• AMERIKAN DOLARI
  7,5345
  % 0,28
 • € EURO
  8,9837
  % -0,40
 • ALTIN (TL/GR)
  411,34
  % 0,25
 • £ POUND
  10,4413
  % -0,27
 • ¥ YUAN
  1,1600
  % -0,09
 • РУБ RUBLE
  0,1016
  % 1,02
 • BITCOIN/TL
  364940,300
  % 0,21
 • BIST 100
  1.541,98
  % 0,26

Temettü Nedir, Nasıl Hesaplanır ve Dağıtılır?

Temettü Nedir, Nasıl Hesaplanır ve Dağıtılır?

Temettü, sade bir deyişle kâr payı oranının hissedarlara dağıtılması olarak adlandırılır. Borsaya giriş sürecinde ilk öğrenilmesi gerekenlerden biri olan temettü, en güvenli yatırım tipleri arasında yer alır. Şirket büyüdükçe, yatırımcının kaybetme ihtimali asla yoktur. Düzenli ve yavaş istikrarda bir büyümeye sahip olan şirketler, temettü dağıtımına gidebilirler. Bu dağıtım yılda bir ya da üç aylık periyotlarda gerçekleşebilir. Bazı şirketler nakit temettü dağıtımı yaparken, bazıları da hisse senedi olarak temettü verirler.

Şirketin kâr elde edeceği her an temettü dağıtılacağı anlamı taşımaz. Şirket, elde ettiği kazancın bir kısmını büyüme için kendisine alabilir. Geriye kalan kâr payının da tüm hissedarlara paylaştırılması yoluna gidilebilir.

Temettü Nasıl Alınır?

Yatırım yaparken, temettü dağıtan şirketlere dikkat eder ve hisse senedi alımlarınızı bu şirketler üzerinden yaparsanız, temettü alımına hak kazanırsınız. Şirketler, belirli günlerde temettü dağıtırlar. Dağıtım gününden en az bir gün önce bile şirkete hissedar olduysanız, kâr payı oranına hak kazanırsınız. Yatırım, strateji işidir. İyi bir araştırma ve planlama gerektirir. Kendinizi temettü dağıtımlarına göre planlıyorsanız, şirketleri yakından takip etmelisiniz. Şirket, kâr oranının en az %20’sini temettü olarak dağıtır.

Bu bağlamda şunu söyleyebiliriz, kazançtan vergiler dahil tüm giderler düşüldüğünde, elde kalanın en az %20’si temettü olarak dağıtılır. Belirlenen bir oran da şirketin büyüme adımı için şirkete yatırılabilir. Yatırımcının dağıtımda ne kadar hak kazandığıysa, sahip olduğu hisse senedi miktarına göre belirlenecektir. Kazanmayı arzu etmeniz kadar hisse alıyor olmanızın da bu bağlamda önemi yadsınamaz. Tabi borsada her türlü yatırım yapmanın kendine has oyun kuralları vardır. Yatırımcılık bilinci geliştirirken, öncelikle sanal olarak kendinizi tanımanızda yarar görüyoruz. Yatırım, sabır ve istikrar işidir.

Temettü Nasıl Hesaplanır?

Bireysel yatırımcılar, temettü gelirlerinden de %15 oranında vergi ödemekle yükümlüdürler. Hesaplarına yatırılan para, vergi düşülerek yatırımcılara sunulur.

Basit bir şekilde açıklamak gerekirse, Borsada 1TL olarak belirleyebileceğimiz bir bedele şirketin verdiği yüzdelik oranına göre temettü dağıtımı yapılır. Şirket %20 oranında temettü dağıtacaksa, her 1tl için 20kr ödeme alınır.

Temettü hakkında bilmeniz gereken önemli maddeler

 • Düzenli temettü dağıtan şirketler; şirket hisselerine sahip olan kişilerin, hisselerini daha çok elinde bulundurmalarını sağlar.
 • Bir şirketten temettü alabilmek için; şirketin temettü dağıtmadan önce hissenizin en az bir günlük işlem görmesi gerekmektedir.
 • Temettü olarak dağıtılan payınız; aksi bir durum olmadığı sürece ertesi günün öğle saatlerinde yatırım hesabınıza aktarılır.
 • Enflasyona bağlı olarak temettü hesaplamalarında risk faktörleri fazladır.
Temettü Yatırımında Kaybetmeden Kazanmak

Borsa, risklerle dolu bir olgudur. Yaptığınız yatırımın sonsuza kadar size kâr getireceği gerçeği yoktur. Temettü aldığınız şirketin zarar etmesi, sizin de zararınız demektir. Doğru bir strateji geliştirmek, olabilecek olanları önceden kestirmek, zararınızı minimum seviyede tutmanıza yardımcı olacaktır. Sonuçta, temettü dağıtan şirketler, düzenli ve yavaş büyümeye sahip olan şirketlerdir ve büyük bir yatırım yaparak sıçramaları beklenemez. Evet, temettü size büyük oranda kazanç getirecektir ama beklentiyi yüksek tutarsanız, bu kazanç sizi tatmin etmeyecektir. Özellikle yeni bir yatırımcıysanız, günlük alım satımla kâra geçmenin hazzına kapılmamanızda fayda vardır. Yatırıma başladığınızda, güvenilir, yatırımcı dostu olan şirketleri takip etmelisiniz. Bir sene kazanmanızın ardından, diğer senede hissede hemen artışa gitmemeniz, adımlarınızı dikkatli atmanız, doğru bir yaklaşım olacaktır.

Borsaya yeni başlayanlar, yatırım danışmanlığı alarak daha hızlı ve daha emin adımlarla ilerlemek istiyorlar. Bunu, dikkatli adımlar atarak ve işin öncesini, sonrasını hesaba katarak kendiniz de yapabilirsiniz. Bu sayede bir yatırım danışmanı yükünden de kurtulmuş olursunuz.

Araç çubuğuna atla