• AMERIKAN DOLARI
  7,4294
  % 0,98
 • € EURO
  8,9820
  % 0,15
 • ALTIN (TL/GR)
  412,24
  % -1,48
 • £ POUND
  10,3601
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  1,1472
  % 0,90
 • РУБ RUBLE
  0,0998
  % 1,17
 • BITCOIN/TL
  341502,160
  % -1,36
 • BIST 100
  1.471,39
  % -1,13

Türkiye’nin 5 Büyük Bankası

Türkiye’nin 5 Büyük Bankası

Banka Nedir?

Banka ismi İtalyanca Banca kelimesinden Türkçe ’ye geçmiştir. Para bozma yeri, para bozma gişesi anlamına gelmektedir. Bilinen en eski banka Kızıl tapınak, Mezopotamya’daydı. İlk olarak borçların nasıl ödeneceği, komisyonların nasıl belirleneceği ile ilgili çalışmalar yapılırken daha sonraki yüzyıllarda zenginlerin ilgilendikleri bir durum olmuşlardır. 1609 yılında Amsterdam bankası ve onun ardından 1637 yılında Venedik bankası altın ve paralarını koruma altına almak isteyenler için geliştirilen sağlam kasaların, altından anlayan sarrafların sistemi geliştirmesiyle oluşmuştur. 19. Yüzyılda bankalar ekonomik ve ticari faaliyetlerin yardımcısı ve hatta düzenleyicileri haline gelmişlerdir. Türk bankacılığı ise İstanbul’da 1847 yılında İstanbul Bankası adıyla kurulmuştur.

Bankanın Tanımı

Banka özel veya kurumsal kişiler ve işletmelerin para, sermaye, kredi konularındaki her türlü ihtiyacını karşılayan kuruluşlardır. Esas misyonu kredi almak veya kredi vermek, diğer yandan mevduat kabul etmek ve mevduatı en iyi şekilde değerlendirip kredi işlemlerinde kullanan ekonomik birimdir. Aynı zamanda faizle para alıp verirler, kasalarında para ve özel değerli eşya saklayıp, iskonto, kambiyo işlemleri yaparlar. Bunların dışında da diğer ekonomik faaliyetlerde de bulunurlar.

Bankaların Görevleri

Bankaların temel olarak görevleri; Aracılık yani mevduat olan bünyelerindeki fonları kredi olarak kullandırarak ekonomi için en değerli görevi üstlenmeleridir. Kurumların ya da kişilerin mal varlıklarını rasyonel bir biçimde kullanmalarını sağlayarak halkı aydınlatırlar ve nakit akışını sağlıklı hale getirirler. Bankacılık sisteminin transfer özeliği sayesinde yurt içinde ya da yurt dışında paranın bir süre ihtiyacı olmayandan ihtiyacı olana verilmesini sağlarlar. Kişilerin ufak miktardaki ve kısa süreli fonlarını alarak uzun süreli fonlara çevirirler ve yatırımlara finans sağlamış olurlar. Bankaların Ülkenin ve uluslararası ticaretin gelişmesinde de önemli katkıları bulunmaktadır. Sistem kredilendirme yöntemleri sayesinde ekonomide servet dağılımını ve geliri adı sayılır bir biçimde etkiler. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle internet bankacılığı kullanıcılarına inanılmaz avantajlar sunmaktadır. Fatura ödemek, para transferi yapmak ve daha birçok kolaylık sunarak zamandan tasarruf etmemizi sağlamaktadırlar.

Bankaların Çeşitleri

Bankalar sermaye kaynaklarına, yaptıkları işlere ve faaliyet konularına göre kollara ayrılır. Milli sermayeli yani yurdumuzun yasalarına göre kurulmuş, sermayesi Türk lirası, yönetimi Türklere ait olan bankalardır. Devlet bankalarının sermayeleri kamuya, hazineye aittir. Özel sermayeli bankalar; özel kişilere veya kuruluşlara ait olan bankalardır. Bu bankalar; genellikle mevduat ve ticaret ya da yatırım bankası şeklinde olurlar. Karma sermayeli bankalar kamu ve özel sektörün belli oranlarda katkı sağlayarak kurdukları bankalardır. Yabancı sermayeli bankalar adından da anlaşılacağı üzere kaynağı yabancı uyruklu kişi veya kuruluşlara aittir. Türkiye dışında yer alırlar. Yaptıkları işlere göre bankaları merkez bankaları, iş ve ticaret bankaları, mevduat bankaları, ziraat ve sanayi bankaları, yatırım ve kalkınma bankaları olarak ayırabiliriz.

 Türkiye’nin En Büyük 5 Bankası

Yapı ve Kredi Bankası

Kazım Taşkent tarafından 1944 yılında ev sahibi olmak isteyen kişilere kredi sağlamak için kurulan bir bankadır. Geçen zaman içerisinde birçok farklı ürün ve hizmetle tüketicilere hizmet vermektedir.

  İş Bankası

1924 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla kurulan ilk özel banka olan iş bankası kurulduğu yılda tek şube ve 10 personeliyle çıktığı yolculuğuna bugün 25 binden fazla çalışanıyla dünyanın en büyük sermayeli 118’inci bankası olmuştur.

  Ziraat Bankası

Osmanlı devletinden beri hizmet veren ve kamu sermayeli bir banka olan Ziraat bankası finansal varlığı en iyi şekilde kullanabilmek ve kamu için fon oluşturmak için kurulmuştur.

Garanti Bankası

Dünya çapında birçok başarı öyküsü bulunan ve Türk bankacılık sektörünün dört yapraklı yoncası milli bankacılığa farklı bir bakış açısı kazandırarak her geçen gün daha da büyümektedir.

 Akbank

1948 yılında merhum Hacı Ömer Sabancı tarafından kurulan Akbank ismini Adana’nın ak pamuğundan almıştır. Kalitesinden asla ödün vermeyen Akbank birçok kez Türkiye’nin en değerli markası ödülünü almıştır.

Araç çubuğuna atla