Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/finansalgunluk/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59
Xrp Coin Ripple Nedir ? – Finansal Günlük
 • %
 • %
 • ALTIN (TL/GR)
  498,94
  % 1,66
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  398796,357
  % 4,27
 • BIST 100
  1.387,12
  % -1,02

Xrp Coin Ripple Nedir ?

Xrp Coin Ripple Nedir ?

Ripple, bir dijital para aynı zamanda da bir kripto para birimidir. Bir diğer deyiş ile Altcoin olarak adlandırılan paranın XRP şeklinde simgelendiğini ve işlem gördüğü açık ödeme ağının da Ripple olarak adlandırıldığını görüyoruz. Genel olarak Ripple Coin ve benzeri paralar ile ilgili bilgi vermek gerekirse, bu alternatiflerin ortaya çıkmasının önemli bir sebebi var. İnsanları yüksek duvarlar gibi çevrelemiş olan finansal ağlardan kurtarmayı hedefleyen sistem, basit bir tanım ile kredi kartları, banka ücretleri ya da PayPal gibi ücretli sistemlerden insanların kurtulmasını amaçlamaktadır. Aynı zamanda işlem gecikmelerinin de önüne geçilmek istenmektedir. Süresi uzayan işlemleri beklemeniz gerekmeden, sadece saniyeler içerisinde işleminizin gerçekleştiği ödeme ağlarından söz ediyoruz burada.

Ripple, kişilerin coğrafi konumlarını dikkate almadan finansal işlemleri gerçekleştiren bir internet protokolüdür ve aynı isimle anılan para birimidir. Bir kişinin, kendisinden farklı bir para birimini kullanarak kolayca ödeme yapması da bu sistem ile mümkün olmaktadır. Peki, bu sistem kimler için uygun olacaktır? Ripple protokolü, fonlarını daha kolay bir yoldan yönetmek isteyen kişiler ile işletmeler tarafından tercih edilir. Tüm birikiminizi tıpkı Dolar ve Euro gibi para birimlerini internet cüzdanınızda sakladığınız gibi Ripple Coin birikiminizi de saklayabilirsiniz. Dolayısıyla hem kişiler hem de işletmeler bu para birimini tercih edebilirler. Ripple Coin pek çok açıdan daha avantajlı da olacaktır.

Ripple tam olarak ne iş yapar?

Biraz karmaşık gibi görünen sisteme biraz daha yakından bakalım ve aslında ne kadar da basit olduğunu hep birlikte görelim. Ripple sadece bir para birimi değil aynı zamanda internet gibi çalışan bir sistemdir. En fazla soruyu da tam olarak bu noktada alıyor. Nasıl oluyor da Ripple internet gibi çalışıyor? Aslında bu durumu Kriptografi uzmanı David Schwartz’ın örneklemesi ile açıklamak gerek. Bu şekilde zihninizde canlandırmanız da daha kolay olacaktır. Buna göre bugün kullandığımız ödeme sistemlerini 80’li yılların başında kullanılan e-posta sistemlerine benzetmek mümkün. O tarihlerde her sağlayıcı müşterileri için kendi sistemini kurmuştu ve eğer insanlar birbirlerinden farklı sistemler kullanıyorsa birbirleri ile etkileşim kurmaları pek kolay olmuyordu. Bugünün ödeme sistemleri, bankalar, PayPal ve benzeri bu şekilde çalışırken Ripple bu durumu bir üst seviyeye taşıyor. Daha esnek ve daha rahat etkileşim kurulabilecek bir sistemi ortaya çıkarıyor. Dolayısıyla farklı ve dikkat çekici bir yapıdan söz ediyoruz.

Ripple Gateway nedir?: Ripple ağ geçidi olarak ifade edebileceğimiz bu yapı, FIAT para birimi ile diğer sanal para birimleri arasında ki köprü olarak tanımlayabilir. Bu köprü ise müşterilerinin bazı imkânları elde etmesini sağlıyor. Şu 3 imkânı tanıyor;

 • Bu ağ geçidinin verilmiş olduğu bir bakiye karşılığında para yatırır.
 • Bakiyelerin farklı bir ağ geçidi müşterisine aktarılmasını sağlar.
 • Çekilen tutarı defter tarafından verilen kripto kurtarıcı sayesinde fonlar.

