortak bulmanız gerekmektedir. Eğer bu sektörde tecrübeniz yoksa öncelikle sigorta şirketlerinde bir süre çalışarak deneyim kazanmanızı ve daha sonra bireysel olarak adım atmanızı tavsiye ederiz.

Sigorta Acenteliği Kar Marjı Nedir?

Sigorta sektörü ülkemizde ve dünyada hızla gelişmektedir.  Ülkemizde faaliyet gösteren sigorta acentelerinin sayısı neredeyse 20 binden fazla olup ve bu acentelerde da yaklaşık 65 bin kişi çalışmaktadır. Sigorta şirketlerine baktığımızda ise yaklaşık 40’a ya da firmanın faaliyet gösterdiğini görüyor ve sektörel kâr marjının da B 1 Milyar Türk lirası olduğunu düşünürsek, sigorta acenteliğinin karlı bir meslek olduğunu vurgulaya biliriz.  Peki, bireysel olarak sigorta acentesi açmak istiyorsanız bunu karı ne olabilir. Gelin birlikte hesap edelim.  Sigorta acentesinin kâr marjının %9 ile %17 arasında değiştiği söyleniyor. Bu doğrultuda bir hesap yapacak olursak; bin liraya bir trafik sigortası yaptığınızda sizin kazancınız ise 90 ile 170 Türk lirası arasında bir kazancınız olabiliyor. Aylık kazancınızı ise müşteri sayınıza göre farklılık göstermektedir. Aylık minimum 4 ile 5 müşteri bulduğunuz zaman aylık temel giderinizi dışında minimum kazancınızı 20 bin Türk lirasına ulaşabilmektedir. Yani acentenize ne kadar fazla müşteri bulursanız kazancınız ol kadar fazla olacaktır. Hizmetlerinizi tanıtacak ve pazarlama yapacak bir iki kişi istihdam ederseniz sizin açınızdan daha avantajlı olacaktır.

Sigorta Acentesi Açmak İçin Gerekli Şartlar

Sigorta acentesi açmak için gereken şartların ne olduğuna bakmadan önce kimlerin sigorta açabileceği konusuna değinmekte fayda vardır. Üniversitelerin sigortacılık bölümünden mezun olmanız ve mesleki deneyiminizin olması en önemli şarttır. Üniversitelerin sigortacılık bölümünden iki yıllık mezunsanız minimum iki yıl da mesleki deneyiminizin olması gerekmektedir. 4 yıllık yüksek öğretim kurumundan mezun olmak ve bir minimum buçuk yıl mesleki deneyiminizin olması gerekmektedir. Sigorta acentesi açmak için gerekli diğer şartları detayları ise;

 •     Türkiye Cumhuriyeti devleti sınırları içinde yaşıyor olmanız
 •     2 yıllık sigortacılık ya da risk analizi yönetimi bölümlerinden mezun oluyor olmanız, işletme kuracak kişinin teknik personeli unvanı almış olması
 •     Ticari sicilinizi temiz olması
 •     Yaklaşık 25 bin Türk lirası ve daha fazla bir bütçeye sahip olmanız
 •     SEGEM belgesine sahip olmanız

Mesleki tecrübe süresini bitirmiş olmanız gibi birtakım şartlar ön görülmüştür eğer bu şartlara sahipseniz sigorta acentesi açmak için gerekli belgeleri toplayıp, ilgili yerlere başvuru yapmanız gerekmektedir.

Sigorta Acentesi Nasıl Açılıyor?

Sigorta acentesi açmak isteyenlerin mutlak bayilik fırsatlarına bakmaları tavsiye edilir. Yeterli miktarda sermayeye sahip değilseniz, tek başınıza açacağınıza sigorta acentesi size büyük sıkıntılar yaratabilir bu sebeple bir sigorta acentesinde istihdam etmeniz sizin için daha uygun olacaktır. Sigorta acentesi olmak ya da açmak isteyenler, Sigorta acentesi yönetmeliğini şartlarına uygun olmanız gerekmektedir. Kesinlikle gerekli eğitimleri de yerinde almanız gerekmektedir. Temelde basit bir iş gibi görünse de de alında sigorta sektöründe büyümek ve kâr marjınızı artırmak için gerekli konulara hâkim olmanız ve müşterilerinizin sorularına profesyonel cevap verebiliyor olmanız gerekmektedir.

 

 

 

 

 

Araç çubuğuna atla