• AMERIKAN DOLARI
  7,4294
  % 0,98
 • € EURO
  8,9820
  % 0,15
 • ALTIN (TL/GR)
  412,24
  % -1,48
 • £ POUND
  10,3601
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  1,1472
  % 0,90
 • РУБ RUBLE
  0,0998
  % 1,17
 • BITCOIN/TL
  346595,172
  % -0,43
 • BIST 100
  1.471,39
  % -1,13

Teğmen Nedir? Ne Demek? Maaşları Ne kadar?

Teğmen Nedir? Ne Demek? Maaşları Ne kadar?

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) dünyanın en eski ordu ve düzenli orduları arasında yer almaktadır. Mete Han, kendi döneminde onluk sistem ile birlikte Türk ordusunun ilk düzenli ordu temelini atmıştır. Dünyanın en güçlü orduları arasında yer alan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) en disiplinli ordular arasında ye r almaktadır. Kuvvetleri oldukça fazla caydırıcı gücü ile öne çıkmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yüz binlerce personel barındırmak ile birlikte askeri ve sivil personellerin eş zamanlı çalışması ile gücüne de güç katmaktadır. Bu nedenden dolayıdır ki disiplinli ve düzgün yönetime sahip olmak, yüz binlerce personel içeren bir kurum için pek de kolay değildir. Ordu içerisinde disiplini korumak, kurallara uyulmasını sağlamak hem de çatışma durumunda veya sahada ayrıca cephe gerisinde mükemmel senkronizasyonu sağlamak son derece zor bir konudur. İşte bu senkronizasyonu sağlamak için Türk Silah Kuvvetleri içerisinde çeşitli rütbeler vardır. Türk Silah Kuvvetleri içerisinde yer alan ve bu disiplin ile düzeni sağlayan subayların ne olduğu merak edilmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde binlerce görevli subay bulunmakta. Peki Subay maaşları ne kadar? Subay maaşı 2019 ne kadar, Teğmen maaşı ne kadar? Orgeneral maaşı ne kadar, Tuğgeneral maaşı ne kadar? Albay maaşı ne kadar? Yüzbaşı maaşı ne kadar? Binbaşı maaşı ne kadar? İşte merak ettiğiniz soruların cevabı.

Teğmen Nedir? Ne Demek?

Teğmen, Subay rütbesi içerisindedir. Subaylar Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde görev yapan ve en yüksek rütbelileri barındıran kısımdır. TSK bünyesinde yer alan bu subaylar, binlerce personeli emir-komuta zinciri içerisinde idare eder ve yönetir. “Teğmen nedir?” veya “Subay nedir” sorularına birden fazla cevap verilebilir. Subay için kısaca rütbeli asker diyebiliriz. Subaylar ordu içerisinde yönetim kısmından sorumludur, düzeni ve disiplini sağlayıp kurallara uyulup uyulmadığını kontrol eder. Türk Silahlı Kuvvetlerinde alt-üst ilişkisi ile yönetim mevcuttur. Ordu içerisindeki düzeni “Emir demiri keser” sözü ile anlayabiliriz. Subaylar ise işte tam olarak bu nokta da devreye girer. Alt-üst ilişkisi içerisinde en üst kademede alınan kararların en alt kademede uygulanmasını koordine etmektedir.

Subay genel olarak rütbeli askerlere denilir. Subay rütbe adı değildir. En alt rütbesi “asteğmen” rütbesidir. En yüksek rütbede ise “orgeneral” bulunmaktadır. Subayların kurmay olabilme hakları bulunmaktadır. Kurmaylık rütbesini kazanan subaylar “kurmay subay” olarak sınıflandırılırlar. Kurmay subay olabilmiş kişiler generallik rütbesine kadar yükselebilirler. Genelkurmay Başkanı TSK içerisinde en üst rütbe olduğu için en saygın rütbe de diyebiliriz. Çünkü orduyu yöneten en üst yetkili askeri personeldir. Deniz Kuvvetleri içerisinde rütbeler biraz daha farklıdır. General yerine Amiral rütbesi kullanılmaktadır.

Teğmen Maaşları Ne Kadar?

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev alan memurlar yıl başı ve yılın ikinci yarısında yapılacak olan enflasyon zammı vb. birçok unsur baz alınır. Buna göre de askeri personeller de kamu personeli olarak görev yaptığı için artışların içerisinde enflasyon oranından da faydalanılmaktadır. Askeri personellerde her birinin kendi içerisinde bulunan rütbelere göre farklılıklar yer almaktadır.  Bu kapsamlar içerisinde teğmen maaşı da değişmektedir. Subaylık rütbesi içerisinde teğmen, kıdemli teğmen, yüzbaşı, binbaşı, yarbay ve albay rütbeleri bulunmakta olup her rütbe farklı maaş almaktadır. Maaşlar görev yapılan bölgelere, operasyonlara ve görevlere göre değişiklik gösterebilir.

 • Yeni mezun teğmen 4.500 TL
 • Kıdemli teğmen 6.500TL- 7.300 TL
 • Üsteğmen 6.800 TL- 7.800 TL
 • Yüzbaşı 7.600 TL- 8.200 TL
 • Binbaşı 7.800 TL- 8.500 TL
 • Yarbay 7.500 TL- 8.500 TL
 • Albay 8.300 TL- 8.800 TL

Ülkemizde subay kaynakları genel olarak milli savunma üniversiteleri gibi genel olarak askeri kaynaklar yer almaktadır. Ülkemizde subay olabilmek için birtakım şartlar istenmekle birlikte bu şartlar arasında Türk vatandaşı olmak, en az 4 yıllık bir lisans mezunu olabilmek, KPSS’de istenilen puan türünden alt barajı aşmış olabilmek, 27 yaşının altında olmak, silah taşımaya engel herhangi bir durumunun olmaması gerekmektedir.

Subay çalışma saatleri: Türkiye’nin 81 ilinde ve yüz binlerce ilçede görev yapabilmektedir. Ayrıca yurt dışında Irak, Suriye, Afrika, Afganistan, Bosna, Katar gibi pek çok ülkede de görevlidirler. Subaylar sabah 08:00 ve akşam 17:00 mesaisi ile çalışmaktadırlar. Ancak nöbet veya alarm durumlarında gece gündüz görev yaptıkları bilinmektedir.

Araç çubuğuna atla