• AMERIKAN DOLARI
  7,4294
  % 0,98
 • € EURO
  8,9820
  % 0,15
 • ALTIN (TL/GR)
  412,24
  % -1,48
 • £ POUND
  10,3601
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  1,1472
  % 0,90
 • РУБ RUBLE
  0,0998
  % 1,17
 • BITCOIN/TL
  341502,687
  % -1,36
 • BIST 100
  1.471,39
  % -1,13

Yatırım Hesabı Nedir ?

Yatırım Hesabı Nedir ?

Birikimlerinizi değerlendirmek istediğiniz zaman mutlaka kendinize bir yatırım hesabı açmalısınız. Bu yazı dizimizde size yatırım hesabının ne olduğunu, nasıl açıldığını ve ne işe yaradığını anlatacağız.  Yatırım hesabı sizi piyasaya bağlar. Yatırım hesabı al sat işlemlerinizi gerçekleştirmenizi sağlar. Yatırım hesabını herhangi bir bankadan açtırabilirsiniz. Açtırdığınız yatırım hesabı ile kar ve zarar durumunuzu takip edebilirsiniz.

Yatırım hesabı; altın, döviz, hisse senetleri, hazine bonosu devlet tahvil, bono, varant ve vadeli işlem sözleşmesi alım ve satım işlemi yapabileceğiniz bir platformdur. Yatırım hesapları bankalar üzerinden açılır. Buna ek olarak bazen aracı kurumlar da yatırım hesabı açabilir.  Bankanızın mobil ve internet şubesine giriş yaparak kendinize bir yatırım hesabı açabilirsiniz. Bankaya gitmenize gerek kalmadan internet üzerinde al sat işlemi yapmak için kendinize bir yatırım hesabı açıp bu hesap üzerinden işlemleri takip ederek alım satım işlemi yapabilirsiniz.

Yatırım Hesabı Ne İşe Yarar?

Birikimlerinizi değerlendirmek ve yatırım yapmaya yönelik döviz, altın gibi enstrümanları alıp satarak kazanç sağlamak için kendinize mutlaka bir yatırım hesabı açmalısınız. Yatırım hesabında da aynı zamanda mevduat hesabı gibi yatırımlarınızın hesap hareketlerini görüntüleyebilirsiniz. Neyi kaça alıp kaça sattığınızı, ne kadar kazanç elde ettiğinizi buradan takip edebilirsiniz. Yatırım hesabıyla birikimlerinizi takip edip para yatırma ve çekme işlemleri yapabilirsiniz. Mevduat hesabı gibi internet ve mobil bankacılık hizmetleri ile yatırım işlemlerinizi kontrol edebilirsiniz.

Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

Yatırım hesabı nasıl açılır? dediğinizde şu aşamaları izleyebilirsiniz. Maaş aldığınız ya da çalışmakta olduğunuz banka ile iletişime geçerek kendinize bir yatırım hesabı açmak istediğinizi söylemeniz durumunda birkaç dakika içinde banka size yatırım hesabı oluşturur. Yatırım hesaplarınızı internet bankacılığı ve mobil bankacılık hizmetlerinden kontrol edebilirsiniz. Yatırım sekmesinden yatırım hesabınızın hareketlerini takip edebilirsiniz. Bu işlemi portföy yönetim şirketleri aracılığı ile yatırım hesabı açabilir anlaşmış olduğunuz kurumun web sitesini ziyaret ederek yatırım hesabı formlarına ulaşabilirsiniz.  Yatırım hesabınız açıldığı zaman direkt olarak alım satım işlemleri yapmaya başlayabilirsiniz.

Yatırım Hesabı Hangi Bankadan Açılmalı?

Yatırım yapan kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi yatırım hesabını hangi bankadan açalım sorusu olmuştur. Bu konuda net bir banka adresi vermek doğru olmaz. Hangi banka size daha cazip geliyor ve daha iyi imkân sunuyorsa o bankayı tercih etmelisiniz. Dolar, altın gibi yatırım araçlarını incelemeye alın. Al ve sat arasındaki makası uzun tutan bankalar size çok kazandırmayacaktır. Bu yüzden al ve sat arasındaki makası küçük tutan bankaları tercih edin. Böylece kazanmanız daha kolay olacaktır. Maaş aldığınız bankadan işlem yapmanız size artı katkı sağlar. Maaşı oradan aldığınız için kontrol etmek daha kolaydır. Para transferleri ile uğraşmazsınız. Para transferi için ödediğiniz havale ve eft ücretleri de size kalır. Hangi banka ile çalışacağınıza karar vermeden önce tüm bankaları inceleme altına alın. Bankanın tüm ürünlerini inceleyin. Size cazip gelen banka ile çalışmaya başlayabilirsiniz.

Altın Hesabı Açmak Ne Kadar Mantıklı?

Yatırım hesapları açılırken dikkat edeceğiniz en önemli hususlardan birisi komisyon ücretidir. Eğer düzenli bir yatırımınız olacaksa ve aktif olarak kullanacaksanız altın hesabı açmak çok mantıklıdır. Ayda yılda 1 köşeye altın atarım düzenli bir birikimin yok diyorsanız altın hesabı açmak mantıklı değildir. Çünkü altın hesabı da diğer hesaplar gibi komisyon ve işletim ücreti adı altında kesinti yapılır. Her bankanın ve kurumun uyguladığı ücret ve komisyon miktarı farklıdır. Kimi bankalar teminat tutarına göre komisyon belirler. Kimisi ise yapılan işlem hacmine göre komisyon oranı belirler. Bankaların ve aracı kurumların işletim ücretleri ile komisyon oranları hakkında mutlaka derinlemesine bir araştırma yapmalısınız. Çünkü kazancınızın büyük bir bölümünü komisyon olarak ödeyeceksiniz.

Yatırım Hesabı Açılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yatırım hesabı açmaya karar verdiğiniz zaman ilk önce hangi banka ile çalışacağınıza karar vermeniz gerekir. Sağlıklı ve doğru kararlar vermek adına tüm bankaları ve ürünlerini mercek altına almalısınız. Bankalar birbirinden farklı avantajlar sunarlar. Yatırım hesabı açarak bankanın size sağlayacağı ayrıcalıkları öğrenmelisiniz.  Yatırım yapacağınız kurumun SPK tarafından yetkilendirilmiş olmasına özen gösterin. SPK tarafından yetki verilmeyen kurumlarda işlem yapmak büyük risk taşır. Çünkü SPK tarafından izin verilmeyen birçok kurum yasal değildir. Bu yüzden sorun yaşadığınızda hakkınızı arayacağınız bir yasal mercide bulamazsınız.

Yatırım Hesabı Nasıl Kapatılır?

Yatırım hesabınızı kapatmak istiyorsanız bankanız ile iletişime geçerek hesabınızı kapatabilirsiniz. Bu noktada açıkta bir pozisyonunuz varsa kapatmanız gerekir. Hesabınızdaki parayı da normal mevduat hesabınıza aktarmanız gerekir. Ödemeniz gereken komisyon ve ücret kesildikten sonra kapama işlemi yapılır. Hesap kapatma işlerini internet ve mobil bankacılık üzerinden yapabilirsiniz. Kapatma talebinizi mutlaka müşteri hizmetleri ile görüştükten sonra yapmanız tavsiye edilir.

 

 

 

Araç çubuğuna atla