Ripple ve En Dikkat Çeken Avantajları

 1. Ripple ağına dâhil olmuş olan bankalar, birbirleri arasında oldukça düşük masraflar ile para transferi gerçekleştirilebilmektedir. Örnekler ile açıklayacak olursak, Ripple ağında gerçekleştirilen bir para transferi işlemi ortalama 0.0011 dolar işlem ücreti alır. Bu değere bir de Bitcoin karşılığı ile bakacak olursak 0.0015 BTC olduğunu görüyoruz. Bu da bugünkü değerine göre yaklaşık olarak 3,5 dolar demektir. Kısacası bir Ripple işlemine göre Bitcoin işleminin 3000 kat daha masraflı olduğunu görüyoruz.
 2. Ripple ağında aktarılan fonlar, yaklaşık olarak sadece 5 – 10 saniye içerisinde karşı tarafın hesabına ulaşabilir. Bitcoin de ise bu sürenin en az 1 saat olması üzücü. Hatta bu süre bazen daha da uzun olabilmekte. Diğer taraftan bir de bankalar ve kurumlar arasında yapılan işlemlere bakacak olursak, uluslararası transferlerin geleneksel finansal yöntemler ile yapılması yaklaşık 2 – 4 güne mal olabilir. Aracıların da devreye girmesi ile birlikte bu süre artarken, masraflar da artacak ve daha can sıkıcı bir süreç söz konusu olacaktır.
 3. Ripple ağı avantajlarından söz ederken unutmamamız gereken bir detay daha var. O da Ripple ağının yapılan transferleri takip edilebilir kılmasıdır. Bankalar ya da para gönderen veya alan kişiler, paranın izlediği yolu an be an takip edebiliyorlar. Kısa sürede sonuçlanan işlemde, fonlar önce deftere işleniyor. Daha sonra ise tarafların hesabına naklediliyor. Bu fonların hareketinin izlenebilir olması için ise sistem her iki taraf için de işlemi kesinleştiriyor ve güvence altına alıyor.

Ripple Ağına Dâhil Olan Bankalar

Ripple ağı ve Ripple para birimi gün geçtikçe kabul ediliyor ve yaygınlığını artırıyor. Bankaların da bu yöndeki atılımları gecikmedi. Avantajlar ile dolu bir sistem olma özelliği taşıyan ağa, pek çok banka dâhil oldu ve pek çoğu da bu yönde girişimlerde bulunuyor. Bugünün dünyanın önde gelen en büyük 50 bankası düşünülecek olursa, bunların 15 tanesi Ripple ağı kapsamına girmiştir. Yapılan anlaşmalar ile bu ağa dâhil olmuşlardır. Diğer taraftan dikkatimizi çekecek bir anlaşma da son günlerde hayata geçti. Blockchain alanında ilk atılımı gerçekleştiren Türk bankası olma özelliğine sahip olan Akbank da geçtiğimiz günlerde bir anlaşma ile Ripple ağına dâhil oldu. Önemli bir atılım olmanın yanı sıra diğer Türk bankalarını da bu yönde etkileyeceği düşünülüyor. Yeni bir finansal sistem inşa ediliyor ve bu alanda öncü olmak bankalar için önem taşıyor.

Ripple’ın Farklılıkları

Ripple ağı ve Ripple para birimini farklı kılan, diğer taraftan avantajlı hale de getiren pek çok farklı özellik söz konusu. Bunlar arasından ilk akla gelen pek çok kripto paraya kıyasla bu para biriminde madenciliğin olmamasıdır. Dolayısıyla bir merkezi ve kaynağı var. Aslında bir şirket olarak faaliyet gösterir ve ağ ve belli sayıda ürettiği paralar ile işlem gerçekleştirilir. 100,000,000,000 XRP token üretilmiştir ve bu şekilde çalışır. Her işlem gerçekleştirildiğinde kesilen XRP ise toplam üretilen paradan düşülmekte yani sistemden silinmektedir. Dolaşımdaki token sayısı bu şekilde her işlemde azalıyor da diyebiliriz.

Kripto paralar gene olarak merkezsiz olarak faaliyet gösterirken, Ripple bir şirkete dayalıdır ve buna bağlı olarak da bir merkezi vardır. Ripple’ın şirket kökenli olması, kripto paraların en önemli noktalarından biri olan merkezsiz olma özelliğini tam olarak benimsemediğini gösteriyor.

Son olarak ise Ripple hakkında merak ettikleri olanlar için bu kripto paranın Pazar payını inceleyelim. Pazar payı açısından Ripple Coin kendisine 3. Sırada yer bulabiliyor. 1. Sırada yer alan Bitcoin 41.6 milyar dolarlık hacme sahipken, onu takip eden Ethereum 22.8 milyar dolarlık hacme sahiptir. Bu ikisinin ardından ise kendine yer bulan Ripple toplarda 11.5 milyar dolar tutarında piyasa hacmine sahiptir. Bugün dolaşımda 38 milyar XRP mevcuttur ve de günlük işlem hacmi 140 milyon civarındadır. Ripple tüm bu özellikleri ile dikkat çeken, pek çok kripto para birimine göre farklılaşan ve banka adaptasyonu sayesinde oldukça umut vadeden bir sistem ve de para birimidir. Pek çok avantajı, pek çok banka, kurum ve kişi tarafından fark edilmektedir.

 

Araç çubuğuna atla